Artist Statement

Як написати заяву митця (artist statement)

Написання першого artist statement може стати викликом. І, можу вас запевнити, ви такі не одні. Байдуже, на якому етапі карʼєри ви наразі знаходитеся, заява митця — постійна необхідність для участі у виставках, артярмарках, резиденціях та інших професійних можливостях. Тож давайте подивимося, що то за звір і як із ним впоратися.

Що таке заява митця?

Перш за все, важливо розуміти різницю між біографією та заявою. Біографія — це узагальнений опис вашої творчості: освіта, досвід, досягнення. Натомість заява — це вельми особистий текст, який відображає суть вашої мистецької практики. Це про вашу творчість, ваше натхнення, ваші цілі. Artist statement допомагає аудиторії зрозуміти вас та ваше мистецтво. Це ваша презентація (маніфест).

Заяву митця краще писати від першої особи, використовуючи теперішній час (“я роблю” замість “вона/він зробила/в”). Намагайтесь уникати малозрозумілих слів і пишномовних виразів, ваша заява має бути відповіддю, а не загадкою. Налаштуйтеся, що вам треба буде підготувати дві версії: повну (150-200 слів) – для виставок, ярмарок та інших культурних проєктів, а також скорочену (75-100 слів) – для дописів у соцмережах та маркетингових рішень.

Пишемо заяву митця: крок за кроком

  1. Підготовка. Подумайте над тим, що складає основу вашої творчої практики та підходу до творчості? Що вас мотивує та захоплює? Який у вас підхід до роботи і якими матеріалами й техніками ви користуєтесь? Як народжуються ваші ідеї і яка філософська складова вашої творчості?
    Не намагайтесь одразу написати повноцінну заяву, просто занотовуйте всі слова і вирази, які спадають на думку. Потім оберіть ті, які найбільше відгукуються. Пошукайте серед синонімів, може вдасться підібрати більш влучні відповідники. Цей чарівний список звільнить вас від страху перед білим аркушем і надасть впевненості.
  1. Час братися за чернетку. Сконцентруйтесь на тому, що прочитавши вашу заяву аудиторія має познайомитися з ВАМИ й зрозуміти суть ВАШОЇ роботи. Не пишіть про мистецтво у цілому, зараз мова саме про вас, тож розповідайте про себе, а не про митців загалом. Напишіть 5-7 речень про вашу творчість та роботу (сміливо користуйтесь підготовленим списком, аби підкинути в текст вдалих виразів). Опишіть вашу практику, розкажіть, чому обрали саме такий спосіб вираження, поділіться предметом власних досліджень.
  1. Від чернетки до бездоганності. Artist statement не пишеться в останню мить перед подачею заявки, він має бути всеосяжним, але при цьому чітким і зрозумілим, тож дайте собі достатньо часу. Зробіть паузу. Придумали, як можна покращити формулювання? Відредагуйте! Покажіть вашу заяву кільком людям (колегам і не тільки), перевірте, чи донесли ви свій задум повною мірою? Шліфуйте текст, допоки не позбудетеся усіх зайвих слів, а ваші висловлювання не стануть змістовними та чіткими. 

Кілька порад щодо artist statement

Памʼятайте, що час від часу вам доведеться редагувати свій artist statement, адже коли фокус вашої роботи змінюватиметься, заява теж має оновлюватися. Сприймайте написання заяви не як тортури (погоджуємося, щось спільне між ними таки є), а як пригоду, що допоможе вам у самопізнанні та самовизначенні. Поставтеся до цього завдання відповідально і ви зрозумієте, наскільки легше вам стане розповідати про своє мистецтво, обговорювати його з колегами, кураторами, представниками ЗМІ та клієнтами. Успіхів!

P.S. Аби продемонструвати, наскільки важливо мати чіткий artist statement і вміти презентувати себе та своє мистецтво, радимо переглянути відео із виставки THE OTHER ART FAIR (Бруклін, США, 2023).

Опен коли для українських митців та мисткинь від Uartist

Авторка тексту — Юлія Устименко

Авторка фото — Катерина Назаренко