Декому може здаватися, що у світі сучасного мистецтва взагалі немає ніяких правил, мовляв, можливо все. Проте коли йдеться про кар’єру митця, виявляється, що певні стандарти все ж таки існують, а у кожної помилки є ціна. Розгляньмо головні підводні камені.
Невпізнаваність: відсутність характерної візуальної мови
Це найрозповсюдженіша помилка і, разом із тим, найскладніша в плані її виправлення. Річ у тім, що артринок надзвичайно конкурентний і перенасичений, тому ви просто МУСИТЕ виділятися індивідуальною візуальною мовою. Подумайте про митців, чиї роботи ми впізнаємо з першого погляду. Ця магія відбувається, бо вони знайшли свою фішку, стиль, медіум, тему, мотив. Тож якщо ви знаєте, що про ваші роботи так не скажеш, сміливо експериментуйте, відшліфовуйте унікальність і ви неодмінно віднайдете власний стиль і досягнете впізнаваності (до речі, про стиль можна прочитати цю статтю).
Непослідовність
Немає нічого болючішого для вашої кар’єри, ніж радикальні зміни у творчості. Куратори та колекціонери шукають стабільних митців, бо можуть оцінити їх ринковий потенціал. Якщо ж ви непередбачувано змінюєте стиль, закладаємося, що найменшою вашою проблемою стане втрата шанувальників, які почуватимуться ошуканими. Ви ризикуєте отримати репутацію непередбачуваного і ненадійного митця, з яким жоден галерист не захоче мати справу.
Звісно, ви маєте розвиватися в мистецтві, але робити це треба зважено, адже ваша творчість – це історія, яку ви розповідаєте, тож будьте послідовними.
Необґрунтоване ціноутворення
Дуже поширена помилка, яка перешкоджає розвитку кар’єри – неадекватні ціни на роботи. Як і в будь-якій галузі, є доволі чіткі ринкові стандарти для митців, які повʼязані з професійними здобутками, співвідношенням попиту та пропозиції.
Якщо ви початківець (new/beginning artist: не маєте досвіду виставок в комерційних артгалереях і не ставали переможцем престижних конкурсів), ваші роботи цінні, головним чином, за рахунок декоративних якостей, і їх вартість коливатиметься від $100 до $1 000.
Для зростаючих митців (emerging artist: виставлялися в комерційних галереях за запрошенням, але ще не стали помітними на артринку і вас ще не колекціонують інституції) ціни коливаються в межах $1 000-10 000. На цьому етапі ви вже “переростаєте” декоративні якості ваших робіт і вони отримують додаткову мистецьку цінність, перетворюючись на об’єкт колекціонування та інвестування.
В середині кар’єри (mid-career artist: починаєте отримувати справжнє визнання від артсвіту у вигляді інституційних виставок, потрапляєте до відомих приватних та публічних колекцій, зокрема через аукціони) ціни митця можуть стартувати від $10 000 і сягати $50 000.
Визнані митці (established artist: мають беззаперечну професійну репутацію серед мистецтвознавців, знаних колекціонерів та галеристів) можуть похвалитися цінником у $50 000-500 000.
Отже, на якому б етапі карʼєри ви не знаходилися, ваші ціни мають відображати поточний стан справ. Детально про визначення цін на художні роботи можна почитати тут.
Непрофесійний сайт
Коли йдеться про неписані правила артсвіту, варто придивитися і до сайтів митців. Якщо стилістика і структура сайту кульгають, не варто дивуватися, якщо потенційні колекціонери та галеристи не проявлятимуть до вас інтересу.
На сайті митця має бути 3 must-have сторінки:
- сторінка з вашими найкращими роботами та їх описом (назва, рік, медіум, матеріал, формат);
- сторінка з резюме (як написати резюме, читайте в нашому матеріалі);
- сторінка з контактами.
Окрім цього, митці також можуть додавати сторінки з публікаціями та інтервʼю, відгуками арткритиків тощо.
Речі, які абсолютно точно треба уникати:
- непрофесійні домени;
- безкоштовні хостинги, які демонструють рекламу на вашому сайті.
Сумнівні досягнення: марнославні артгалереї та конкурси
Тисячі митців-початківців торують свій шлях та мріють про виставки. Тож не дивно, що дехто побачив в цьому можливість заробити. Так, мова про марнославні галереї. Такі галереї беруть оплату з митця за участь у виставці та обіцяють, ніби просуватимуть і продаватимуть ваші роботи. Однак насправді ці виставки – мильна бульбашка, адже взяти участь в них може кожен, якість робіт не має значення і такі виставки не відвідують куратори та критики. Тобто це суцільна бутафорія. Те саме стосується і сумнівних онлайн-конкурсів з аналогічною марнославною бізнес-моделлю.
Хочете пораду? Не гайте часу на дурниці і зосередьтеся на плідній роботі. Якщо мова про галереї – шукайте співпраці із комерційними, які вмотивовані заробити, просуваючи ваш бренд і реалізуючи ваші роботи. Беріть участь в конкурсах, які фінансуються авторитетними інституціями і мають солідне журі. Тільки такі здобутки стануть запорукою зростання цінника на ваші роботи і розвитку карʼєри загалом.
Підсумки
Мистецька кар’єра не будується за один день. Вона вимагає часу, дисципліни та цілеспрямованості. Тож думайте стратегічно, будьте послідовними у своїй роботі і крок за кроком рухайтеся до мети.
Авторка – Каріна Данильчук