Як написати Заяву Митця (Artist Statement): покроковий гайд
Ви митець, вас бісить писанина та Artist Statement скоро зведе вас з розуму? Якщо так, ви не одні. «Мені потрібна допомога в написанні (або перегляді) Artist Statement» – це щось, що Chris Mitchell, автор цієї статті, чує від митців мало не щодня. А я пропоную переклад оригінальної статті, який знаходиться тут. І пам’ятайте, усі поради – всього лише поради, а не канонізовані приписи мудреців 🙂
Написання свого першого Artist Statement може бути важким завданням. Пропустимо пару водянистих абзаців 🙂 Тож як митці можуть написати свою заяву більш впевнено та чітко? Перше, важливо розуміти різницю між біографією митця та його заявою.
Біографія митця – це підсумковий опис вашої життєдіяльності як митця, заснований на фактах, вашому досвіді, кваліфікації та досягненнях. Заява митця – це дуже персональний текст, який в загальному відображає вашу мистецьку практику, суть ваших робіт. Це про вашу творчість, чому та як ви її творите, ваше натхнення, ваші наміри. Ціллю заяви митця є створення мосту порозуміння між вами, вашим мистецтвом та вашою аудиторією. Сильна заява додає новий концептуальний шар для ваших робіт, збагачуючи вашу саморепрезентацію як митця.
Деякі найкращі поради, яких варто дотримуватися під час написання Artist Statement:
– Пишіть від першої особи (краще використовуйте «я» та «моя» практика/підхід/робота, ніж представляйте себе в третій особі).
– Використовуйте теперішній час («я роблю», а не «я зробив/робив»).
– Використовуйте стиль мови, який прямо і зрозуміло корелює з вашим мистецтвом, є автентичним.
– Будьте готові надати коротку та довгу (більш деталізовані) версії вашої загальної заяви митця. Це звична ситуація, коли просять версії в межах 75-100 слів для маркетингу та 150-250 слів для подання заявки на проект чи виставку.
Покроковий гайд
Крок 1. Визначте що є автентичним ядром вашої креативної практики, бачення митця та підходу до творчості. Виділіть для себе 15-20 хвилин та подумайте про свою творчість. Запишіть ключові слова та фрази, щоб зафіксувати свої думки з приводу наступних питань:
– Що спонукає вас робити таке мистецтво, як ви зараз робите?
– Що вас інтригує, захоплює, чим ви одержимі коли йдеться про створення мистецтва?
– Яким жанри, суб’єкти та теми ви надаєте перевагу? Чому?
– Які матеріали ви використовуєте? Чому?
– Який у вас підхід до роботи? Опишіть свій творчий процес та техніки.
– Яка філософська або емоційна база стоїть за вашими роботами?
– Де ви берете ідеї? Що їх провокує?
– Що у вашій мистецькій практиці є постійним, а що змінюється?

Крок 2. Створіть та розвивайте свій унікальний словник. Подібно до розвитку майстерності і професіоналізму, це займає час, увагу та багато зусиль, зате на виході ви отримаєте свою художню мову, яка повністю та якнайточніше описує вашу творчість і роботи. Сильні заяви митців використовують мову та слова, що ідеально підходять для митця, з якими вони відчувають себе комфортно та які аудиторія може зрозуміти.
Працюючи над питаннями з попереднього кроку, зробіть список зі слів та фраз, які описують вашу творчість і продовжуйте працювати над ними, додаючи нові слова чи фрази які приходять до голови. На цьому етапі не намагайтеся щось обрати. Просто напишіть їх на папері. Якщо ви переглядаєте свою попередню заяву митця, обведіть або випишіть фрази, які все ще резонують з вами. Робіть таку вправу регулярно і з часом побачите, як змінюється та вдосконалюється словник, що описує вашу творчість. Також ви завжди матимете під рукою заготовку зі слів, що допоможуть вам краще описати свою роботу.
Крок 3. Сфокусуйтеся на вашому ключовому посилі. Визначте що є найбільш значущим у вашій творчості.
Які ТОП-3 речі ви хочете щоб аудиторія зробила:
– Зрозуміла і прийняла?
– Поєдналася з чимость/кимось?
– Щось відчула?
Крок 4. Напишіть чернетку. Врахуйте свій ключовий посил та фрази зі слово словника. Напишіть 5-7 речень про свою творчість та роботу.
– Почніть з простого опису своєї мистецької практики чи конкретної роботи, про яку ви хочете написати.
– Розкажіть як і чому ви обрати свої суб’єкти, теми, матеріали та техніки.
– Розкажіть більше про те, що ви досліджуєте, пробуєте, чому кидаєте виклик.
Крок 5. Відполіруйте свій Artist Statement. Малоймовірно, що ви напишете ідеальну заяву митця з першого разу, тож будьте готові переробити її кілька разів. Дайте собі трохи часу між версіями. Як мінімум, зробіть хоча б 1 перерву, щоб переключитися (зробити щось інше, прогулятися, поспати). Повірте, ваш мозок продовжуватиме працювати на підсвідомому рівні та згодом ви більш вірогідно напишете чіткий текст, або ж вас осяє якась класна ідея, що зробить вашу заяву сильнішою.
Як тільки ви будете задоволені тим, що ви написали, оберіть довіреного друга або професіонала і дайте їм почитати свою заяву. Скажіть їм, що в цілому ви задоволені своєю заявою, але б хотіли отримати фідбек щодо зрозумілості, тону мовлення, легкості та пунктуації. Іншими словами, тільки ви є авторитетом в тому чим є ваші роботи (це не про думки інших людей про вашу роботу, а саме ваші ідеї про ваші роботи). Включіть пропозиції, які мають для вас сенс, у фінальну версію.
Не важливо на якому етапі кар’єри ви знаходитися, заява митця – це постійна вимога для участі у виставках, резиденціях та у інших професійних можливостях. Я варто сказати, що ви ніколи не закінчите працювати над своїм Artist Statement. Ваша мистецька практика змінюватиметься, тож і заяву потрібно буде оновлювати постійно.
Процес написання допоможе вам у самоусвідомленні та самовизначенні. Написання загального тексту про свої роботи показує, що ви серйозно підходите до своєї праці. Ви будете більш впевнені у розмовах про своє мистецтво з колегами, кураторами, медіа та клієнтами.
P.S. А взагалі про артіст стейтмент вже багато сказано в спільноті UArtist83 , а також класні рекомендації і розбори реальних заяв митців є на патреоні Анни Міклашевич. Тож якщо шукаєте більш конкретних порад – приєднуйтесь до спільноти та питайте 🙂
Про те, що таке CV та як його писати, можна почитати тут.
Переклад створено в рамках підтримки української арт-спільноти UARTIST.
Переклад: Каріна Данильчук