Вітаю! Мене звати Ольга Єфімова, раніше ви могли бачити мої роботи під псевдонімом Artvanil. Я українська художниця, що полюбляє пленери, в чому ви зараз переконаєтеся 🙂
Надворі вже потеплішало, а це означає, що прийшла пора весняних етюдів та літніх пленерів! Особисто я з нетерпінням чекаю теплу погоду, коли можна вийти і помалювати на природі, послухати шелестіння вітру, подихати ароматом зелені та квітів і мазок за мазком закарбовувати на полотні той особливий момент природи.
Часто на пленерах бувають непередбачувані ситуації, тому варто підготуватися як слід. В цій статті мова піде про те, що необхідно узяти на пленер. Адже, як каже японська народна мудрість: «Хто готовий до всього, той не пізнає горя». Тож, рушаймо!
ВАЖЛИВО! Війна триває, і варто пам’ятати про загрозу з боку окупантів. Тому, під час оголошення про ракетний обстріл, краще перенести свій пленер на іншу дату. На жаль, не у всіх парках обладнано бетонні укриття, тому під час повітряної тривоги або загрози артобстрілу негайно лягайте на землю, закривши голову руками.
Перелік матеріалів та інструментів, які знадобляться митцям та мисткиням на природі.
Фартух
Щоб убезпечити одяг від плям, візьміть фартух, який закриває весь тулуб. Є спеціальні фартухи для художників, але я використовую звичайний кухонний, щоправда, служить він тільки для живопису.
Задля власної безпеки та безпеки вашої родини, не використовуйте один і той самий фартух для кулінарних та мальованих шедеврів! Фарби – отруйні! Пам’ятайте про це.
Одяг
Оберіть такий одяг, щоб його було не шкода вимазати у фарбу, бо фартух не завжди і не всюди захищає (перевірено на власному досвіді – на пленерах бувають різні ситуації).
Для весняних та осінніх етюдів це має бути теплий та комфортний одяг. У мене є «пленерне» пальто (моє улюблене), яке вже втратило свій презентабельний вигляд, але його шкода викидати. Тому воно зараз працює як вбрання художниці.
Для літа оберіть одяг по типу спортивного костюму: у вас мають бути закритими руки та ноги. Це необхідно для того, аби уникнути сонячних опіків, адже ви тривалий час будете стояти на одному місці. Після одного такого пленеру я отримала серйозні опіки, які не сходили два роки.
Взуття
Рекомендую обрати теплі та комфортні кросівки для весни та осені або інше взуття без підборів, бо вам доведеться багато стояти.
Фарби
З власного досвіду скажу, що брати з собою усі наявні тюбики фарб – недоцільно, бо вони важкі. У кожного з нас є своя палітра кольорів, які ми використовуємо в живописі, краще обмежитися саме цими конкретними фарбами.
Мій пленерний набір складається з:
• титанових білил;
• кадмію жовтого світлого;
• охри жовтої;
• кадмію помаранчевого;
• кадмію червоного світлого;
• алізарину або карміну;
• сієни паленої;
• умбри паленої;
• небесної;
• кобальту синього ультрамаринового;
• ультрамарину світлого;
• блакитної ФЦ;
• зеленої ФЦ.
Розчинник
Для пленерного живопису, якщо ви малюєте олійними фарбами, краще підійде трійник (можна самому зробити вдома за цими пропорціями: 1 частина даммарного лаку, 1 частина лляної олії, 4 частини розчинника).
Чистий розчинник дуже швидко випаровується на свіжому повітрі, тому, щоб не витрачати цінний ресурс дарма, краще додати трошки олії або лаку. А ще краще узяти маслянку – спеціальну ємність з кришкою.
Мольберт
Краще обрати легкий складаний мольберт або етюдник. Оскільки у мене мольберт-тринога, тому усі фарби я ношу у валізі для ноутбука (мій маленький лайфхак).
Мені зручно малювати стоячи, щоб полотно знаходилося на рівні обличчя, тому я беру із собою високий мольберт-триногу. Він не надто зручний під час складання (треба чимало часу для підготовки), але це невеличка плата за подальший комфорт.
Палітра
Оберіть ту палітру, з якою вам буде зручно. Я віддаю перевагу палітрі, яка зроблена з полотна на підрамнику (приблизно 35х40 см, це була невдала картина). Така палітра добре закріплюється на мольберті, тому у мене завжди вільні обидві руки.
Пензлі
Ідея пленерів полягає в швидкому малюванні з натури. Сонячне світло, тіні, сама атмосфера дуже швидко змінюється – у вас не буде часу та можливості мити інструменти в процесі, тому краще беріть усі робочі пензлі, що у вас є. Під час роботи вам може знадобитися будь-який пензлик, і буде прикро, якщо ви залишите його вдома.
Особисто я віддаю перевагу синтетичним пензлям з жорстким ворсом, яке імітує щетину. На мій погляд, вони ідеально підходять для пленерних картин, тому що дозволяють накладати мазки різного ступеню густоти один поверх іншого. М’які пензлі, на жаль, з цією задачею не справляються.
Коробка для залишків фарби і мастихін
Викидати фарбу, що залишилася на палітрі, неприпустимо і недоцільно. Тому я завжди беру невеличку коробку з кришкою, в яку складаю залишки фарби окремими купками. Такі фарби бажано тримати не більше двох діб у темному прохолодному місці, потім вони почнуть вкриватися плівкою (полімеризуватися).
Зазвичай, я продовжую працювати цією фарбою наступного дня. Розумна економія.
Якщо ж фарба вкрилася полімерною плівкою, обережно підріжте низ плівки мастихіном і вичавіть фарбу на палітру, додайте краплину лляної олії, перемішайте і малюйте далі.
Полотно, будівельний степлер та шматки міцного картону
Якщо ви плануєте малювати олійними фарбами, то краще беріть полотно на підрамнику, бо його зручніше транспортувати. Для себе я обрала формат 50х70 см. На такій площині є де розгулятися, помалювати вдосталь. А потім і на продаж виставити не соромно.
Скажу відверто, на пленерах народжуються картини з особливим колоритом – вони наче пронизані свіжим вітром та фарбами природи. Колекціонери більше «вірять» таким картинам і частіше купують саме їх.
Невеличка примітка! Беріть два однакових полотна, щоб потім можна було їх скріпити між собою.
Будівельний степлер з набором скоб допоможе з’єднати два полотна на підрамнику так, щоб їх можна було переносити або перевозити без шкоди для фарбового шару.
Робиться це таким чином:
• необхідно поставити два полотна однакового формату лицьовими сторонами один до одного на відстані приблизно 5 см (одне полотно буде чисте, а на іншому – ваша картина з пленеру);
• закріпити спелером шматок міцного картону на боковій стороні підрамника одного полотна, а потім – на іншому;
• краще закріпляти картон на кожному куті підрамників – для надійності.
Самотужки буває незручно робити такі маніпуляції, тому не соромтесь і просіть оточуючих допомогти.
Їжа і питна вода
Особисто я не вживаю їжу під час малювання на свіжому повітрі. Це тому що працюю з фарбами на основі кадміїв та кобальтів, які відомі своїми канцерогенними властивостями. Але питна вода – це маст хев. Ви можете не помічати голоду під час роботи, але спрага обов’язково дасть навзнаки.
Якщо вам потрібно робити невеличкі перекуси, обов’язково візьміть з собою технічну воду та рідке мило, щоб гарно помити руки перед їжею.
Аптечка
Якщо у вас є потреба, обов’язково візьміть ліки, які ви приймаєте. Я беру пігулки від мігрені, бо знаю, що головний біль важко терпіти, а працювати в такому стані просто неможливо.
Зараз ми маємо бути пильними та уважними, бо небезпека ховається майже скрізь. Якщо ви вирішили поїхати на пленер у ліс чи поле, то обов’язково візьміть турнікет, він може врятувати життя.
Парасолька та капелюх з великими полями
На одному з пленерів я потрапила під літню зливу і промокла до нитки, бо синоптики знову «не вгадали» прогноз погоди. Після того випадку я почала постійно носити з собою свою стару парасольку. Вона завжди супроводжує мене у валізі з фарбами. Бо, як то кажуть: «Парасольку взяв – дощу не буде!»
І навпаки, коли світить сонце і вже гарно припікає, то в нагоді стане капелюх. Не дайте сонячному удару застати вас зненацька.
Гарний настрій та трошки здорового пофігізму
Художниця, яка малює серед парку, завжди викликає зацікавленість у перехожих. Дехто підходить тихенько, щоб не злякати музу. Дехто – з проханням сфотографувати. Хтось мовчки пройде мимо. Але бувають люди, яким так і кортить побалакати, і краще з ними не заводити розмов.
Що робити, аби вас не чіпали:
Порада №1. Не дивіться людям у очі. Зоровий контакт вже сам по собі надає людині право звернутися до вас із запитанням.
Порада №2. Відповідайте коротко, не вдавайтесь до довгих діалогів.
Порада №3. Ви маєте право сказати, що людина вам заважає. Користуйтесь цим.
Порада №4. Беріть із собою товариша або подругу, який візьме на себе роль вашого секретаря.
Порада №5. Ігноруйте дурні запитання. Якщо ви малюєте дерево і вас питають: «А ви дерево малюєте?», то ви маєте право не відповідати. Людина сама здогадається, що саме ви малюєте і піде далі по своїм справам.
Ганчірки, серветки та старі газети
Такі розхідники як ганчірки завжди потрібні і у великій кількості, особливо на відкритому повітрі. Тому не полінуйтеся та заготуйте заздалегідь клаптики тканини зручного для вас розміру.
Щоб можна було покласти пензлі, баночки та інші предмети на землю, візьміть з собою стару газету або пакет/плівку. З ними ви можете не боятися, що робочі інструменти забрудняться. Та й шукати необхідні предмети так набагато простіше.
Також я беру рулон дешевого туалетного паперу – економія на паперових серветках.
Пам’ятайте про екологію! Все сміття, яке утворилося під час пленеру, необхідно зібрати та викинути у сміттєвий контейнер. Якщо поблизу немає урни, то складіть все у пакет та заберіть його з собою.
Короткі підсумки:
1. Беріть лише ті фарби, якими ви користуєтесь та точно впевнені в тому, які суміші з ними можна отримати. Багато тюбиків – зайва вага.
2. Майте при собі палітру і багато пензликів. Ось тут економити не варто.
3. Зручний теплий одяг та взуття без підборів – запорука вашого комфорту.
4. Багато серветок та ганчірок не буває, а також старих газет.
5. Художня маслянка з кришечкою збереже ваш розчинник ввід передчасного випарювання.
6. Невеличкий контейнер для залишків фарб допоможе зекономити дорогоцінний матеріал.
7. Питна вода під час літніх етюдів завжди має бути під рукою.
8. Обов’язково беріть ті ліки, якими ви найчастіше користуєтесь.
9. Будівельний степлер та шматки картону зафіксують ваше полотно для транспортування містом.
10. Капелюх та парасолька закриють вас від дощу та сонця.
Сподіваюсь, ця стаття надихнула вас на живописні подвиги, і вже найближчим часом ви підете на свій перший (а можливо і не перший) пленер!
Автор: Ольга Єфімова
Інстаграм автора тут
Статтю створено в рамках підтримки української арт-спільноти UARTIST 83.