CV художника – як написати адекватно?
Artwork Archive пропонує класну статтю з прикладами про те, як же скласти CV митця, щоб це виглядало професійно. Розглянемо і їхній погляд, але вкотре наголошую, що не варто будь-яку інформацію сприймати як єдину можливу істину, краще шукати та аналізувати різні джерела. Оригінал статті можете прочитати тут. Ну що, летс гоу з перекладом.
CV (curriculum vitae, або ж резюме) для митця — це вичерпний запис усіх досягнень.
На додаток до всіх ваших виставок, нагород, резиденцій та освіти, ваше CV — це спосіб для професіоналів мистецтва отримати уявлення про вашу кар’єру. CV може стати вирішальним фактором, коли галерист вирішить запропонувати вам виставку або коли колекціонер розглядає можливість придбати вашу роботу.
Резюме художника складаються відносно шаблонно, але можуть бути деякі варіації залежно від того, чи активно ви працюєте в академічному середовищі, чи берете участь у кінопоказах, чи, наприклад, працюєте куратором. Простіше кажучи: не кожне CV художника виглядатиме однаково.
Також важливо зазначити, що ваше CV художника не є стандартним резюме і не повинно вміщатися на одній або двох сторінках. Загалом, чим довша кар’єра художника, тим довшим буде його CV. Показовий приклад: галерея Gagosian – резюме художника Douglas Gordon містить 32 сторінки, і це лише історія його виставок. Бібліографія Douglas Gordon є окремим 12-сторінковим PDF-файлом.
Проте, навіть якщо все ваше CV вміщується на одній сторінці – це нормально! Кожен має з чогось почати.
Ось покроковий гайд із написання CV художника, яке відповідає галузі.
Давайте почнемо з кількох прикладів стандартного плану CV митця.
Якщо ви практикуючий художник, але не академік, то цей приклад для вас.
Подивіться на наступні приклади резюме художників, написані відомими художніми галереями:
Тепер, коли ви бачили кілька різних прикладів, стало зрозуміло, що вони дотримуються загальної схеми, яку буде наведено нижче. Почніть із цих підрозділів, а потім заповніть їх. Спробуйте запам’ятати все, що стосується кожного підрозділу. Навіть резиденція вихідного дня заслуговує на те, щоб бути в списку! Завжди впорядковуйте список кожного підзаголовка у зворотному хронологічному порядку, щоб остання дата була вказана вгорі.
Використовуйте ці підрозділи CV як точку відліку:
- Повне ім’я;
- народження (де і коли художник народився);
- проживання і робота (де зараз);
- Освіта;
- Персональні виставки;
- Групові виставки;
- Резиденції;
- Нагороди;
- Гранти;
- Відомі колекції (Notable Collections);
- Публікації/Бібліографія
Тепер давайте глибше зануримося в те, що включати в кожен розділ вашого CV.
Давайте розберемося, що включати в кожен розділ наведеного вище плану. Завжди починайте з вашого повного імені, року та міста, штату/країни, в якій ви народилися, після чого ви зараз проживаєте (живете та працюєте в…). Наприклад:
Джейн Доу
Народився 1970 року в Маямі, Флорида, США
Живе і працює в Денвері, Колорадо, США
Вкажіть свою освіту у верхній частині резюме
Далі перелічіть свої облікові дані про освіту, починаючи з останнього здобутого ступеня. Залежно від ваших уподобань форматування, введіть діапазон років, коли ви навчалися у зазначеній школі, або просто рік, коли ви її закінчили. Укажіть лише ваші середні та вищі школи. Якщо у вас немає офіційної мистецької освіти, ви все одно можете вказати свої школи та роки, які відвідували. Наприклад:
Year – Year MFA University of Ohio, City, Ohio
Year – Year BFA School for the Visual Arts, New York, NY
Далі перерахуйте всі ваші персональні та групові виставки
В ідеалі виставки варто розділити на персональні та групові з окремими підзаголовками. Проте, якщо у вас лише одна або дві персональні виставки, ви можете перерахувати всі ваші виставки разом і позначити персональні виставки, написавши [personal] після рядка виставки. Якщо ви вирішите поєднати персональні та групові виставки, можете написати «Вибрані виставки, якщо бажаєте.
Типовий порядок опису виставки має бути таким:
Рік Назва виставки (курсивом), назва місця проведення, адреса місця проведення
Назва виставки завжди має бути першою. Якщо вам потрібно згадати куратора чи інших митців, представлених на виставці, розмістіть ці дані після заголовка або після назви місця проведення.
Якщо ви берете участь у мистецьких ярмарках, їх також можна вказати тут, особливо якщо у вас не так багато галерейних виставок і ярмарків, які можуть трохи заповнити розділ, наприклад:
Рік Назва ярмарку мистецтва з галереєю XX (якщо є), місце виставки

Потім перерахуйте всі резиденції, нагороди чи гранти, які ви отримали
Категорії резиденцій, нагород і грантів можна перераховувати в будь-якому порядку або навіть комбінувати (так як персональні та групові виставки), але дати все одно слід перераховувати у зворотному хронологічному порядку. Єдині деталі, які потрібно вказати, це рік, ім’я, важливі члени жюрі і місце (якщо є). Наприклад:
Рік Назва місця проживання, місцезнаходження
Рік Назва нагороди, назва фонду, місцезнаходження (якщо є)
Рік Назва гранту, жюрі (якщо є), назва фонду, що надає грант, місцезнаходження (якщо є)
Іноді цей розділ наводиться разом із інформацією про освіту, як у цьому прикладі (це особистий вибір і може ефективно привернути увагу читача, але лише у випадку якщо нагорода, резиденція тощо має певний рівень чи престиж).
Додайте відомі колекції, до яких належить ваша робота
Відомі колекції включають всі музейні колекції, корпоративні чи великі приватні колекції, які придбали ваше мистецтво. Це також можна вказати як «постійні колекції» або «публічні колекції», якщо список містить лише музейні чи інституційні колекції. Колекції слід розміщувати в алфавітному порядку. Вони можуть бути вказані останніми в резюме художників (тобто після бібліографії), як-от в резюме Sanford Biggers в Marianne Boeksy Gallery.
Розгляньте можливість включити розділ преси (публікації) та бібліографії в кінці
Ймовірно, це найбільш суперечливий розділ резюме художника з точки зору форматування. З появою публікацій лише в Інтернеті, бібліографія (у деяких випадках) була повністю замінена списком гіперпосилань. Інші митці можуть розміщувати свої каталоги та монографії окремо від періодичних видань чи статей, щоб зробити свої бібліографії більш зрозумілими.
Однак вирішувати, чи вносити свої публікації в список, вирішувати вам; але ми рекомендуємо наступний формат, заснований на передовому досвіді бібліотечної та архівної науки:
Прізвище, ім’я автора, «Назва статті» (в лапках), Назва публікації (курсивом), Видавець (якщо є), дата публікації, сторінки (якщо є)
Якщо запис довший за один рядок, другий рядок можна зробити з відступом.
Перегляньте бібліографію Mickalene Thomas для прикладу (прокрутіть до останніх сторінок), люб’язно надану Kavi Gupta Gallery.
Вітаємо! Ви заповнили своє CV!
Після того, як ви створили своє резюме, обов’язково збережіть його в місці, де його можна буде легко отримати та оновити.
За допомогою Artwork Archive ви можете зберігати всі свої важливі мистецькі документи разом із своїм резюме в одному місці, щоб мати доступ до свого резюме миттєво. Ви також можете записувати свої виставки та історію галереї, щоб легко будувати історію виставок і фіксувати значення кожного твору мистецтва.
Але, як ми знаємо, Canva теж підходить 🙂
P.S. Про те, як писати artist statement в нас також є стаття: читати.
_________________________________________________________________
Переклад створено в рамках підтримки української арт-спільноти UARTIST.
Переклад: Каріна Данильчук