Одразу попереджаємо: у цьому матеріалі ви не знайдете рецептів успішного успіху (c’est la vie). Натомість ми пропонуємо поглянути на панораму мистецької карʼєри: з яких компонентів вона складається і яким чином усе взаємоповʼязано. Якщо вам справді цікаво подолати шлях від початківця до визнаного митця, а не просто щонайшвидше продати кілька робіт, тоді ця стаття саме для вас.
База: зануреність у мистецтво, унікальний стиль, artist statement
Важливо постійно перебувати у контексті, тож навчайтеся, відвідуйте музеї, виставки, галереї тощо. Ця практика допоможе не лише орієнтуватися у мистецтві та артринку, але й подарує професійні знайомства, стане помічною для розвитку особистого стилю. Для пошуку характерної візуальної мови надзвичайно важливо знайти власну “родзинку”, тож надихайтеся шедеврами, аналізуйте творчість колег і шліфуйте свою унікальність.
При цьому ваша діяльність не має нагадувати броунівський рух. Регулярно звіряйтеся зі своєю заявою митця, адже саме artist statement є відображенням філософії та творчої ідентичності. Будьте методичними у своїх дослідженнях, тримайтеся курсу.
Артменеджмент - усьому голова
Як не дивно це прозвучить, але менеджерські навички не менш важливі, аніж художні здібності, тим паче на початку карʼєри. Комунікація, дедлайни, документація, поштові відправлення – усе це є складовою вашої професійної репутації, тож вимагає відповідального ставлення. Допоки митець не потрапив під крило галереї, він має сам собі бути найкращим помічником. Що для цього треба?
По-перше, критично ставтеся до якості своїх робіт і ціноутворення. Не кожна робота вийде довершеною і це природно. За жодних обставин не виставляйте на загал і тим паче на продаж невдалі екземпляри. Дбайте про імʼя. На якісні роботи ставте справедливі ціни, які відповідають вашому рівню та ринку, лише в такому разі вони добре продаватимуться.
По-друге, одразу візьміть за правило вести професійний документообіг (так, ми знаємо, наскільки це нудно). Вчасно оновлюйте базу робіт (фото, назва, рік створення, формат, техніка), продажів, виставкової діяльності.
По-третє, подбайте про сайт-візитівку. Він має містити декілька обов’язкових розділів: вибрані роботи (розмістіть справді найкращі, не всі), біографію, історію виставок (рік, назва, групова/персональна, організатор, місто, країна) та контакти. Уникайте непрофесійних доменів і безплатних хостингів із недоречною рекламою.
Через нетворкінг до галереї
Існує лише один спосіб будувати мистецьку кар’єру – брати участь у виставках, доки зрештою не знайдеш галерею, яка тебе представлятиме. Але правда в тому, що перші кілька років ви, швидше за все, не візьмете участь в жодній серйозній виставці. Тому починайте з можливостей для молодих митців, які стануть чудовим стартом. Мова про артконкурси та резиденції від авторитетних інституцій, де для переможців передбачено виставки.
Загалом маркетинг митця можна звести до одного ключового завдання: бути залученим в мистецький світ (зокрема через соц.мережі) та органічно працювати над нетворкінгом, будуючи довгострокові відносини з людьми артсфери (іншими художниками, колекціонерами, галеристами, критиками, артдилерами тощо).
Памʼятайте, митців набагато більше, ніж галерей. Щоб у вас захотіли інвестувати галереї, ви маєте налагодити особисті звʼязки. На артринку безліч людей, а працювати хочеться з тими, кого знаєш і в кому певен.
Як стати зростаючим або визнаним митцем
Один з критичних факторів – галерея, з якою ви співпрацюватимете. Оберіть правильну галерею з відповідним баченням та досвідом, адже стати визнаним митцем можна лише в тандемі з визнаною галереєю.
Напрацьовуючи виставкову історію, важливо шукати способи бути представленим на важливих бієнале чи в солідних інституціях. Продовжуйте брати участь в престижних артконкурсах і з кожним новим рядком в резюме ваша кар’єра зростатиме, а ви ставатимете на крок ближчими до визнання.
Авторка тексту – Юлія Устименко
Авторка фото – Катерина Назаренко