“Велика важлива книга про мистецтво” – це книга видавництва ArtHuss, з високоякісним друком та змістовним наповненням. Вона розповідає про 45 сучасних мисткинь – їхні короткі біографії, творчість, а також містить багато фотографій їхніх визначних творів. Це вибухова суміш натхнення, цікавих фактів про художниць та навіть практичних завдань за певними темами. В цій статті ми поділимося з вами враженнями волонтерів UARTIST 83, Анни Пономаренко, Каріни Данильчук та Юлії Устименко, від прочитаної книги. Летс гоу!
Анна Пономаренко: Книга про те, як залишатися собою і бути особливим
Ця книга, дійсно надихаючий візуальний приклад того, як можна досягти успіху, щиро вірячи в свої сили й не зраджувати своїм відчуттям!
Книга наповнена яскравими фотографіями, виконана в приємному оформленні і надрукована на якісному папері. Суцільне сприйняття коли її тримаєш в руках – ніби тобі дістався подарунок!
Одна з думок, що йде червоною ниткою крізь сторінки це: Коли мова заходить про творчість, не існує такого поняття, як “неправильний метод”, це просто “ваш метод”.
І це дійсно нас. Саме експерименти, створення ідеї опираючись на інтуїцію і сміливість, дозволять лишатися оригінальною особистістю, навіть використовуючи абсолютно звичайні та непримітні медіуми!
В житті я часто чую, з якими психологічними бар’єрами стикаються митці. І це риса не тільки починаючих артистів, такі ж комплекси “неідеальності” можна вловити в словах досвідчених майстрів. Дуже гарну пораду дала на цей рахунок Наомі Окубо:
Ми боремося і відчуваємо сором через ідеальні образи, які нам транслюють ЗМІ. Коли ми зазнаємо надмірного впливу зображень, які споживаємо через ЗМІ, ми починаємо губитися між тим, що справжнє, а що – ні. Як наслідок, ми стаємо залежними.
Я би рекомендувала опиратися на книгу, використовуючи її як енциклопедію можливих прикладів для відкриття вашого особистого стилю та створення автентичного сміливого арту. Тільки подивіться на роботи мисткинь, почитайте про кількість їх перепон, відмов і прямих лейблів від вчителів зі словами “тобі краще спробувати щось інше, мистецтво – не твоє”. Мистецтво – твоє, якщо ти відчуваєш це сердцем. Просто вчитель, від якого ти це чуєш, не здатен розкрити твій потенціал чи вказати вірний шлях. Обирай той, стиль який тобі до вподоби і шукай підтримки однодумців!
Для себе я роблю пошук митців старої школи для натхнення і моніторю сучасних художників та художниць, щоб підігрівати віру в те, що все реально досягти!
Я обожнюю роботи Леонардо да Вінчі та Густава Клімта, хоча не працюю в їх стилях. До речі, цікавий факт про останнього, котрий я дізналася читаючи “Велику важливу книгу” – ви знали, що Клімт спирався на роботи Маргарет Макінтош (Margaret Macdonald Mackintosh)? Тож він теж не був “винахідником” цього стилю роботи. Їх роботи навіть були виставлені разом в одному з музеїв, щоб глядачі побачили суспільну лінію і відзначили що Маргарет була “музою” та натхненням для Клімта! Для мене це крута новина, якою має бути і для вас. Якщо не знаєте з чого почати, візьміть за основу те, що вам подобається. Експериментуйте, пробуйте і відкривайте власну техніку та стиль!
Каріна Данильчук: Велика важлива книга про мистецтво – книга, яку не варто відкладати на потім
Отримавши стос книг на огляд від ArtHuss, я одразу виділила для себе “Велику важливу книгу про мистецтво” – яскрава обкладинка та цікава назва захоплюють з першого погляду. Спершу мені здалося, що книга радше нагадуватиме каталог з роботами художниць та невелику довідку про їхню діяльність. І справді, фотографій робіт дуже багато, вони всі високої якості і можна розгледіти усі дрібні деталі, проте вони не єдині чим зацікавлює книга.
Книга поділена на 15 тематичних розділів, кожний з яких представляють 3 сучасні відомі художниці. Також до кожного розділу йде невеличка вправа за темою, що мене дуже потішило і я навіть не полінувалася виконати декілька 🙂 Окрім основних біографій, є також невеличкі довідкові вставки про художниць минулих часів (епоха модерну чи навіть раніше), які теж цікаво почитати, особливо в контексті їх зв’язку з основними біографіями.
Мене вразила різноманітність життєвих шляхів мисткинь: будучи вже визнаними зараз вони розповіли з чого починали і я, як починаюча художниця, знаходжу в цьому безліч натхнення. Деякі з представлених жінок не мали художньої освіти, проте завдяки наполегливій праці та щоденній практиці змогли створити багато визначних творів. Втім, переважна більшість мисткинь таки мали відповідну освіту і не абияку, тож нехтувати нею не варто :))) Також деякі художниці ділилися досвідом поєднання материнства і творчості, що також актуально і мені, тож було цікаво дізнатися як можна заменеджерити дітей і кар’єру митця (все можна і це прекрасно).
Також хотілось би окремо згадати за художниць, про яких я б однозначно хотіла б дізнатися бодай на пару місяців раніше. Це Северія Інціраускайте-Кріауневічене, Олек та Хаїв Кахраман. Їх було згадано в різних контекстах, проте для мене вони об’єднані спільними мотивами культурної спадщини, минулим. Вони використовували орнаменти в своїх роботах, зверталися до минулих подій і на їхній доробок я б також хотіла спиратися у своїй частині проєкту Re:Connection, який ми підготували для виставки в Словенії у лютому 2023. Впевнена, знаючи про них раніше, моя робота набула б інших, більш глибоких сенсів. Але, на жаль, минулого не повернеш, залишається лише не відкладати прочитання нових книг на майбутнє! 🙂
Юлія Устименко: Історії, які перевернуть ваше уявлення про світ мистецтва
Мистецтво, як і логіка, не жіноче чи чоловіче: воно або є, або його немає. І переконатися в цьому можна завдяки «Великій важливій книзі про мистецтво» від видавництва ArtHuss . Що ж на вас чекає?
По-перше, ви познайомитесь із цілою низкою сучасних мисткинь. Вони живуть у різних країнах, працюють із різними медіумами і у різних стилях, мають різні погляди та життєві історії, але усі вони змогли знайти власний творчий шлях і досягти неабиякого успіху. Надихає? Ще в пак!
По-друге, книга не оминає увагою і видатних новаторок минулого. Тож якщо ви, наприклад, не знали, що нідерландська майстриня квіткового натюрморту Рахел Рюйш не лише за життя цінувалася вище за Рембрандта і стала першою жінкою, прийнятою до гільдії художників Гааги, але й власноруч виховувала 10 дітей (так-так, ви не помилилися, 10 дітей і понад 60 років у професії!), то тепер знаєте і можете за нагоди приправити цим фактом світську бесіду.
По-третє, і це стало для мене приємною несподіванкою, кожен розділ книги (а їх, до слова, цілих 15) містить певні креативні завдання. Якщо ви відчуваєте творчу кризу або ж просто хочете спробувати щось нове і добряче розважитися — ці вправи неодмінно розбурхають вашу уяву і подарують неоціненний авторський досвід.
Що ж, доки за вікном немилосердно дощить, саме час вирушити у дивовижну мандрівку барвистими глянцевими сторінками.
Замість підсумків
Що ж, друзі, книга однозначно варта вашої уваги. Це не посібник з історії мистецтв, не добірка високохудожніх кураторських текстів про складні речі, але це прекрасна книга про творчий шлях різних мисткинь. Свою порцію натхнення ви тут точно знайдете, тож не зволікайте і читайте 🙂
Нагадуємо також, що за промокодом UARTIST83 ви зможете отримати -15% знижки на покупку книг про мистецтво на сайті ArtHuss. Користуйтеся бонусами нашої спільноти!
Шукаєте що почитати ще? Ознайомтеся з нашою добіркою книжок від видавництва ArtHuss тут.
Автори: Анна Пономаренко, Каріна Данильчук, Юлія Устименко
Статтю створено в рамках підтримки української арт-спільноти UARTIST 83.