Вступ: Як багато існує типів арт виставок?
Коли йдеться про загальноприйнятий глосарій арт світу, ми зустрічаємо декілька термінів, які варто знати. В залежності від кількості митців та локації, ідентифікують 8 різних типів виставок.
Ці типи влючають: індивідуальні (solo) виставки, дуо (duo) виставки, групові виставки, інституційні виставки, музейні виставки, ретроспективні виставки, арт івенти (art event) виставки та онлайн виставки.
Ці 8 типів є найбільш поширеними в арт світі і також є часто вживаними термінами. Тож їхні визначення повинен знати кожний, хто планує рости професійно в мистецтві. В цій статті автори блогу CAI розкажуть про організацію та більш глибоке значення виставок. Оригінал статті ви можете прочитати тут, ну а я пропоную вам переклад 🙂
- Індивідуальна виставка (Solo Exhibition)
Тут все зрозуміло – така виставка представляє лише 1 митця. З давніх-давен і по сьогодні це найбільш поширений тип виставок в галереях.
Персональна виставка в арт галереї – важлива подія в кар’єрі митця. Під час таких виставок митець є найголовнішою дійовою особою, часто показуючи специфічну серію робіт за певний період в арт кар’єрі (зазвичай показуючи останні роботи). Арт галереї це комерційні підприємці. Їм потрібно просувати їхніх митців та продавати їхні роботи. Індивідуальна виставка – ідеальна подія, щоб спровокувати інтерес як до галереї, так і до митця водночас.
Індивідуальна виставка також може відбуватися в інституційному контексті: арт просторі, публічній бібліотеці чи музеї. В такому випадку індивідуальна виставка також може вважатися інституційною чи музейною. І якщо персональна виставка в музеї демонструє роботи, що представляють усю кар’єру художника, її можна назвати ретроспективною виставкою, але ми повернемося до цих термінів пізніше в нашій статті.
- Дуо виставка (Duo Exhibition)
Двоосібна виставка представляє лише 2 митців. Зазвичай вона складається з художнього діалогу між двома митцями, який є головною темою цієї виставки.
Зазвичай відбувається в арт галереях. Тим не менш, можна (хоч і рідше) зустріти подвійну виставку в інституційному контексті. Таким чином, подвійна виставка також може бути інституційною чи музейною виставкою. Поєднання з терміном ретроспектива більше неможливе, оскільки ретроспективна виставка може складатися лише з одного художника.
- Групова виставка (Group Exhibition)
Складається як мінімум з 3-х осіб або більше. І знову арт галерея є ідеальним місцем для цього типу виставки. Це дозволяє галереї представляти кількох художників на одній виставці, часто в поєднанні з одним або двома новими обличчями, щоб активізувати зацікавленість та ввести на ринок нові імена.
Групова виставка також ідеально підходить для інституційних майданчиків, зокрема, музейних виставок. Інституції часто переслідують освітні цілі. Групова виставка дає змогу установі, музею чи куратору курувати групу художників і мистецькі твори для підтримки їхнього (соціально-політичного) повідомлення чи (мистецько-історичної) теми.
- Інституційна виставка (Institutional Exhibition)
Інституційна виставка – це термін, який визначається місцем проведення виставки. Це художні виставки в інституціях, таких як музеї, аукціонні будинки, кураторські інституції, арт-простори, фонди, мега-галереї, простори, керовані художниками, школи мистецтв і приватні колекції.
Кожна інститція має свою ціль. Деякі установи мають постійні експозиції, інші позичають роботи з приватних колекцій, наступні показують доступні роботи живих художників, а деякі володіють творами мистецтва та виставляють їх. Однією з найважливіших і найвідоміших інституцій є музей, який підводить нас до наступного типу виставок.
Інституційні виставки – ключові події в кар’єрі художника. Вони є показником не лише отримання визнання з боку комерційного світу мистецтва, але й ознакою підтвердження з боку критичного світу мистецтва — кураторів, істориків мистецтва та мистецтвознавців. У результаті, щойно у вашому резюме буде інституційна виставка, ваш профіль як художника стане набагато переконливішим і захоплюючим для нових галерей і колекціонерів.
- Музейна виставка (Museum Exhibition)
Відбувається в музеї 🙂
Існують різні види музейних виставок. Найчастіше музей характеризує його постійна колекція. Як наслідок, у більшості випадків музей матиме постійну виставку, де демонструватимуться найкращі експонати з його колекції — згадайте паризький Лувр, який постійно демонструє «Мону Лізу» Да Вінчі, або «Герніку» Пікассо в Національному музеї королеви Софії в Мадриді, Іспанія.
Але водночас більшість музеїв також курують програми тимчасових виставок. Наприклад, Музей сучасного мистецтва (MoMA).
Музейні виставки часто переслідують освітні та академічні цілі. Виставки в MoMA є чудовим прикладом того, наскільки сучасне мистецтво може бути важливим, і яку роль відіграють такі установи, як музеї, у покращенні нашого розуміння світу.
Музейні виставки можуть передавати інформацію, результати досліджень, суспільно-політичні повідомлення тощо. Згадайте про мистецько-історичні оглядові виставки, що канонізують певний історичний період мистецтва або життя та творчість одного художника. Це підводить нас до наступного типу виставки – ретроспективна виставка.
- Ретроспективна виставка (Retrospective Exhibition)
Ретроспективна виставка — це персональна виставка, що представляє всю творчість, життя та кар’єру певного митця, яка найчастіше відбувається в зрілому віці, а місцем проведення є музей.
Термін «retrospective» походить від «in retrospect», що означає «озираючись назад». Таким чином, ретроспектива — це момент огляду видатної кар’єри художника. Це момент для канонізації його/її роботи та важливості для світу мистецтва. Це значна честь і форма визнання.
- Виставки арт івенти (Art Event Exhibition)
Виставки арт івенти – це виставки під час мистецьких подій, у яких виставка є однією з багатьох виставок мистецької події, таких як мистецькі ярмарки (art fairs), бієнале (biennales) та мистецькі фестивалі (art festivals).
Як і інституційні виставки, арт івенти бувають різних форм і видів. Найчастіше ці події відбуваються раз на рік (annual basis), раз на півроку (biannual basis) чи три роки (triannual basis).
Ці івенти зазвичай складаються з численних виставок, які відбуваються поруч одна з одною. Подумайте про мистецькі фестивалі, такі як щорічний фестиваль Cultural Capitals of Europe, де місто висвітлюється як культурна столиця, організовуються численні виставки. Ще один вид мистецьких івентів – це, звичайно, бієнале та трієнале. Одними з найвідоміших прикладів є, мабуть, бієнале у Венеції, Documenta в Касселі та Whitney Biennial.
І останнє, але не менш важливе, існують мистецькі виставки-ярмарки (art fair exhibitions). У цьому випадку показ відбувається на стенді під час арт ярмарку. Мистецькі ярмарки складаються з численних виставок, організованих галереями-учасниками, усі під одним дахом, що робить їх фантастичною можливістю споживати величезну кількість першокласного мистецтва. Прикладами найважливіших ярмарків є ArtBasel, TEFAF та Frieze Art Fair.
- Онлайн виставки (Online Exhibition)
Онлайн-виставки – це віртуальні художні виставки, тобто виставка не відбувається у фізичному виставковому просторі, а існує лише в цифровому вигляді або онлайн.
Важливість і частота онлайн-виставок надзвичайно зросла за останні кілька років, особливо під час Covid-19. Сьогодні для художніх галерей стала поширеною практика мати своє “оглядову кімнату” (Viewing Room) – веб-сайт, призначений для онлайн-виставок. Він пропонує можливість курувати додаткові виставки та збільшувати продажі в Інтернеті, що робить онлайн-виставки ідеальною стратегією для комерційних художніх галерей.
От і все, ми познайомилися ближче з основними типами арт виставок. Обов’язково звертайте увагу саме на терміни англійською мовою, адже вони є загальноприйнятими.
Сподіваюся, ми всі скоро зможемо взяти участь у виставці від спільноти UArtist 83!
Переклад: Каріна Данильчук
Переклад створено в рамках підтримки української арт-спільноти UARTIST.