Як ставити ціни на художні роботи

Як ставити ціни на художні роботи

Напевне, це одне з найпопулярніших питань в артбізнесі. Як митець ви завжди повинні бути готові пояснити, на чому ґрунтується ваше ціноутворення. Вартість робіт має базуватися на професійних здобутках, нещодавніх продажах, вартості вашого часу та матеріалів та порівнянні зі схожими роботами на ринку. Як звести це все докупи і впроваджувати послідовну цінову політику?

Дохід митця

Дохід – це сума, яку ви отримаєте з продажу роботи. Залежно від того, відбувся продаж через галерею (яка зазвичай стягує близько 50% комісії) чи напряму (наприклад, через власний сайт), залежатиме й дохід. 

Давайте для прикладу розглянемо кейс онлайн-платформи Artfinder. Уявімо, що маємо продаж картини вартістю $1000 для митця з підпискою на Standard Plan. Отже, в цьому разі ситуація може виглядати наступним чином:

Умови:

  • Роздрібна ціна роботи $1000
  • Standard Plan означає, що Artfinder забирає 40% комісії
  • Клієнт застосував знижку 15% на замовлення

Підрахунок:

  • Спершу віднімаємо знижку: $1,000 – 15% = $850
  • Потім віднімаємо комісію галереї: $850 – 40%. Отримуємо дохід – $510.

Примітки:

  • Кошти за пересилання вам повернуться повністю і вони не обкладаються комісією.

Якби ви продали цю картину через свій сайт, ваш дохід складав би $1000, адже в цьому випадку посередник відсутній. 

Підтримай нас донатом!

Практичний спосіб визначити ціну художньої роботи

Переходимо безпосередньо до ціноутворення. Спочатку підрахуйте свій час та матеріали. Наприклад, ваша ставка – $10 за годину і створення роботи займає у вас 10 годин, отже, вартість вашої праці складає $100. Додайте до цих розрахунків вартість матеріалів, які ви використали (це може бути полотно, фарби, упаковка, також не забудьте порахувати оренду студії, податки тощо). Нехай це буде ще $100, тому зрештою виходить $200.

Потім помножте цю суму на три, аби отримати роздрібну ціну. Чому саме так? Завдяки цьому кроку ви маєте покрити усі комісії та знижки (які надають посередники), особисті витрати, а також забезпечити отримання прибутку з продажу. Отже, $200 x 3 = $600.

Тепер подумайте про цю роздрібну ціну. Чи справді вона відображає всі ті фізичні та інтелектуальні зусилля, що ви вклали в роботу? Завжди можна відкоригувати ціну в той чи інший бік. Якщо ви на початку вашої мистецької кар’єри, краще розпочати з невисоких цін і з часом поступово їх підвищувати. А от чого робити категорично не варто, так це знижувати ціни впродовж карʼєри (єдиний виняток – ситуативні знижки, але й ними не варто занадто захоплюватися). 

Корисні поради

Послідовність у цінах. Для колекціонерів та артдилерів важливо, аби ваші роздрібні ціни були однаковими на усіх майданчиках. Тож якщо ви продаєте одну й ту саму роботу на декількох платформах, переконайтеся, що для покупця ціна ідентична.

Зверніть увагу на розміри. Більшість митців мають перелік стандартних форматів, з якими вони працюють. Впроваджувати цінові стратегії для кожного розміру – вдала ідея, адже ваш клієнт завжди знатиме, чого очікувати, а ваші ціни виглядатимуть обґрунтованими.

Порівняння. Дослідіть ринок і ціни митців зі схожим досвідом та техніками. Коли порівнюватимете свої роботи з іншими, зверніть увагу такі фактори як формат, медіум, досягнення митця (конкурси, виставки, публікації тощо) та статистику проданих робіт. 

Продаж мистецтва на онлайн-платформах. Залежно від місця продажу, ви можете стикнутися з різними способами нарахування комісії. Розгляньте можливість розподілити свої роботи між різними майданчиками, аби забезпечити найкращі продажі. Можливо, ваші маленькі роботи ідеально підійдуть для сайту з широкою аудиторією і низькою комісією, а великоформатні – для платформ із вибагливими покупцями і високою комісією. Мати роботи різних цінових сегментів – чудова практика.

Упаковка. Для великих робіт вимагається транспортування у wooden crate (деревʼяному ящику), тож ви повинні додати 13-16 кг додаткової ваги до розрахунків пакування і доставки. Окрім цього, швидше за все вам знадобляться послуги майстрів, а це додаткові витрати. Саме тому для великоформатних робіт онлайн-платформа Saatchi Art наполегливо рекомендує від початку підрахувати загальні витрати на таку упаковку та не забути додати цю суму до кінцевої ціни роботи. 

Бажаємо вам творчого і фінансового успіху!

Авторка тексту – Каріна Данильчук

Авторка фото – Катерина Назаренко