Зробити виставку – не дорівнює розвісити картини чи розставити скульптури. Перш за все – ідея, яку митець чи куратор прагне донести до глядача. Мистецтво покликане змінювати людей, якщо мистецтво не про зміни – це лише декорації. Мисткиня і кураторка виставок “Кордони” та “Кордони 2.0” Яна Писанко розповідає, як крок за кроком втілити у життя виставковий проєкт.
Дослідження та планування
Беручись до організації виставки, ви повинні поставити головні запитання:
- Для чого ваша виставка? Яка її мета?
- Для кого вона?
- Навіщо цей проєкт вам?
Щирі відповіді допоможуть коректно поставити цілі, визначити цільову аудиторію, продумати відповідні шляхи комунікації та, зрештою, визначитись з експозицією.
На мій погляд, якщо це ваш перший проєкт, краще починати з колективної виставки та знайти колег, які б поділяли ваші цінності та погляди. До того ж робота в команді дозволяє розподілити обов’язки та витрати, а це неабищо.
Власний досвід. Творчий колектив “Кордони” народився минулого року, коли ми з дівчатами (Мілою Чепрасовою, Женею Коган, Тетяною Третьяковою та Ольгою Жук) брали участь у творчому конкурсі, де й познайомилися. Змагання передбачало створення концепції виставкового проекту та його презентації. Нам потрібно було окреслили спільні теми, які нас хвилюють, обговорити концепцію, технічні деталі та розподілити між собою сфери відповідальності. Ми розробили виставковий проєкт, який зрештою переміг у конкурсі.
Коли ідея виставки сформована, команда зібрана, а художні роботи готові, саме час братися до пошуку локації.
Пошук ідеального місця
Це може бути галерея, артпростір, бібліотека, кафе, книгарня, музей тощо. Кожне з цих місць може стати вашим майданчиком, але й кожне має свої особливості. Оберіть кілька (3-5) потенційних варіантів, які б дозволили щонайкраще представити ваш проєкт, і починайте переговори.
Комунікувати слід чітко:
- Звертайтеся лише з готовою пропозицією через доступні канали звʼязку (електронну пошту, соцмережі), одразу надсилайте якісну презентацію проєкту.
- За можливості домовляйтеся про зустріч (прямий контакт і жива розмова – додаткова можливість переконати співрозмовників).
- Слідкуйте за опенколами від галерей та артцентрів (так ви матимете нагоду потрапити до їхнього виставкового плану).
Власний досвід. Після перемоги у минулорічному конкурсі ми отримали від організаторів виставковий простір галереї Tyasho на один тиждень. Для нашої наступної виставки “Кордони 2.0” я вже писала в різні галереї особисто, а також подалась на open calls, які зазвичай відкриваються перед новим роком, коли галереї формують виставкові плани на наступний рік.
Отже, заявку я подала в жовтні 2023 року, а вже в грудні ми отримали схвальну відповідь від галереї Склад #5 (м. Черкаси): виставку запланували на липень 2024 року. З 6 заявок це була єдина позитивна відповідь, тож майте на увазі: чим більше відправлятимете запитів, тим більше матимете шансів отримати простір. Одразу детально обговоріть із галереєю умови співпраці, обов’язки кожної зі сторін, узгодьте технічні питання і не забудьте підписати акт прийняття-передання художніх робіт (коли виконано монтаж).
Робота з простором
Ви маєте поїхати на об’єкт і зробити фото (якщо він знаходиться у вашому місті), або попросити план приміщення, фото і відео (якщо подія відбуватиметься в іншому місті). Дізнайтеся точну характеристику стін (висота, ширина, матеріал), обговоріть способи кріплення до стін: спеціальна система на волосіні, двосторонній скотч, цвяхи/шурупи. Не забудьте розпитати за освітлення і чи можна його змінювати.
Складання бюджету
Пропишіть усі витрати, які можете передбачити, і обовʼязково закладіть відсоток (у нас було 20%) на непередбачувані витрати (як доводить практика, вони неодмінно будуть).
Власний досвід. Із запланованих витрат на першу виставку у нас були матеріали для кріплення робіт, поліграфію (експлікація, афіша, підписи – близько 300 грн; флаєри, постери – 500-700 грн; специфічний друк (калька) листівки, стікери – 2000+ грн, рекламу (залежно від міста – 250-500 грн за анонс в місцевому інформаційному тг-каналі; 2500-3000+ грн – в інстаграм профілях мистецького напрямку), фуршет на відкриття (напої та снеки), послуги фотографа (від 1500 грн/год) та, звісно, логістика (про неї детально у наступному розділі). Неочевидними для нас стали витрати на харчування під час монтажу/демонтажу, оплата проїзду до місця виставки на огляд та монтаж експозиції, тож тоді закладені про всяк випадок гроші й стали в пригоді.
Логістика
Роботи невеличкого формату ви можете привезти самостійно або надіслати поштою. Якщо формат великий і виставка відбуватиметься в іншому місті чи, тип паче країні, швидше за все знадобляться послуги перевізників. Враховуйте логістику в обидві сторони, вартість пакувальних матеріалів та необхідність оформлення довідок для вивезення робіт (для закордонних виставок).
Власний досвід. Для нашої виставки порядок цін виявився таким: бус по Києву (2 год – від 600 грн), пересилка робіт НП зі Львова до Києва форматом 150х160 см – 600 грн, однієї роботи форматом до 100 см з Австрії до Києва перевізником – €20, 3 роботи форматом до 100 см з Польщі до Києва НП – 2500 грн.
Сила комунікації
Важливо приділити особливу увагу підготовці текстів для виставки (пресреліз, анонс, експлікація, описи робіт) та створенню афіші (фізична афіша, формат для сториз, постів в instagram та Facebook).
Тексти слід писати доступною мовою, уникаючи складних професійних термінів та зарозумілих словосполучень. Отже, вам потрібно буде підготувати і надрукувати:
- експлікацію (текстове пояснення до виставки) – основну (формат А3), а також можна декілька додаткових (формат А4);
- інформацію про мисткинь та митців – формат А4 (фото, коротка біографія, QR- код із посиланням на соціальні мережі);
- підписи до картин – обовʼязкова інформація: ім’я, назва твору, техніка, розмір, рік, додаткова – вартість роботи);
- пояснення до картин чи серій – за бажанням або якщо у цьому є необхідність.
Анонсувати виставку варто приблизно за 2 тижні до події, розмістивши афішу та розіславши пресреліз в ЗМІ. Додатково можна замовити рекламу (за гроші чи по бартеру).
Для промоції заходу вам знадобляться:
- Афіша формату А3 (хоча б 2 штуки, аби одну розмістити при вході до галереї, а іншу – всередині)
- Афіша формату А4 (від 10 екземплярів, аби розмістити у публічних місцях, де її побачить ваша цільова аудиторія)
- Флаєри-запрошення формату А5 (можна залишати в кафе, книгарнях, барах, студіях та інших місцях, які відвідує потенційний глядач)
- Онлайн-запрошення.
Власний досвід. Не забувайте про інформаційне партнерство, розгляньте усі доступні можливості. Оскільки ми з дівчатами є учасницями творчої спільноти UARTIST, спільнота радо підтримала нашу виставку “Кордони 2.0”, висвітлюючи подію в соцмережах.
Монтаж
На монтаж варто планувати як мінімум 2 дні, а то й більше, якщо у вас складна експозиція. Почніть із цифрової візуалізації, розплануйте, де буде розміщена та чи інша робота, як роботи взаємодіятимуть одна з одною, розповідаючи глядачам вашу історію. Майте на увазі, що приміщення диктує власні правила і в перший день монтажу все може раптово змінитись через певні обставини.
Уточніть, хто робитиме розвіску і чи допомагатиме хтось з представників простору з монтажем. Напередодні монтажу перевірте оздоблення і кріплення робіт, наявність необхідного обладнання (шурупокрут, рівень, драбина). Не забувайте, що після монтажу необхідно прибирати приміщення, а це також час.
Власний досвід. Монтаж першої виставки здивував стінами, які можна було свердлити, проте кріплення в деяких місцях не тримались. Тож в хід пішли різні будівельні хитрощі, але від початкової концепції та кількох робіт довелося відмовитися. Загалом монтаж тривав 3 дні, після першого дня стало зрозуміло, чого не вистачає, а що треба докупити.
Урочисте відкриття та функціонування виставки
Куратори й митці мають підготуватися до того, що на відкритті доведеться добряче попрацювати: презентувати проєкт, поспілкуватися зі ЗМІ, відповісти на запитання глядачів. Серед відвідувачів можуть бути іноземці, тож подбайте, аби вони також могли отримати інформацію.
Якщо виставка проходить в галереї чи артпросторі, узгодьте, чи буде представник простору щодня на виставці, чи вам треба буде чергувати там самостійно. Якщо виставка проходитиме в кафе чи, наприклад, бібліотеці, переконайтеся, що працівники закладу поінформовані про ваш проєкт та мають вашу контактну інформацію.
Демонтаж
Закладайте на демонтаж мінімум один день, бо роботи потрібно не лише зняти, але й запакувати та, можливо, відправити до іншого міста. Інколи представники простору можуть вам допомогти з монтажем/демонтажем, надати необхідне обладнання. Але на це краще не розраховувати та обовʼязково обговорюйте усі умови заздалегідь.
Замість підсумків
На перший погляд, може здатися, що організація виставки – надскладне завдання. Проте можу запевнити, що хоча це дійсно нелегка справа, але бажання реалізувати проєкт і відповідальне ставлення до організаційного процесу дозволить зрештою втілити в життя будь-які творчі задуми. Якщо для вашого проєкту немає готового рішення – зробіть виставку самостійно! Будьте рішучими та амбіційними. У нас вийшло і у вас вийде!
Авторка – Яна Писанко