Вступ. Найпоширеніші запити про арт галереї: найголовніше
Галереї відіграють важливу роль в арт індустрії. Вони поєднують митців та колекціонерів, шукають нові таланти та продовжують виставляти найкращих митців в своїх програмах. І хоча галереї є надважливими в мистецтві, існує багато помилкових уявлень про них. Фактично, не завжди всім добре зрозуміло чим є галерея і що вона робить.
CAI, статтю яких я перекладаю, склали список з найбільш поширених питань про арт галереї. Що це таке? Які різні види галерей існують? Що вони роблять? Як туди потрапити митцеві? Що галереї роблять для митців? Яка різниця між галереєю та музеєм? Які галереї є найкращими та як їх знайти? Як галерея заробляє гроші? Як її відвідати?
Відповіді на питання вище ви знайдете в цій статті, оригінал якої можна прочитати тут. Ну я пропоную вам ознайомитися з перекладом.
Визначення. Що таке Арт Галерея?
Арт Галерея – це виставковий простір, призначений для показу та продажу витворів мистецтва. Це комерційний бізнес, що працює з певними митцями. Галерея працює як дилер преставляючи, підтримуючи та розповсюджуючи роботи митців за запитами.
Однак нам слід пам’ятати, що не всі галереї однакові. І хоча більшість з них працює за приблизно однаковою схемою та організацією, існують різні типи галерей, які використовують інші процедури. Ми покажемо кожний тип окремо, ретельно розглянувши їхню суть та спосіб їх саморепрезентації.
Різні типи галерей
- Комерційні галереї (The Commercial Art Gallery)
Найбільш розповсюджений тип галерей. Незважаючи на те, що слово “комерційний” може сприйматися негативно (оскільки виглядає, що вони зосереджені лише на грошах), це “найкращий” тип галерей для митців та колекціонерів і він має першочергове значення в арт світі.
Комерційні галерей співпрацюють з декількома митцями, погоджуючись показувати та підтримувати їх. Це означає, що галерея зобов’язується показувати, рекламувати, продавати та розповсюджувати твори відповідного митця. Таким чином митець зможе жити та будувати свою кар’єру, напрацьовувати базу колекціонерів та своє резюме. За це галерея бере комісію з продажу. За рахунок комісії галерея вмотивована працювати на митців якнайкраще, просуваючи їхню кар’єру та продажі. Win-win стратегія. Галерея заробляє гроші – митець заробляє також. Чим краще розвивається та зростає митець, тим краще росте репутація галереї.
- Мега-галереї (Mega-Galleries)
Це комерційні галереї, що продовжили зростати доки не стали глобальними лідерами індустрії. Вони мають значущий вплив, багато локацій, велику кількість співробітників, а також виставковий простір, який за величиною близький до головних музейних інституцій. Такі галереї репрезентують лише найкращих з найкращих і не лише сконцентровані на продажах. Вони також виступають радниками інституцій, заходів та корпорацій в світі мистецтва.
- Марнославні галереї (Vanity Art Galleries)
Такі галереї беруть гроші з митців за можливість виставлятися. Їх навіть не можна назвати арт галереями, адже вони не мають курованих галерейних програм.
Вони можуть виглядати привабливо для митців, що лише розпочинають свою кар’єру, але CAI все ж не радить з ними співпрацювати. Такі галереї рідко мають хорошу репутацію на арт ринку (перевіряйте! – ред.), рідко мають нормальну клієнтську базу чи колекціонерів. Вони відбирають митців не за якістю їхніх робіт, а за шириною їхнього гаманця – виставляти вони можуть будь-кого хто заплатить за це. В той же час, такі галереї не вмотивовані просувати роботи конкретного митця, адже вони не заробляють з продажу його робіт.
- Виставкові простори (Exhibition Spaces)
Четвертий тип галерей це скоріше виставкові простори. Це коли митець винаймає такий простір і організовує виставку самостійно. Це означає, що за всю роботу відповідає митець: нагляд, курування, просування, поліграфія, запрошення і т.д.
Такі виставкові простори часто позиціонують себе як галереї, іноді називаючи себе “Галерея Х” чи “У галерея”. Однак, вони не мають курованих програм чи навіть власника, це просто простір, доступний для оренди під виставки.
Такі простори дозволяють аматорам або початківцям розпочати показувати свої роботи та здобувати перший виставковий досвід. Однак не слід очікувати, що “престиж” від самостійно організованої виставки буде таким же, як і від участі у виставці “справжньої” галереї.
- Галереї, куровані митцями (Artist-Run Galleries)
Останні десятиліття такі галереї часто досягають успіху. Подумайте про Galeria Plan B організовану Mihai Pop та Adrien Ghenie. Такі галереї засновані митцями або мистецькими колективами як незалежний виставковий простір. Галерея, курована митцями може мати такий самий успіх та репутацію як і комерційна арт галерея. Власне, згодом такі галереї і стають комерційними, щоб мати можливість продовжувати зростати.
Що роблять галереї?
Багато чого, і їхня діяльність трошки різниться в залежності від їхнього бізнесу. Але загалом основа діяльності однакова. Галереї створюють куровані виставкові програми з митцями (з якими вони мають колаборації, яких вони підтримують та моніторять їхню кар’єру), продаючи їхні роботи та просуваючи їх (задля зростання їхньої кар’єри). Це основне, але зануримося глибше та розглянемо конкретні моменти діяльності:
- Курують виставкові програми
Галереї визначають встановлюють таку програму, яка буде ядром їхньої ідентичності. З цього виникає, що вони пропонують відповідний виставковий простір. Галереї часто орендують комерційну нерухомість з величезними вікнами у великих містах (або біля інших галерей), щоб отримати велику видимість для потенційних клієнтів.
Далі, галерея зважливо курує своєю програмою, знаходячи найкращих зростаючих або визнаних митців та запрошуючи їх до співпраці у форматі виставок. Галерея відповідає за транспортування, страховку, нагляд, встановлення, друк, заохочення преси, запрошення, відкриття та промо виставок.
Виставка, яка репрезентує лише 1 митця називається персональною (solo exhibition). Якщо з на виставці 2 митця – це duo exhibition. 3 або більше митців – групова виставка (group exhibition).
Більшість галерей створюють нові виставки кожні 6-8 тижнів, в залежності від темпу галереї.
- Створюють портфоліо митців та їхніх творів
Зрозуміло, що галерея без митців – це ніщо. Тож галереям необхідно створювати портфоліо митців та їхніх творів. Це портфоліо – це ретельно відібрані митці, який галерея зобов’язується репрезентувати. Митці, які мають довгострокову співпрацю з галереєю, називаються представленими митцями (represented artists , не впевнена чи я правильно подала переклад – ред), якщо ж це одноразова співпраця під час конкретної виставки, митець зветься експонованим (exhibited artists, знову ж таки, не впевнена в перекладі на укр. – ред.)
Чим кращі митці в портфоліо, тим вища репутація галереї. Галереям вигідно розвивати кар’єру конкретних митців, адже це напряму впливає на їхню репутацію.
Більшість співпраць – з живими митцями, адже галерея виконує роль посередника між студією митця та арт ринком. Цей феномен називається первинним ринком (primary market). Але галереї також тісно співпрацюють окремо з творами митців. Або ж галереї можуть купувати твори в інших дилерів, колекціонерів, на аукціонах, а не напряму у митця, щоб продати їх знову через галерею за трішки вищу ціну. Цей феномен зветься вторинним ринком (secondary market).
- Продають та розповсюджують твори
Поза куруванням виставок та побудовою вражаючого портфоліо митців, однією з найважливіших функцій галереї є продаж та розповсюдження робіт. Галерея функціонує як дилер митця, який робить все, що потрібно, щоб передати роботу від митця до конкретної колекції. Це включає відповідальність галереї за транспортування, бухгалтерію, спостереження шляху вже проданих робіт, моніторінг ціни робіт на вторинному ринку і багато іншого. Галерея стає прямою точкою контакту для запитів щодо конкретного митця.
- Репрезентують та підтримують митців
Крім очевидної роботи, яку виконкують галереї під час організації виставок та продажу робіт, галерея відіграє ще багато ролей “за кадром”, щоб репрезентувати та підтримати своїх митців. Крім надання значущих порад митцям, галереї роблять все що в їхніх силах, щоб покращити та підтримувати кар’єру митців, дозволяючи їм сфокусуватися на мистецтві.
Заходи, підтримуючі митців можуть включати участь в арт ярмарках для просування галереї та митцям на міжнародному ринку. Більше того, галереї піклуються/відслідковують видання/публікації, коли приходить час опублікувати монографію про митця. Опрацьовують архіви митця. Роблять арт дослідження для майбутніх виставок. Відслідковують інші привабливі виставкові можливості для своїх митців в інших галереях або інституціях. Також не забуваймо про PR, колаборації з пресою, арт журналами чи онлайн платформами, щоб охопити ширшу аудиторію арт ентузіастів, що знаходиться поза стінами галереї.
Ясно, що галереї виконують багато роботи. В залежності від якості галереї, послуги, які вона може запропонувати дуже різняться, оскільки митець повністю підтримується цією галереєю в усіх можливих аспектах арт індустрії.
Як співпрацювати з галереєю?
Як вже обговорювалося в попередніх статтях (8 помилок та Як стати успішним художником), не варто надсилати тонни листів галереям, копіпастячи свої стейтменти та портфоліо. Галереї не зацікавлені інвестувати в людей, яких вони не знали раніше. Але це не значить, що не можна нічого зробити, щоб підвищити свої шанси на співпрацю.
Більшість речей про те, як бути поміченим галереєю, було описано в статті Як стати успішним художником. Поради включають в себе роботу над унікальним стилем, баченням митця, темою, професійна онлайн присутність (вебсайт і соц.мережі), значуща історія виставок та хороше резюме. Це допоможе вам у нетворкінгу.
Ключовим фактором є інвестування в особисті відносини з іншими митцями, галереями, колекціонерами та критиками шляхом відвідування виставок, лекцій, інших подій зі світу мистецтва. Однак пам’ятати, що нав’язливість та самозакоханість не допоможе в цьому випадку. Просто будьте поруч, щиро цікавтеся тим, що відбувається, знайомтеся та забезпечте, щоб ваше ім’я крутилося на вустах в правильних колах.
Що таке Договір Співпраці між галереєю та митцем?
Робочі стосунки між галереєю та митцем можуть мати безліч варіантів. Однак є декілька загальних правил. Якщо ви співпрацюєте з галереєю вперше, або ж ви нова галерея, яка ще не впевнена як налаштувати співпрацю з митцями, САІ підготували для вас список найбільш поширених пунктів договору:
- Галерея не бере з митця жодних оплат за його репрезентацію чи просування. Єдиний спосіб, яким галерея (або митець) заробляють гроші – продаж творів.
- Прибуток від продажу зазвичай ділять: 50%/50% від обороту. Це означає, що матеріали не вираховуються з обороту. Також не вираховуються інші конструкції, у яких певні витрати могли б вираховуватися.
- Митець визначає роздрібну ціну, погоджуючи її з галереєю у вигляді прайс листа з обраними для продажу роботами. Протягом цього процесу твори мистецтва залишаються власністю художника. За договором, галерея може запропонувати 10% знижку для особливих клієнтів, але лише за згодою митця. Якщо робота зацікавила музей чи інституцію, можливо запропонувати до 50% знижки через позитивні наслідки для резюме митця. У всіх випадках угод за знижкою, при розподілі обороту зберігається правило 50-50%.
- Художник не продає сам витвір мистецтва, який передається галереї для продажу під час конкретної виставки. Наприклад, якщо колекціонер звертається до художника, а не до галереї, щоб купити певний твір мистецтва з виставки, художник зобов’язаний направити колекціонера назад до галереї. Самостійно продавати твори мистецтва та залишати галерею осторонь, щоб отримати свою справедливу частку, абсолютно заборонено, оскільки співпраця ґрунтується на взаємній довірі та повазі. У деяких випадках митець буде тим, хто заробляє галереї більше грошей, а іноді навпаки.
- Коли йдеться про витрати, є зрозуміле правило: витрати на виробництво твору (найчастіше) покриваються митцем (фарби, полотна і т.д.), в той час як виставкові витрати покриваються галереєю (фарбування стін, поліграфія, напої, дисплеї, іноді рами і т.д.)
- Транспортні витрати покриваються галереєю (якщо йдеться про великі). Однак, така ситуація зазвичай стандартна для визнаних митців. Для митців, що зростають, ситуація може бути іншою: митець платить за транспорт зі студії до галереї. При цьому галереї оплачують транспортування з галереї до колекціонера або ж назад у студію митця.
- Як тільки роботи прибувають в галерею, саме вона повністю відповідає за їхню втрату, крадіжку чи ушкодження. Впевнитись, що роботи добре застраховані, професійно та безпечно зберігаються – задача галереї.
- Галерея провадить всю бухгалтерію та комунікацію з колекціонерами. Єдине, що має зробити митець – відправити інвойс по закінченню виставки, щоб отримати свою половину виручки.
- Всі зображення ексклюзивно належать митцеві і вона захищені міжнародним авторським правом. Будь-яке використання (крім онлайн публікації, публікації в каталогу або використані для промо) потребує погодженя з галереєю.
Обговоріть ці питання перед початком співпраці. Закріпіть те, що обговорили в своєму електронному листуванні, щоб мати докази в разі виникнення непорозумінь. Іноді підписаний контракт є необхідністю, але більшість галерей працюють на взаємній довірі та повазі зі своїми художниками, тому не будьте занадто підозрілі, коли вони не пропонують укласти контракт.
Яка різниця між Арт Галереєю та Музеєм?
Іноді різниця між галереями та музеями не така очевидна. Обоє курують арт виставки, що відкриті для широкого загалу, тож вони можуть виглядати дуже схоже. Однак є важлива різника. Ключове: галереї – це комерційний та приватний бізнес. Вони курують виставки з роботами, які доступні для продажу. Музеї ж – це публічні та некомерційні інституції. Їх виставкова програма має освітню та культурну мету, канонізуючи та зберігаючи найактуальніші твори мистецтва. Відповідно їхні твори мистецтва не продаються.
Є також і інші відмінності між галереєю та музеєм. Але зараз не копатимемо занадто глибоко.
Найкращі арт галереї та де їх знайти
Нещодавнє дослідження CAI на міжнародному ринку показує, що зараз найбільша арт галерея в світі – Gagosian Gallery (а інста в них яка кльова ммм – ред.), найближчими до неї є Hauser & Wirth та Pace Gallery. Інші “мега-галереї” – це David Zwirner, White Cube, Lisson Gallery, Thaddaeus Ropac, Lehman Maupin, та Perrotin, якщо назвати декілька.
Відповідно до локацій названих галерей, а також інших значущих галерей, можна зробити висновок, що вони сконцентровані в найбільших містах світу. Отже, арт столиці світу – Нью Йорк, Лондон, Париж, Берлін, Гонг Конг, Сеул, Шанхай, Женева.
Невдовзі я перекладу статтю про ТОП 10 найбільших арт галерей світу 🙂
Як галереї заробляють гроші?
Власне, комісією з продажу творів мистецтва. Іноді, додатковий дохід може приносити продаж мерчу, арт книжок, а також патрони, спонсори, проведення лекцій та інші пов’язані з мистецтвом послуги, такі як послуги експерта або презентація конкретних гравців ринку. Тож для галереї існує багато можливостей заробити гроші, але комісія завжди залишатиметься основним джерелом доходу.
Переклад створено в рамках підтримки української арт-спільноти UARTIST83.
Переклад: Каріна Данильчук