Arthuss – українське видавництво, яке зосереджене на тематиці візуальної культури та всього, що з цим пов’язано: мистецтво, дизайн, естетика, креативний менеджемент, урбаністика і т.д. Для митців (і художників зокрема) у видавництві можна знайти книжки про історію мистецтва, сучасних митців, артринок, додаткові матеріали для навчання (наприклад, про композицію, анатомію для художників тощо). Всі книжки друкуються українською мовою. А окрім якісного друку, ви можете також насолодитися унікальними обкладинками та графічними рішеннями для деяких з виданих книжок. Що ж, час ознайомитися з добіркою актуальних книжок про мистецтво!
- Дерево Одіссея: Есеї, тексти, фото
Тіберій Сільваші (автор) – український митець та дослідник мистецтва. В своїй книзі він намагається зосередитися на тому як митці бачать світ та привідкрити завісу творчого процесу. Матеріали за більш ніж 30 років творчості зібрані у «Дерево Одіссея», а це: інтерв’ю, есеї, тексти та фото об’єднані розмірковуваннями про роль художника, вплив улюблених митців на творчість, тонкощі роботи з кольором. У книзі можна прочитати про Рембрандта і Яблонську, Вермеєра та Криволапа, Веласкеса і Якутовича, де Кіріко, Животкова, Чебикіна… А також про світові артгалереї, враження від поїздок до них, які доповнені тонкими паралелями.
«Дерево Одіссея» – книга про мистецтво від людини, яка є не лише артекспертом, а й визнаним митцем. Вона допоможе зрозуміти сучасне українське мистецтво і його взаємозв’язки зі світовим культурним процесом.
- Що це взагалі таке?
Книга «Що це взагалі таке?» – маст хев для будь-якого митця, який хоче розібратися у світовому художньому процесі. Книга зосереджена на 150 останніх роках сучасного мистецтва у хронологічному порядку і охоплює усі найважливіші напрямки аж до сьогодення (так-так, найновіші рухи також включені у зміст, хоча їм присвячено менше сторінок, ніж тому ж імпресіонізму. Але й не дивно – зрозуміти та оцінити те, що відбувається прямо зараз буде легше через хоча б з десяток років, з ретроспективної точки зору).
Вілл Ґомперц (автор) – екс-директор лондонської галереї Tate, саме під час роботи там йому і прийшла ідея написати цю книгу про сучасне мистецтво. В ній ви прочитаєте про імпресіонізм, кубізм, експресіонізм, дадаїзм та інші «-ізм», без яких сучасне мистецтво не було б тим, чим воно є зараз. Автор розповідає про особливості кожного напряму, їх витоки та наслідки для артсвіту. Це проста і водночас ґрунтовна історія мистецтва.
- 100 ідей, що змінили мистецтво
На відміну від класичних книжок про історію мистецтва, ця зосереджена не на хронології подій, а на окремих поворотних моментах, ідеях: від малюнків у печерах до стріт-арту. Олійна фарба, наприклад, є звичним матеріалом сьогодні, але колись її винайдення спричинило фурор. Олія, яка є в основі цієї фарби, сохне повільніше, ніж яєчна темпера чи фарби на водній основі, які були розповсюджені в той час. Ця особливість дозволила художникам працювати над картинами протягом більш тривалого проміжку часу. Окрім того, згодом це сприяло появі нових поворотних ідей в мистецтві: малюванні на природі, домішування попелу чи піску у фарби, проводити безліч експериментів. І все це – лише в одній зі 100 статей, написаних Майклом Бердом (автор).
- 65 українських шедеврів
Світова історія мистецтв важлива, але не варто забувати і про українську історію та шедеври, адже вони тісно включені у світовий контекст. Мистецтвознавиця Діана Клочко (автор) пише: «Поступово, есей за есеєм, стало зрозуміло, що «історія шедевру» складається з десятків сюжетів про твори інших художників, завдяки яким постав візуальний контекст — мотиву, сюжету, стилю, інтонації. Такі сюжети, своєю чергою, ставали важливими для інших художників, які інколи вели спокійну бесіду, а часом і сперечались із тим, що колись і десь побачили і чого не змогли забути».
Ця книга намагається переосмислити український мистецький канон і виокремити 65 найвизначніших робіт: від VII століття до 1990-х. Чому Шевченко – видатний художник, чий Малевич і як виглядає українське ню – відповіді на ці та інші питання ви віднайдете прочитавши книгу. Вона складається з 5 розділів: «Згадати міф», «Серед своїх», «Французький слід», «Візіонери ідей» та «Тонкий штрих». Кожне есе супроводжується якісними зображеннями та репродукціями картин, цікавими фактами та історіями створення шедеврів. Який взаємозв’язок між дизайном американської упаковки какао, дизайном костюму до п’єси «Мазепа» та конструктивізмом? Читайте «65 українських шедеврів», щоб дізнатися.
- Малювання на сніданок
Хочете краще скетчити? Відчуваєте артблок? «Малювання на сніданок» – для вас, адже містить цікаві завдання на кожен день, які надихають та спонукають до креативності. Денні Грерорі (автор) – не професійний художник, а креативний директор та копірайтер. Тим не менш, він завжди прагнув малювати, тож після 40 років почав регулярно цим займатися. Денні пише: «Творчість – це акт надання форми довколишньому хаосу, створення власного ладу. Я кажу не про маніакальне наклеювання етикеток і сортування по різнокольорових течках. Я кажу, що треба вирішити, як ви хочете, щоб виглядав світ, і прагнути цього. Припускаю, в глибині душі ви мрієте, щоб творчості у вашому житті стало більше, тому-то й тримаєте зараз у руках мою книжку».
Книга заохочує робити замальовки всюди і будь-чого: під час сніданку вдома, на прогулянках з друзями, в улюбленому кафе. Кожне з таких завдань супроводжується практичними порадами та мотиваційними словами, прикладами ілюстрацій автора. З цією книгою ви позбудетеся страху чистого аркуша чи тривалого вимучування ідей. А ще «Малювання на сніданок» доводить, що для того, щоб робити те, що подобається, достатньо навіть 5 хвилин щодня.
- Мистецтво суперництва
Що ще впливає на становлення художника, окрім його освіти та щоденних штудій? Себастьян Смі (автор) глибоко занурився у це питання і трішки розповів про митців з нетривіальної точки зору: кохання, ненависть, близькість, заздрість, дружба – всі ці почуття та взаємовідносини впливали на мистецтво і навпаки, мистецтво формувало людські стосунки між творцями. Більше того, в книзі розглянуті і такі фактори як суспільний контекст, в якому проживали митці, клімат, тогочасне мистецтво загалом. Дізнавайтеся більше цікавих подробиць з життя Фройда і Бекона, Поллока і де Кунінґа, Матісса і Пікассо, Мане і Деґа та інших творців.
- Анатомія для художників
Джахірул Амін (автор) – працює в комп’ютерній анімації, викладає візуальні ефекти, розробляє практичні курси для студентів. Власне, під час роботи зі студентами він і зрозумів типові помилки щодо роботи з фігурою людини: невиразні зап’ястки, деформовані стопи, безформна грудна клітка, діжкоподібні ноги тощо. Хороша новина – за допомогою знання анатомії можна позбавитися цих нюансів.
У книзі “Анатомія для художників” є 2 частини: теоретична та практична. Теоретична описує типи фігур, пропорції, симетрію, скелет, суглоби, стан шкіри, а також історію анатомії. Практична частина містить кілька розділів: бібліотека візуальних референсів та креативні пози, у яких ви знайдете багато фотографій положень тіла.
- Workflow
Митці часто пов’язані з проєктною діяльністю, тож ця книга точно стане в нагоді. Це практичний посібник з набором ефективних інструментів та порад для покращення ваших проєктів: від дотримання дедлайнів до організації творчого хаосу.
Автор книги, Дорон Маєр, ділиться досвідом про те, як розділити проєкт на етапи/фрагменти, про те, як стати митцем, критиком і менеджером для самого себе. Розповідає про те, як від ідеї (яку ще потрібно сформулювати) прийти до її реалізації. Він переконаний (і ми, команда UARTIST, з ним повністю погоджуємося!), що планування і грамотний розподіл ресурсів – це ключ до успіху, а не обмеження творчого процесу.
Сподіваємося, вас зацікавили книги українського видавництва ArtHuss. До речі, учасники закритого тг-чату спільноти UARTIST мають приємну знижку від видавництва.
Зичимо вам натхнення!
P.S. Також у нас є огляд на “Велику важливу книжку про мистецтво” від видавництва ArtHuss, можна почитати тут.