Що таке кураторство в мистецтві?

Сьогодні дієслово “курувати” з’являється часто. Ми слухаємо кураторські плейлисти, їмо з кураторських меню або дивимося фільми з кураторських платформ. Але що означає кураторство у світі мистецтва? Блог CAI має чудову коротеньку статтю, яка може стати відправною точкою у розумінні цього поняття та його ролі. Оригінал статті можна прочитати тут, ну а я пропоную вам її переклад та коментарі.

Кураторство в мистецтві – це діяльність, пов’язана з дослідженням, відбором, управлінням, придбанням, організацією, інвентаризацією та презентацією творів мистецтва. Найчастіше проявляється у формі кураторства виставок.

Основна мета куратора – створити синергію, в якій сума різних творів мистецтва є більшою, ніж окремі її частини, забезпечуючи додаткову цінність (соціально-політичної чи мистецько-історичної) у вигляді інтерпретації, освіти чи натхнення, для публіки.

Слово “куратор” або “кураторство” походить від латинського слова cura або curar, що означає “піклуватися” або “дбати”. Куратори піклуються про мистецтво, митців та їхню аудиторію. Вони опікуються творами мистецтва, презентацією та організацією виставки. Вони спеціалізуються на історії мистецтва, а також на практичному управлінні виставкою – в галереях, інституціях та за їх межами. 

Визначення кураторства змінювалося протягом століть, а кураторство сучасного мистецтва стикається з багатьма викликами, зумовленими сучасною системою та економікою. Але також сучасний світ відкриває і з можливості. Тож давайте розглянемо сферу кураторства в історичній перспективі, і, перш за все, в сучасному мистецтві.

До речі, якщо вам цікаво дізнатися про найвпливовіших кураторів сучасності, чекайте на список з десятьма найпопулярнішими та найзатребуванішими кураторами, який ми невдовзі також опублікуємо. 

Кураторство в історичній перспективі

Посада арт куратора виникла ще у 17 столітті. Тоді куратор розглядався як охоронець мистецьких колекцій (найчастіше його називали консерватором). У наступні століття його функції та суспільне визнання змінювалися, аж поки у ХХ столітті не з’явилися незалежні куратори.

Куратор-консерватор зосереджувався на придбанні творів мистецтва та їх збереженні. Однак, з розвитком сучасного мистецтва зусилля з придбання та відбору творів мистецтва стали більш помітними, що призвело до розділення функцій куратора-консерватора, в результаті чого з’явилися окремо куратор і консерватор у тому вигляді, в якому ми їх знаємо сьогодні.

Сьогодні, окрім збереження мистецьких колекцій, основними обов’язками куратора є організація та управління виставками. Залежно від місії чи проекту інституції, куратор вирішує, чи має виставка бути присвячена більш комерційній чи соціально-політичній меті, у діалозі з відповідним суб’єктом.

З кінця 1990-х років роль куратора почала зміщуватися, і замість “традиційних” кураторів та їх обов’язків почали з’являтися незалежні куратори та митці, які працюють як куратори (напр., художник Luc Tuymans або художник Mihai Pop, який став куратором і директором галереї). 

Все частіше кураторство виходить за рамки експонування мистецьких об’єктів. З’являються програми, що включають організовані панельні дискусії, майстер-класи або спільні мистецькі твори, які вимагають залучення аудиторії. Мова, як і робочий контекст куратора, стала визначальним інструментом комунікації у світі мистецтва. Куратори отримують завдання, аналогічне посередникам, які можуть посилити або ж зруйнувати бар’єр між складністю сучасного мистецтва та публікою. 

За останні двадцять років рамки кураторської професії розширилися. У зв’язку зі зміною соціально-політичного контексту в світі, а також фінансовою кризою, методи експонування та споживання мистецтва почали зміщуватися в бік більш соціально залучених практик.

чат спільноти українських митців

Можливості різноманітних візуальних, звукових, письмових чи тілесних мов використовуються в сучасних виставках для критичного дослідження складних явищ соціальної реальності. Виставкові програми музеїв, галерей та бієнале в Європі свідчать, що кураторські рішення формують мистецьку екосистему в більш інклюзивний простір, який сприяє соціальному діалогу.

Зростаюча діджиталізація арт світу переміщує дисципліну кураторства в цифровий простір. Одне можна сказати напевно: цифрова сфера дозволяє дестабілізувати раніше встановлені канони. Цифрові медіа пропонують кураторам альтернативу, яка дозволяє відійти від традиційних виставкових форматів, таких як модель білого куба. Під час пандемії формат онлайн-виставок допоміг арт-ринку еволюціонувати. Цифрові виставки дозволили глядачам активно долучатися до мистецтва, не виходячи з дому. Таким чином, глобальний взаємозв’язок професіоналів, орієнтованих на мистецтво, та громадськості створила можливість для обміну ідеями. Тож можна з упевненістю сказати, що сфера сучасного кураторства змінюється, роблячи його визначення плинним поняттям, в якому єдиною сталою річчю є зміна – dixit Heraclitus. Постійний розвиток, невід’ємно пов’язаний з мистецтвом, і його варто плекати.

Що CAI рекомендують почитати про кураторство?

🔸 “A Brief History of Curating” by Hans Ulrich Obrist
🔸 “Ways of Curating” by Hans Ulrich Obrist

Чекаємо на переклад цих книжок українською! Або ж читайте мовою оригіналу 🙂

Що ми радимо прочитати про кураторство?

🔸 Статтю Павла Гудімова “Не соромно запитати: Чим займається куратор”  
🔸 “Хто такий куратор. Конспект дискусій” від Мистецького арсеналу  
🔸 Книга “Де кураторство” Катерини Носко та Валерії Лук’янець
🔸 Книга “Мистецтво під ключ. Менеджмент і маркетинг культури” Каті Тейлор
🔸 Книга “Довідник куратора” Едріана Джорджа (на жаль, немає поки що в укр. перекладі)
🔸 Книга “Розмови з кураторами” Террі Сміт (на жаль, немає поки що в укр. перекладі)

Що можна подивитися про кураторство українською?

🔸 Що таке кураторство: історія та проблематика термінології  
🔸 Кураторство: звідки з’явилась ця практика в Україні, ключові події і постаті у її розвитку  
🔸 Куратор / митець: Навіщо вони одне одному?  
🔸 Кураторство: адаптація практики на різних мистецьких сценах  

І, звісно, не лише це! Шукайте інформацію про кураторство та діліться посиланнями на корисні відео та статті в нашій телеграм спільноті.

За добірку книг та відео про кураторство окремо дякуємо Анні Пономаренко, волонтерці UARTIST 83 та засновниці Artwork Gallery and Magazine. 

За переклад редакція дякує нашій новій перекладачці Ользі, яку ви ще не раз тут побачите 🙂 


Переклад: Olga Trikolich