Ви художник і маєте надіслати картину за кордон. Що ж, ми з вами колеги, тому що я теж мисткиня і регулярно продаю свої роботи іноземцям. Пропоную власний покроковий гайд з підготовки та відправки картин, який вам неодмінно стане у пригоді.
Підготовка документів
Отже, вам знадобляться наступні документи:
- Сертифікат автентичності. Це своєрідний “паспорт” художньої роботи, у якому зазначено її назву, автора, формат, техніку, рік створення та фото. Деякі галереї пропонують власний варіант сертифіката, але ви можете розробити індивідуальний дизайн. Цей документ слугує для вашого клієнта свідченням автентичності роботи, тож ви вкладаєте його всередину пакування. Все інше буде кріпитися назовні.
- Інвойс (рахунок-фактура). Якщо галерея не надала вам інвойс, його потрібно створити самостійно (якщо ви працюєте офіційно). Приклад інвойсу можна поглянути в банку, де ви обслуговуєтеся (в Приваті точно є), або узяти за зразок інвойс з іншої галереї. Цей документ обов’язково має бути, якщо ви відправляєте картину не як подарунок і не Укрпоштою.
- Митна декларація. Це ваше створене відправлення з даними відправника та отримувача, вагою, вартістю вкладення тощо, яке можна самостійно заповнити на сайті перевізника (Укрпошти чи іншого).
- Довідка для вивезення картини. Вона ж — висновок державної експертизи. Ця довідка потрібна митниці України, щоб випустити картину за кордон. Її вимагають всі перевізники, окрім Укрпошти. Втім, навіть для Укрпошти краще перестрахуватися і зробити, особливо якщо ваша робота виглядає не надто сучасно або має великий формат. Довідка має бути видана установою, що визначена в Наказі Міністерства Культури України. Її можна зробити офлайн та онлайн. Давайте окремо зупинимося на цьому документі.
Довідка для вивезення картини за кордон
Де можна зробити довідку онлайн:
- Чернігівський обласний художній музей. За 101 грн робить термінову посвідку (раніше — за 1 день, зараз — за 2-3 дні) та надсилає її вам по Україні Новою поштою. З початком війни до цього музею звернулося дуже багато художників і тепер вони неохоче приймають заявки на довідки онлайн. Саме тому я не залишаю тут контактних даних цього музею, проте їх легко знайти в інтернеті. Ставлять ціну яку попросите.
- НАМУ, музей в Києві. Уточнюйте поточну ситуацію та всі деталі за телефоном +38 093 290 26 52. Зважайте, що під час тривоги вони, скоріше за все, не працюватимуть. Висилають довідки тільки в середу і п’ятницю і тільки Новою поштою (без самовивозу). Вартість за бланк: від 1 до 4 робіт — 400 грн; від 5 до 15 — 500 грн.; від 20 робіт — 700 грн. Інший контакт звідси — Ірина +380 (98) 646 94 17. Ставлять ціну яку попросите.
- Вінницький музей. Можуть зробити довідки онлайн, але за умови, що ви вже хоч раз з ними зустрічалися в житті і показували роботи. Телефон для довідок: +38 067 830 47 05 (Наталія Ігорівна). Тож якщо ви у Вінниці, можете сходити туди разок, а потім вже домовитися про онлайн.
- Компанія Artdom.com.ua виконує послуги посередника, бо по факту роблять довідку в Чернігівському музеї. Коштує 500 грн за 1 довідку, відправляють в той же день Новою поштою (якщо отримають всю інформацію і оплату до 13:00). Деталі — в них на сайті, можна сконтактувати через месенджери, відповідають швидко. Ставлять ціну яку попросите.
Які дані зазвичай треба надсилати для отримання довідки онлайн:
- ПІБ художника
- назва картини
- рік створення
- техніка: (акварель на папері, олія на полотні тощо)
- розмір (висота*ширина)
- оцінювальна вартість: я вказую вартість, за якою покупець реально придбав картину і яка збігається з інвойсом та митною декларацією
- фото картини. Мене просили лише лицьову сторону, але можуть попросити і інші зображення.
Особисто я надаю перевагу онлайну, але якщо ви бажаєте оформити довідку офлайн, можете звернутися в наступні установи:
- Державна служба контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України при Міністерстві культури і мистецтв України: 01015, м. Київ, вул. Лаврська, 9, корп.20, телефони +380442806539, +380442544331, +380442806322. Відділ територіального представництва телефон +38 044 254-29-49;
- Департамент культури виконавчого органу вашого регіону:
- м. Київ, б-р Т. Шевченка, 3, каб. 209, тел.: 0442795340, 0442795647 (Житомирська, Київська, Луганська, Сумська, Харківська, Черкаська, Чернігівська області, м. Київ);
- м. Дніпро, пр. Д. Яворницького, 18, тел.: 47-28-59; (Дніпропетровська, Донецька, Кіровоградська, Полтавська області);
- м. Львів, вул. Смольського, 10, тел.: 75-80-81, 72-79-91 (Волинська, Львівська, Рівненська, Тернопільська області);
- м. Одеса, вул. Канатна, 83, тел.: 33-52-13, 33-52-12 (Вінницька, Запорізька, Одеська області);
- м. Ужгород, вул. Виннична, 20, тел.: 3-06-91 (Закарпатська область);
- м. Херсон, вул. Театральна, 5, тел.: 26-50-06, 22-60-33 (Херсонська, Миколаївська області);
- м. Чернівці, вул. Франка, 16, тел.: 57-85-26 (Івано-Франківська, Хмельницька, Чернівецька області);
Пакування художніх робіт
Якісне пакування — наше все. Плівка, пупирка в кілька шарів (або альтернативні екологічні матеріали по типу гофри), картон, пінополістирол, додатковий захист кутиків. Упаковуйте надійно і буде вам щастя.
Вибір перевізника
Укрпошта. Найпростіший і найдешевший спосіб. Укрпошта — невибагливий відправник. Вам потрібно буде зробити наступне:
- створити особистий кабінет в Укрпошті. Отримаєте невеличку знижку за оформлення онлайн. Коли створите посилку, можете натиснути кнопку “Розрахувати” і подивитися, скільки коштуватиме відправлення.
- обрати категорію відправлення. Детально про кожну з категорій — тут.
Код ТЗНЕД. Наша секція XXI, розділ — 97, а далі треба дивитися. Для картин 9701. Укрпошта вимагає 10 цифр, для картин — 9701910000. Знайти свій код можна тут.
Що вказати в описі вмісту. Я пишу — painting created in 2024 (чи відповідний рік створення). Якщо дозволяє місце — деталізую як watercolor painting created in 2024.
Роздрукуйте всі документи для відправлення, підпишіть і прийдіть з ними на пошту. Поштарка чи поштар прийме відправлення, переважить його, перерахує ціну (якщо вага і габарити відрізнятимуться від вказаних у створеній посилці). От і все.
Міжнародні перевізники DHL, FedEx, UPS тощо. На жаль, під час війни не працюють, адже це авіаперевезення. Ціни за пересилку в них — найдорожчі, але й швидкість доставки відповідна: кілька днів — і ваша робота на іншому кінці світу. Щойно ці перевізники відновлять роботу — я проаналізую поточні умови і доповню статтю.
Посередники. В Україні є декілька посередників, які дозволяють надсилати посилки швидше, ніж Укрпошта і за ціну нижчу, ніж у міжнародних перевізників. Як це працює: ви надсилаєте їм свою посилку з усіма документами в офіс/на склад. Далі посередник відправляє посилку на свій найближчий склад за кордоном (наприклад, до Польщі). Далі посилка відправляється через DHL, FedEx, UPS чи інші великі міжнародні компанії. На все про все йде 1-2 тижні (залежно від завантаженості, типу перевезень тощо).
Я користувалася послугами компанії SkladUSA. Загальні враження — ок, менеджери в чаті на сайті відповідають швидко, можна користуватися. Ще багато позитивних відгуків чула про компанію WestParcel (дочірній проєкт Westernbid, який підходить продавцям на Etsi). На цих сайтах є онлайн-калькулятор, який дозволить розрахувати вартість посилки.
Нова пошта та інші українські перевізники. Теж можуть доставити картини. Довідка для вивезення картини за кордон потрібна обов’язково. За ціною — десь приблизно як правлять посередники. Але є обмеження щодо вартості картин, які вони транспортують.
Мито та інші нюанси
Мито зазвичай сплачується ОДЕРЖУВАЧЕМ і покупець вже знає які є митні обмеження в його країні. Однак, можете самостійно розрахувати мито за допомогою сайту і повідомити про нього покупця.
Німеччина. З 1.07.2022 р. в Німеччині ухвалили закон, який зобов’язує продавців брати участь в перероблюванні упаковки посилок. Таким чином, якщо ви перебуваєте за межами Німеччини та продаєте продукцію кінцевим споживачам у Німеччині, вас стосуються нові правила упаковки, і ви несете відповідальність за участь (тобто отримання ліцензії) на таке пакування. Як продавець, ви повинні надати підтвердження ліцензії та реєстрації в німецькій системі під назвою **LUCID**, щоб мати можливість продовжувати продавати через онлайн в Німеччині. Зауважте, що якщо ви цього не зробите, вас можуть оштрафувати, а ваше відправлення може бути затримано або повернуто. Ви можете розрахувати свої річні обсяги упаковки ось цьому сайті та зареєструватися для LUCID тут.
Особисто я ще не продавала в Німеччину, тож поділитися особистим досвідом не можу.
Авторка тексту — Каріна Данильчук