Головний елемент єдиного стилю. Було б добре мати

Головний елемент єдиного стилю. Було б добре мати

Як народжується стиль

У кожного художника є своя візуальна мова, свій певний стиль що розвивається протягом усього життя. Зазвичай він визначається такими характеристиками як форма, колір, композиція і т. п. Не менш важливо в який спосіб художник працює з матеріалом, його манера, методи, техніка, ідея, філософія. Стиль народжується тільки тоді, коли всі ці елементи об’єднуються завдяки особистому та специфічному вибору митця.

“Стиль – це найбільш автентичний вираз вашої особистості через мистецтво. Він знаходиться у вас і просто потребує часу та праці, щоб розкритися.” – Вінсент ван Гог.

І це перше, що треба усвідомити – стиль дійсно знаходиться у вас. Іншими словами – ви вже його маєте, навіть якщо досі не розкрили. Але розуміння цього факту, само по собі приємне і надає сил. Так! Стиль це Ви, тож головний елементваша присутність. Саме вона робить художній голос впізнаваним і притаманним тільки вам. Навіщо? Щоб не копіювати чуже, а творити своє мистецтво! Будь-який малюнок, живопис, картина чи скульптура, по суті, є візуальним щоденником. Як досягти?  Створюйте від першої особи. Звучить не складно, та все ж… Інколи відсутність власного голосу стає перешкодою, яку доволі важко подолати. І при цьому ваш талант є поза сумнівом.

Змінюється художник – змінюється стиль

На початку шляху ми часто намагаємось наслідувати стилі творців, якими захоплюємось. Це може бути корисним для отримання першого досвіду та розуміння того як створювати різне мистецтво. Однак дуже важливо одразу ж фокусуватися на розвитку власного стилю, шукаючи особливий підхід. Візуальна мова буде природно розвиватись і ускладнюватись, набувати впевненості через знання і навички з використання різних матеріалів. Наприклад Пікассо дуже багато експериментував. Він опанував олійні фарби, акварель, крейду, вугілля, кольорові олівці, колаж, скульптуру та багато інших технік. Та й взагалі його славетний стиль визначався безкомпромісним експериментуванням, відвертістю у вираженні емоцій, виразністю, що випливала з його творчого генія та незрівнянної майстерності. 

“Стиль – це характер. Це спосіб сказати хто ти є, без потреби говорити це.” – Пабло Пікассо

Пабло Пікассо, “Герніка” (Guernica), 1937 р.
Пабло Пікассо, “Герніка” (Guernica), 1937 р.

Порада – будьте вірними собі

Не намагайтеся задовольнити всіх або наслідувати популярні тенденції, які не відповідають вашій внутрішній сутності. Спробуйте зрозуміти, що вам подобається і як ви хочете виразити свої ідеї та емоції через мистецтво. Знайдіть свою унікальність і дайте собі дозвіл на творчу свободу та самовираження. Дуже важливо наповнювати роботи своєю особистістю, передавати емоції, відкривати свою інтимність і внутрішній світ. Подумайте, який спосіб для вираження характеру предмета або теми буде кращій на вашу думку, а не взагалі. Зрозумійте – це тільки ВАША лабораторія.

Перевірений шлях

Мій стиль починався зі скетчів. За необхідності, можна спробувати піти цим перевіреним шляхом, метод точно не затратний. Для початку – найпростіший папір і олівець. Просто оберіть свій предмет і малюйте, ну дійсно, дуже багато! Не розумом, а очима та руками. Око – рука – олівець. Швидко настільки, щоб не встигати думати, як краще зобразити те чи інше. Ви повинні встигати замальовувати тільки загальну форму, тільки головне. Поступово збільшуйте час (ставте таймер) і ускладнюйте начерки, додаючи деталей. Покроково додавайте інші матеріали та колір. Так ви навчите свій розум ніби “відмикатись” і будете малювати підсвідомістю, художніми інстинктами. Будете завжди спочатку фіксувати найголовніше, не робитимете зайвого. Звикнете закладати міцну основу, ставити акценти точно і впевнено. Я вважаю, що така практика, разом з вашим характером, вподобаннями, різноманітними навичками, наполегливістю і любов’ю до мистецтва (без неї не обійтись), – 100% відкриє вам омріяний неповторний стиль.

Фото: Євгенія Побережна
Авторка фото - Євгенія Побережна

Що далі

Знайшовши свій шлях – деякий час (рік-два) зосередьтеся на ньому. В певний момент відчуєте, що вам до снаги намалювати будь-що у власній манері. Навіть вибір теми стане легшим. Маючи сформований стиль, можна впевнено братися за будь-який жанр. Дійсно, на початку об’єкт чи тема впливають на вибір техніки, матеріалів, кольорів, композиційних рішень і не тільки. Але завдяки здобутій індивідуальній манері це вже не принципово. Теми з легкістю перетинаються, або поєднуються одна з одною і це теж чудово. Коли робота наповнюється улюбленими елементами художника, вона назавжди змінюється і стає тільки його роботою. Нижче наведу приклад робіт німецької художниці Паули Модерзон-Беккер (1876-1907). Захоплююсь її творчістю. Різні теми, різні об’єкти та техніки – один стиль.

Фото: Євгенія Побережна
Авторка фото - Євгенія Побережна

Порада – не піддавайтесь порівнянням

Не порівнюйте свої твори з іншими. Не почувайтесь незадоволеними через недосконалість. Кожен художник проходить свій власний шлях розвитку. Насолоджуйтесь процесом творчості та пам’ятайте, що кожна робота, незалежно від того, якою вона вийшла, є кроком до особистого зростання.

Справжнє та глибинне

Завдяки здобутому стилю більше не треба мізкувати – як і чим краще щось відобразити. Ви просто працюєте. Акценти органічно зміщуються на щось справжнє та глибинне. Роботи стають схожими на вас, промовляють вашим голосом, їх починають впізнавати й запам’ятовувати. Думаю, це варто того, аби певний час наполегливо і плідно попрацювати. Так, на початку ви наче маєте пройти “долиною спроб, невдач і перешкод”, але врешті матимете повну творчу свободу і впевненість. Навіть критика більше не зачіпатиме. Ви справді зможете залишити подібні хвилювання в минулому. Зараз я сама вирішую, яка моя робота погана чи хороша. Точніше не просто вирішую, а знаю своїм єством. Це рівень, який критика не перестрибує. Ви подолали безліч перешкод і вирішили мільйон задач (які самі собі й ставили). Тепер ви на рівні вільного, безпечного простору!

Які ваші цілі?

Здається, роздуми не про гроші, а про справжнє мистецтво, та ось парадокс – саме це і шукають галереї та колекціонери. І якщо ви, маючи все проговорене вище, на рівні “вільного, безпечного простору” – прискоритесь в об’ємах (в розмірах теж було б добре) і почнете створювати впізнаване, впевнене мистецтво – вас обов’язково помітять. Назвімо це – стабільна візуальна перспектива. Вона вимагає часу і витримки, але дозволяє побудувати потужну мистецьку кар’єру.

Підбиваючи підсумки

Не важливо засобами яких матеріалів і технік ви скористаєтесь. Байдуже, що саме хочете відобразити. Головне – ви повинні виразити себе. Завжди пам’ятайте, що пошук свого художнього стилю – це особиста подорож, яка триває. Так, це займе певний час, тож наберіться терпіння і насолоджуйтесь процесом дослідження та самопізнання.