Маркетинг на свята для митців: покроковий гайд

Маркетинг на свята для митців: покроковий гайд

Святковий сезон – це гарбузові страви, затишні светрики та смажені каштани на відкритому вогнищі. Однак це також найкращий час в році для продажу мистецтва. Ось чому Patreon в своєму блозі зібрав маркетинговий план на свята – щоб допомогти вам увірватися в останній квартал цього року, відомий як “мистецька жолота жила”. Оригінальна стаття знаходиться тут, ну а я допоможу з перекладом 🙂 

Зрозумійте 4-й квартал року

Як ви напевно знаєте, святковий сезон означає, що час купувати подарунки для ваших друзів, родини, знайомих і т.д. Але якщо ви митець, це також означає що прийшла пора засяяти як зіронька (та заробити трохи грошенят).

  1. День подяки в Америці

Четвертий четвер в листопаді, одне з найбільш шанованих свят в Америці. Власне традицією є спільна вечеря, а не подарунки, але тримайте цю дату в голові.

  1. Чорна п’ятниця

Саме з неї розпочинається святковий сезон для продавців. Практично в будь-якому бізнесі будь-якого масштабу зростає кількість розпродажів та спеціальних пропозицій, включаючи doorbuster items (це такі дешеві товари, які провокують на більш дорогі покупки, не знайшла відповідника в укр.мові, можливо “товари-магніти” по аналогії з лід-магнітами – ред.), щоб збільшити трафік на сайт. В Україні традиції рітейлу на це свято вже сформувалися також, більше того, багато великих компаній пропонують “чорні тижні” та навіть “чорні місяці”, щоб спровокувати більше покупок.

  1. Small Business Saturday (маленька бізнес субота)

Субота після Дня Подяки. Не популярна в нас, але є традицією для рітейлу закордоном. Це святковий вихідний, який заохочує купувати подарунки саме у малого бізнесу, а не у великих рітейлерів. 

  1. Кібер понеділок

Понеділок після Чорної п’ятниці. Є також одним з найбільш прибуткових днів розпродажу саме в онлайні. В Україні зазвичай є продовженням Чорної п’ятниці. 

  1. Зелений понеділок

Другий понеділок грудня. Запущений на eBay в 2007 році, Зелений понеділок є третім найбільшим днем для онлайн розпродажів (після Чорної п’ятниці та Кібер понеділку).

  1. День безкоштовної доставки

Третій понеділок грудня. Тут назва сама говорить за себе 🙂 

  1. Супер субота

Субота до католицького Різдва. Оскільки цей день припадає на останню суботу до Різдва, він приносить багато доходу для бізнесу та вказує на завершення святкового буму (закордоном, в західному світі – ред.)

  1. Новий рік

Закордоном святкується не так, як в країнах СНГ, але тим не менш, для нас сезон не закінчується Польським Різдвом 🙂

  1. Православне Різдво

Певно остання велика точка в новорічному сезоні для України (чи так це буде наступними роками?) 

Створіть пуленепробивну кампанію 

  1. Яка ваша ціль?

Ок, ви прочитали список дат з розпродажами і зараз ви натхненні зробити трішки гарного мистецтва, щоб продати його під час новорічного сезону.

Але спочатку зосередьтеся на створенні своєї загальної новорічної кампанії, вам потрібно чітко розуміти чого ви намагаєтеся досягти. Іншими словами, яка ціль ваших маркетингових зусиль?

Ви можете мати 1 або більше цілей, але кожна з них повинна бути поставлена за системою SMART (specific, measurable, attainable, relevant, and time-bound). Тобто кожна ціль повинна відповідати усім 5-м критеріям: бути конкретною, вимірюваною, досяжною, релевантною та обмеженою в часі. Ось декілька прикладів цілей для новорічного сезону за принципом SMART :

  • створити святкові купони, щоб згенерувати 25 продажів картин до 18 грудня 2022 року;
  • запустити giveaway (конкурс) з невеликими товарами, щоб залучити 70 нових фоловерів у Твіттері до 13 грудня 2022;
  • організувати обмін (таємного санту), щоб вмотивувати 10 клієнтів відвідати вашу майстерню/студію до грудня 2022.

З чіткими маркетинговими цілями ви можете бути впевнені, що ваші крутецькі святкові картини майорітимуть перед очима людей, які найбільш зацікавлені в покупці ваших товарів. 

  1. Цільова аудиторія

Тож наступне про що варто поговорити – це ваша цільова аудиторія (ЦА). Найлегший спосіб її визначити це дати відповідь на питання: хто найвірогідніше купить ваше мистецтво? Розуміючи це ви зможете спланувати промо для своїх картин дешево та ефективно.

Одним зі способів роботи з ЦА є метод портрету покупця. Це профайл клієнта, який описує цільового покупця (заснований на аналізі та дослідженні вашої ЦА). Цей метод допоможе вам вияснити ким є ваша аудиторія і надалі ви можете надати спеціальні пропозиції для них. Я загуглила, про цей метод є достатньо інформації українською мовою, яку легко знайти та опрацювати.

  1. Пропозиція на свята

Зараз ви вже маєте цілі та свою ЦА, тож час створювати святкову пропозицію – призи, подарунки, знижки, купони, промо-коди та додаткові послуги (наприклад, гайди, вебінари, онлайн-курси і т.д.). Всі ці промо інструменти можуть дати вашій аудиторії додатковий стимул до покупки. 

Оскільки схоже що список з пропозицій, які доступні клієнту, є практично нескінченним, впевніться, що ви пропонуєте унікальну святкову пропозицію. Вона повинна відображати ваш унікальний бренд (стиль) та говорити однією мовою з вашими клієнтами. Наприклад, якщо ви створюєте комікси, можна запропонувати календар на наступний рік, ілюстрований коміксами. Новорічний сезон це чудовий час показати, що ви піклуєтеся про своїх клієнтів.

  1. Створіть промо план.

Не важливо що ви обрали для своєї новорічної пропозиції, ніхто про неї не дізнається, якщо ви не розповісте про неї, тож зробіть це! Щоб бути впевненим, що ви ефективно просуваєте свій арт, створіть промо план. Так ви наперед знатимете що, коли та де ви збираєтесь рекламувати. Це допоможе вам не зійти з дистанції та забезпечить якомога більшу кількість людей, які дізнаються про всі ті кльові речі, які ви пропонуєте на свята.

  1. Розсилки

Вже маєте email підписників? Якщо так, чудово! Надішліть їм короткі та милі листи з детальною новорічною пропозицією, та побажайте їм щасливого різдва. Скоріше за все ці підписники вже є вашими клієнтами, але якщо ви завчасно напишете їм, в них буде можливість ознайомитися з вашими пропозиціями найпершими (що доволі таки приємно для деяких людей).

  1. Блог/Сайт

Це звучить очевидно, але не забудьте розповісти про свої святкові пропозиції в своєму блозі/сайті. Оскільки люди мають небагато часу під час свят, запропонуйте їм короткий пропо пост, який включає маленький вступ та кілька пунктів чому варто скористатися пропозицією. Не забудьте про заклик до дії

  1. Соц. мережі

Якщо ви є на Фейсбуці, в Інстаграмі, Твітері і т.д., розкажіть про свої промо і там. Замість того, щоб дублювати один і той самий пост знову і знову, створіть 5-6 подібних за суттю повідомлень (з картинками, звісно).

Якщо у вас немає навичок графічного дизайну, скористайтеся Canva, щоб створити гарненький банер, або оберіть святкове зображення з безкоштових ресурсів з відкритим авторським правом (наприклад, Usplash). Або ж намалюйте і сфотографуйте 🙂 

  1. Будьте онлайн 

Під час святкового сезону багато людей думають про те як знайти подарунки своїм близьким. Кількість покупок онлайн зростає і це провокує гігантські стрибки трафіку на сайтах. Щоб вневнитися, що ваш сайт підготовлений до такого, перегляньте наступне:

  • додайте новорічні елементи/зображення/декор на сайт;
  • виділіть ті картини, які є найкращим святковим подарунком;
  • перевірте чи немає битих посилань.

Що ж, ви створити вашу святкову пропозицію, розробили ефективний промо план та перевірили свій сайт – час запускати маркетингову кампанію!


Переклад створено в рамках підтримки української арт-спільноти UARTIST83.

Переклад: Каріна Данильчук