Як стати успішним митцем: все що вам потрібно знати

Вступ: речі, які вам потрібно знати, але про які вам ніхто не говорить

В цій статті CAI розповідає як художнику (або митцю загалом) досягти успіху, що ви повинні робити чи знати, але ніхто вам про це ніхто не сказав. Від редакції: про деякі з них ви частково вже читали в попередніх перекладах, але тут з’являються і нові цікаві моменти. Також заохочую вас сприймати цю статтю радше як джерело ідей, а не 100% гарантовану інструкцію успішного успіху)))) Оригінальна стаття знаходиться тут.

Мета CAI це не надати вам список очевидних інгредієнтів, як можна було б подумати (таких як терпіння, сила волі, жертовність, самовідданість або дисципліна), а розповісти про неписані правила арт світу, про які не здогадатися на початкових етапах кар’єри.

Звертаємо увагу, що наступні кроки призначені для митців, які думають не лише як пошвидше заробити грошей продавши кілька робіт, а для тих, хто хоче побудувати профейсіну кар’єру і стати визнаним митцем в майбутньому. Перш за все стаття призначена для художників, але загалом вона підходить для будь-якого митця.

Ну що, погнали.

Крок 1. Розробіть свій унікальний стиль щоб виділитися

(Ну, хто б міг подумати, еге ж – ред.) 

Кроки №1, 2 та 3 дуже переплітаються та мусять йди у вказаному порядку (1, потім 2, потім 3, а потім знову 1 – так багато разів поки ви дійсно не відкриєте свій характер, стиль та бачення в мистецтві). Однак, також надважливо розвивати свій стиль просто проводячи багато часу в своїй студії (чи де б ви не працювали).

Поза всіма кліше та очевидними речами (такими як експерементувати, робити те, що подобається, розпочати з основ, віднайти свою тематику і т.д.), одне з вирішальних питань у розвитку свого стилю – це відрізнятися від інших. Світ мистецтва дуже конкурентний та перенасичений, так як це робота мрії для багатьох креативних людей. Однак галереї/колекціонери/критики/інституції побачать та зацікавляться лише тими, хто дійсно виділяється серед митців.

Більшість художників мають своїх кумирів серед інших митців. Однак бути занадто схожим на конкретного митця не варто. В довгостроковій перспективі це стримуватиме вас в розвитку. Але, звичайно, коли ви лише розпочинаєте, немає нічого такого, щоб надихнутися кимось конкретним. 

Наприклад, багато сучасних фігуративних митців знаходять натхнення у Michaël Borremans, дехто намагається звільнитися від його захоплюючої візуальної мови, але зрештою наслідує бельгійського художника. Однак, по мірі зростання якості ваших робіт, ви помітите не лише наскільки ці художники схожі на нього, але й наскільки вони різні. Коли ви шукатимете свою характерну мову, робіть це радикально, щоб залишити свій слід, оскільки це єдиний шлях вирізнятися.

Коли ви визначитеся зі своєю темою, перестаньте використовувати низькоякісні матеріали та інвестуйте в професійні. Якщо ви цього не зробите, як ви можете очікувати, що ваші роботи зростуть в ціні? Ви проситимете колекціонера віддати багато грошей, при цьому не будучи готовими віддати гроші на матеріали? Для художника це означаю купувати високоякісні фарби. Преміум фарби дорогі, але різниця в якості вражаюча. Також, з преміум фарбами, кольори не зміняться протягом наступних років. Використовуйте лляні полотна замість бавовняних і як тільки ви почнете малювати великі картини (100см+) – використовуйте алюмінієві підрамники (напишіть в коментарі пліз що за алюмінієві підрамники, я малюю аквареллю, перший раз за них чую – ред.)

Крок 2. Занурьтеся в мистецтво та мистецький світ

Можливо, цей крок є одним з найбільш важливих у цьому списку, адже він є базою для вашого стилю, артсіст стейтменту (заяви митця), розуміння мистецтва та арт світу загалом. Щоб стати успішним митцем, треба не лише проводити увесь час в студії. Спершу ви маєте вивчити мистецтво, розширити свої знання та побудувати свою мистецьку особистість.

Найкращий спосіб це зробити – читати книги про мистцецтво, розпочавши з історії. В мистецтві все будується на речах, що вже були створені до цього. Щоб зрозуміти куди рухатися вам як митцю, треба зрозуміти звідки все почалося. Це не лише визначальний фактор в розвитку вашого бачення та стилю, а й базові знання, які згодом будуть протестовані галеристами, колекціонерами та критиками. Впевніться, що ви розумієте важливість мистецтва в ширшому контексті. Це важливо, якщо ви налаштовані стати серйозним митцем.

Далі максимально відвідуйте арт виставки, музеї, бієналє та галереї. Роблячи це, ви почнете краще розбиратися в мистецтві. Ви також надихнетеся на створення нових робіт чи спробуєте щось нове під час розвитку свого стилю. Ви познайомитеся з людьми, які можуть стати важливими на наступних етапах вашої кар’єри, або ж отримаєте інформацію, яка підштовхне вас до певних конкурсів чи грантів. І тим часом ви добре почнете розуміти виставки та як курувати свої власні роботи в майбутньому.

Насамкінець, ви маєте бути в курсі всіх останніх подій в сучасному мистецтві. Арт журнали, лекції, онлайн платформи чи навіть соц.мережі можуть стати тут в нагоді.

Крок 3. Напишіть свій Artist Statement (заяву митця)

Заява митця – це його опора. Це те, що поєднує ваші роботи з вашим баченням та визначає чому вони релевантні, хороші та цікаві. Заява митця – це більше, ніж опис ваших робіт, це ваша філософія, яка попомагає вам творити з постійністю.

Написання заяви митця – це не задачка на 5 хвилин, а щось більш довготривале, що може розвиватися з часом. Це чудова вправа: написати про своє мистецтво і бачення. Це спонукає до рефлексії, що, в свою чергу, допомагає віднайти своє бачення та ідентичність як митця.

Заява митця – не найнеобхідніша річ, яку вимагають колекціонери, галеристи чи журналісти. Це скоріше ваш персональний інструмент, який підтримуватиме вас впродовж усієї кар’єри, особливо у критичні чи важкі часи у вашому мистецтві.

Крок 4. Як організувати та відбирати свої роботи

Ми підійшли до кроку, який часто забувають, хоча він вирізняє професійних митців. Перш ніж ваші роботи (чи їх зображення) покинуть вашу студію та вийдуть на ринок, ми маєте їх організувати та задокументувати. Цей крок є дуже важливим, адже поєднує ваше бачення з тим що ви насправді робите в студії.

Створювати мистецтво – це пристрасть, тож художник відчуває певне хвилювання, закінчуючи черговий витвір. Не зважаючи на весь адреналін та ендорфіни, залишайтеся терпеливими і зачейкайте доки ваші почуття трохи згаснуть, перш ніж аналізувати свою роботу та представляти її іншим.

Не кожна ваша робота буде супер якісна. Це утопія, тож ми мусимо бути строгими вибираючи лише найкраще з найкращого. Такий контроль якості підтримуватиме загальний рівень ваших робіт та власне вас, як митця, на найвищому рівні (наскільки це можливо). Вбийте ваших улюбленців. 

Коли ми кажемо “вбийте ваших улюбленців”, ви маєте сприймати це буквально. Нічого хорошого не принесе вам зберігання робіт, які “ну майже хороші”. Коли ваш стиль зросте, ці роботи будуть скалкою у вашому оці і ви мріятимете про них забути. Тож перш ніж фоткати та публікувати такі роботи чи навіть продавати їх колекціонерам, краще оцініть їх критично та знищіть (але народ, якщо у вас проблеми з самооцінкою, або ви на початку кар’єри – спершу 200 тис раз подумайте над цією порадою ахах – ред.) Знищення цих робіт надає вам можливість контролювати свою мистецьку сутність та ваш поточний стиль. Також це може подарувати вам відчуття полегшення, свободи та дасть більше простору для думок про створення кращих робіт.

Мати декілька робіт, які вище вашого загального рівня – також чудова стратегія для арт ринку. Це означає що ціни на такі роботи будуть вищими, при цьому попит на такі роботи теж буде вищим (адже вони якісніші і більше зацікавлять колекціонерів) і в подальшому вам легше буде піднімати ціни. Можливо ви матимете приблизно однакову кількість продажів (як і у випадку відсутності топ робіт), але якість цих продажів буде набагато вища і це враховуватиметься вашими майбутніми покупцями.

Далі надходить час задокументувати свої роботи. Дайте собі час на глибокі роздуми щодо назв, які ви надаєте своїм роботам. Напишіть для кожної роботи свій “артіст стейтмент”. Створіть та оновлюйте свою базу робіт з фото, назвами, роком створення, розмірами, матеріалами, виставковою історією та колекціонерами, яким ви продали роботи. 

Крок 5. Які ціни поставити на картини

Коли мова йде про картини, є широковживана формула (про яку вже йшлася мова в попередньому перекладі і там були приклади і детальний опис індексів – ред):

Ціна = (Висота + Ширина) х Індекс митця

Як визначити свій індекс? Якщо ви початківець, використайте індекс між 5 та 10. Як тільки ви зрозумієте, що ви починаєте ставати більш серйозним митцем, визначте свій індекс десь між 10 та 15. Коли ви почнете виставлятися у галереях та розвиватимете своє персональне ім’я, індекс становитиме між 15 та 25.

Щоб підняти свій індекс більше 25, вам знадобляться переговори зі своєю галереєю (визнаною), яка має досвід та відповідну клієнтуру для розвитку вашої кар’єри. Вона підкаже правильний час та умови на арт ринку, щоб затвердити нові ціни.

Крім того, ще одна річ може впливати на ваш індекс митця. Власне, витрати на створення. Наприклад, якщо ваші картини мусять бути обрамлені в специфічний недешевий спосіб, ви можете трішки збільшити свій індекс, щоб покрити додаткові витрати.

Також, в продовження теми наявних робіт, яку ми обговорювали в попередньому кроці, є ще одне зауваження. Якщо ваші роботи вимагають багато часу на створення і ви можете створити лише 8-10 робіт в рік (не тому, що у вас немає часу, а тому що це займає більше 120 робочих годин), ви мусите використати більший індекс митця. Якщо це займає так багато часу, то краще притримати роботи, ніж продати їх за пару баксів.

Оцінюйте себе тверезо, ставте ціни, які відповідають вашому рівню та ринку – лише в такому випадку роботи добре продаватимуться.

Крок 6. Сайт митця: що можна, а чого не можна

Досвід CAI щодо сайтів дозволив виділити декілька правил щодо речей, які варто робити, і яких варто уникати. 

Що можна:

Перше і основне – це мати декілька обов’язкових розділів: вибрані роботи, біографія, історія виставок та ваші контакти. Ці елементи є базовою складовою сайту митця.

Вибрані роботи певно найважливіша частина. Виберість найкращі, не показуйте все підряд. 

Біографія та список виставок – відвідувач сайту може захотіти дізнатися про вас більше та оцінити ваш поточний рівень як митця. Найважливіші речі в біографії на сайті: ім’я, рік народження, національність, список виставок. Якщо у вас є кураторський текст написаний арт критиком, можете додати його на цю сторінку. Але не починайте забагато говорити про себе та свої роботи – це може виглядати непрофесійно (самі про це подуймайте та проаналізуйте як ця порада стосується саме вас – ред.). Список виставок має бути відображений за типовою структурою: перелік виставок з указанням року, назви, групова/індивідуальна, хто огранізатор, місто, країна. Впорядкуйте їх починаючи з останньої виставки.

Наступне, сторінка з контактами. Найважливіше: ваш email. Використовуйте професійний email, який включає ваше ім’я та прізвище, з нейтральним або персональним доменом. Окрім того, на цю сторінку можна також додати телефонний номер (в міжнародному форматі), вашу поточку локацію, ваші соц. мережі.

Щодо загального дизайну, CAI радять притримуватися простого, мінімалістичного та професійного оформлення. Дивні шрифти, кричущі ефекти виглядають погано, якщо їх зроблено непрофесійно (і якщо вони не співпадають з тим, що ви створюєте). Надихайтеся естетикою топ арт галерей при створенні свого сайту.

Якщо ви вже визнаний митець, найнеобхідніша інформація вже доступна на сайті вашої галереї, адже саме вона піклується про всі ваші комунікації. У цьому випадку більш професійно відмовитися від свого веб-сайту як знак довіри та відданості вашій галереї. 

Чого уникати:

Перш за все – непрофесійного домену. Щось на кшталт www.beautifulpaintings.com – абсолютно протипоказано, якщо ви хочете, щоб вас сприймали серйозно. Просто використайте ваше ім’я та прізвище. Також уникайте безкоштовних хостингів, які показують рекламу.

Не показуйте ціни онлайн (про це вже говорилося в попередній статті та обговорювалося в коментарях до неї, тож вирішуйте для себе самі – ред). Якщо ви на початку кар’єри, продали кілька недорогих робіт – це ок показувати ціни і в такому випадку продажів досягти легше. Якщо ви показуєте ціни, впевніться, що вони правильні та однакові повсюди. Не продавайте занадто дешево – колекціонери подумають, що ви не досить серйозний (тут варто також згадати про свою ЦА і зрозуміти хто ваш колекціонер – ред). Деякі люди також відчувають себе некомфортно, коли розуміють, що будь-хто може побачити ціну, за яку була придбана робота, що висить у їхній вітальні. 

Також CAI не рекомендує додавати додатковий опис робіт на своєму сайті, залишаючи право говорити про ваші картини галереям, арт критикам, або ж вам самим під час виставок (порада скоріше відноситься до більш визнаних митців – ред.)

Крок 7. Як почати приймати участь у виставках

Існує лише один спосіб будувати свою мистецьку кар’єру – брати участь у виставках. Але з чого почати? Правда в тому, що перші 2-5 років (в залежності від вашого розвитку) ви, скоріше за все, не візьмете участь в жодній серйозній виставці. Але все ж таки є кілька речей, які ви можете і мусите робити, щоб вирости як митець та розпочати виставляти свої роботи.

Щоб розпочати, ви можете винайняти виставковий простір та організувати власну виставку. Ви можете навіть об’єднатися з іншими митцями та розділити витрати. Таким чином ви можете розпочати свою виставкову діяльність. 

Інша можливість – організувати день відкритих дверей в своїй студії. Запросити, друзів, сім’ю, колег, знайомих та  інших митців. Це не справжня виставка, але це дозволить вам показати свої роботи та представити себе як митця в найближчому колі спілкування.

Також можна сконтактувати з локальним бізнесом по типу кав’ярень, книгарень, ресторанів та домовитися з ними про виставку. Ви можете додати до робіт невеликі підписи та ціни, щоб спровокувати продаж, а також домовитися про % від продажу з власником бізнесу. 

Також – і це дуже важлива порада в цілому – беріть участь в арт конкурсах. Для переможців конкурсів часто влаштовують виставки і це, певно, найкращий шлях розпочати виставкову діяльність не маючи запрошень від галерей.

Навіть якщо журі вас не вибере, ви повинні продовжувати брати участь у конкурсах. Вигравши одного разу в конкурсі з відомими журі, ви можете додати важливий пункт до свого резюме. Більше того, ваші роботи побачать зацікавлені люди під час виставки переможців.

Ми можете знайти численні конкурси просто гуглячи їх за допомогою фрази “open calls for artists”. Або на спеціальних платформах, таких як Artenda, Art Connect. В Україні – телеграм-канал Art Bot, щотижневі добірки в телеграм UArtist 83 (@uartist83 в інстаграм), фейсбук група “Мистецька толока”. 

Крок 8. Як заробити гроші митцеві

Найбільш складна річ для митця-початківця – заробити на життя мистецтвом. Лише невеликий % може бути художником повний робочий день. В результаті, CAI радить шукати не work-life balance, а work-art-life balance, поєднуючи стабільну роботу з мистецькими практиками (залишаючи час і на відпочинок).

Але гроші в мистецтві є! По факту, багато грошей. Однак лише ті, хто дійсно займається власне мистецтвом та не тупить, зможуть жити за рахунок арт ринку. Ціллю завжди має залишатися найголовніше – бути якнайкращим митцем. Якщо ви досягнете успіху у цьому, гроші прийдуть в найбільш природній спосіб. Фокусуйтеся не на тому як заробити побільше грошей, а на тому як зробити круте мистецтво (і тут я хочу додати ремарочку, що потрібно також розуміти: 1) що вважається мистецтвом у пост-радянському просторі багатьма людьми (але не всіма) 2) що вважається мистецтвом у глобальному світі 3) де гроші в мистецтві. – очевидні речі, але все ж 🙂 – ред.)

Один зі способів заробити – брати участь у виставках (розуміємо, яких саме – ред.). Загалом, увесь арт світ залежить від виставок. Не лише митці, а й галереї та інституції. Однак виставки – не єдиний шлях заробити. Ось наприклад ще деякі можливості:

  • резиденції;
  • продаж онлайн;
  • гранти;
  • арт конкурси;
  • роботи на замовлення.

Крім виставок, резиденції пропонують зростаючим митцям круту можливість заробити. Під час них митець працює певний період в певній локації. Резиденція – це як мистецька студія, де ви можете жити та працювати над своїм мистецтвом, не думаючи про аренду і часто навіть отримуючи фіксовану грошову винагороду під час перебування в резиденції. Взамін, робота, яку ви створите під час резиденції може піти в колекцію інституції або бути показана на виставці (з врахуванням % з продажу, який бере собі резиденція). Res Artis – одна з платформ, де можна знайти резиденцій, однак їх повно і на інших сайтах онлайн, тож шукайте і подавайтеся (і не можу ще раз не нагадати, що раз в тиждень ми в UArtist також збираємо безкоштовні резиденції для митців).

Щодо продажу мистецтва онлайн. Для CAI давати поради в цій царині було трошки продлематично. З однієї сторони, мати аккаунт на Saatchi, Artsper та в інших онлайн-галереях – це безліч можливостей та плюсів. З іншої – результати можуть бути непередбачуваними. Платформи переповнені, причому не завжди хорошим мистецтвом. Плюс офлайн галереї заздрять більш низьким % комісії, їм не подобається, що ціни на роботи доступні усім. Тож CAI не рекомендує продавати онлайн (але ми то з вами знаємо, що для нас, початківців, це мало не єдиний спосіб щось продати взагалі і хоч щось заробити – ред.)

З іншими можливостями зі списку і так все зрозуміло. В підсумок до цього кроку, CAI хоче дати пораду: навіть якщо ви мали фінансово успішний рік як митець, це не гарантує вам, що наступний буде такий самий або кращий. Нам хочеться думати, що наша кар’єра зростає синхронно з покращенням нашого мистецтва. Але краще мистецтво не завжди гарантує нам збільшення продажів чи нові можливості виставлятися. Ось чому work-art-life balance такий необхідний, коли ви тільки розпочинаєте свій шлях, він гарантує вам стабільних дохід та достатньо часу на роботу над своєю кар’єрою. 

Крок 9. Як вивести роботи на ринок

Виглядає так, ніби митці нічого не роблять для того, щоб вийти на ринок. Ні коли вони вже успішні, ні коли вони на ранніх етапах своєї кар’єри. Адже агресивний маркетинг може мати цілком протилежний ефект і ви можете заробити собі погану репутацію.

Але як же нам тоді показати себе ринку! Що ж, багатьма способами. Один з основних – розповідайте про себе, але не нав’язуйтесь. Коли розвиваєте свої стосунки з іншими професіоналами, не намагайтеся перетворити це на продажну презентацію каструль. Однак, якщо ваше ім’я буде на слуху, це призведе до того, що вашим мистецтвом зацікавляться. Маркетинг митця можна звести до однієї ключової речі: були залученим в мистецький світ та огранічно працювати над нетворкінгом, будуючи довгострокові відносини з багатьма людьми в цій сфері (інші митці, колекціонери, галеристи, критики, арт дилери і т.д).

Отже, перша річ, на яку треба звернути увагу – нетворкінг. Відкриття виставок, подій у вашому середовищі, розмови з людьми, знати про важливих персон в індустрії. І намагайтеся не говорити лише про себе увесь час. Можливо, краще навіть не говорити, що ви митець до тих пір, поки вас не запитають. Щоб у вас захотіли інвестувати галереї та інституції – ви маєте будувати особисті відносини з ними. Яка б форма відносин у вас не була, вона має базуватися на взаємодовірі та бажанні допомогти один одному. На ринку безліч людей, а працювати хочеться з тими, кого ти вже знаєш.

Ще одне, соц. мережі, особливо інстаграм. Це чудовий спосіб завести знайомства з людьми по всьому світу. Ви можете показувати свої роботи будь-кому і таким чином отримати нові зв’язки. Ви будете в шоці, але багато колекціонерів та галеристів знаходять нові імена просто скролячи стрічку. Але не пишіть їм в дірект першими – якщо ви їм сподобаєтеся, вони самі напишуть.

Показуйте свої роботи на онлайн платформах (то продавайте, то не продавайте, вони можуть визначитися чи ні – ред.). Тут скоріше мається на увазі не онлайн-галереї, а платформи, де ви публікуєте інформацію про свої роботи. Радять вибирати платформи з редакційною комісією (які відбирають інформацію, а не пропускають все підряд) і з великою кількістю підписників в соц. мережах, щоб отримати додаткову видимість. Це може бути платна опція, але завжди варто перевіряти за що ти платиш. CAI теж є такою платформою, схоже :))))))

Крок 10. Як потрапити в галерею зі своїми роботами

Кожен митець рано чи пізно має знайти галерею, яка його представлятиме. Але митців більше, ніж галерей. При цьому є способи дещо покращити свої шанси бути представленим.

Опрацювавши попередні кроки, які описані в цій статті, ваші шанси вже зростуть. Якщо ви матимете свій унікальний стиль, потужне бачення, розумітимете своє місце в мистецтві, матимете заяву митця, професійний сайт, пристойне резюме та список виставок/виграних конкурсів/резиденцій, ви маєте органічні зв’язки з професіоналами арт бізнесу – у вас вже великий шанс отримати омріяну співпрацю.

Власне тут нетворкінг вступає у гру. Одна річ веде до іншої – і ви вже маєте контакт з галереєю. Побачивши ваші роботи, вам можуть запропонувати співпрацю, якщо вони співпадають з баченням галереї. Ви також мажте бути активними в соц. мережах та бути зацікавленими як в роботах інших митців, які представлені в галереї, так і в програмах галерей. Просто будьте поруч і як тільки галерея стане відкрита до пошуку нового митця – вона звернеться до вас.

Крок 11. Як стати зростаючим або визнаним митцем

Один з критичних факторів – галерея, з якою ви співпрацюватимете. Знайдіть правильну галерею з відповідним ноу-хау та досвідом. Ви можете стати визнаним митцем лише працюючи з визнаною галереєю. Лише декілька щасливчиків працюють з визнаними галереями на ранніх етапах кар’єри. Зазвичай ви співпрацюєте з декількома галереями на різних етапах до того як потрапите до ТОП галереї.

Увесь час вашої кар’єри і під час співпраці з галереєю ви будете напрацьовувати свою виставкову історію, шукаючи способів виставитися на важливих бієналє чи в інституціях. Вам потрібно буде зробити список з відомих приватних та публічних колекцій, які показували ваші роботи (подарувати роботу або продати її зі знижкою в такому випадку – дуже поширена і ок річ). Вам потрібно продовжувати брати участь в арт конкурсах та шукати можливості розповісти про себе онлайн та офлайн. З кожним новим рядком в резюме, ваша кар’єра зростатиме і ви ставатимете на крок ближчими до визнання.

Чи питали ви коли-небудь себе хто зараз найбільш відомі художники? Власне, запитайте та дослідіть цю тему (а я, можливо, щось колись перекладу про це – ред.)

Дякую за те, що дочитали! І хоча це не 100% гарантована інструкція, яка підходить кожному, робота над кожним з кроків значно збільшує ваші шанси покращити кар’єру. 


Переклад створено в рамках підтримки української арт-спільноти UARTIST83.

Переклад: Каріна Данильчук