8 помилок, які роблять митці та як їх виправити

Вступ: Неписані правила арт світу (вирішальні поради для кар’єри)

Навіть сьогодні, коли виглядає на те, що створення сучасного мистецтва взагалі не має ніяких правил. Все можливо і немає чітких критеріїв що можна, а що не можна. Митець може практикувати повну свободу в своїй студії. Але коли він виходить з неї та вступає на “арт ринок” з ціллю розвиватися як митець, він може швидко стикнутися з деякими проблемами та поширеними помилками.

Коли йдеться про кар’єру митця та як її розвивати, існують численні неписані правила, які можуть розрушити, або навпаки, покращити вашу кар’єру. Правда в тому, що ваше мистецтво буде сприйматися серйозно лише тоді, коли дотримуватиметься загальноприйнятих норм та стандартів.

В цій статті CAI розповість про ці норми та стандарти. Неписані правила арт світу досить недоступні та складні для самостійного відкриття і більшість митців повинні важко їх здобувати, часто витрачаючи бачагто років і часом ніколи до них не досягнувши.

Ці правила – інсайдерська інформація і дізнатися її можна лише будучи “інсайдером”. Але як хтось може стати інсайдером, якщо ніхто тобі про ці правила не розповідає? Парадокс стримує розвиток багатьох митців, мета CAI – зруйнувати такий порядок речей. 

CAI пропонує вам 8 головних розповсюджених помилок, які роблять митці та шляхи їх виправлення. Замість обговорення очевидних інгридієнтів успіху (таких як сила волі, жертовність, дисципліна і т.д.), вони розкажуть про конкретні дії, речі, яких варто уникати та як все робити правильно.

Після прочитання цієї статті, ви можете також ознайомитися з доповнюючою статтею Як стати успішним митцем/художником, яку я перекладу пізніше :). З оригіналом цієї статті ви можете ознайомитися тут. Також у CAI є чудовий youtube канал з безліччю корисної інформації для сучасних митців (власне так я їх блог зі статтями і знайшла).

  1. Не впізнаваність: відсутність характерної візуальної мови/техніки

Це найперша найважливіша помилка багатьох митців, яка може здатися очевидною, але найважчою в плані її виправлення. Чи варто говорити, що арт ринок надзвичайно конкурентний і перенасичений. Сьогодні існує набагато більше митців, ніж коли-небудь взагалі.

Мистецтво є товаром термін реалізації якого може тривати сотні років, тож сьогодні існує більше картин, ніж стін де їх можна повісити. Ми маємо більше митців, ніж арт галереї здатні репрезентувати. Як результат – ви МУСИТЕ виділятися.

Єдиний спосіб зробити це – мати дуже індивідувальну візуальну мову. Подумайте про це, всіх успішних митців ми пізнаємо з першого погляду на їхні роботи. Нам не потрібний їхній підпис або сертифікат на стіні, щоб знати, що це їхній твір.

Коли ми дивимось на картини Jenny Saville, ми одразу ж впізнаємо її хтиві тіла, рожеву шкіру та віртуозні мазки. Якщо ми бачимо гігантського сталевого павука, ми негайно впізнаємо Louise Bourgeois та його визначні скульптури Maman. Якщо ми бачимо паттерн з горошком або гарбузи у вигляді скульптур, картин, моди чи інсталяції, ми вже знаємо що це роботи Yayoi Kusama.

Вони виділяються завдяки тому, що знайшли свою фішку, стиль, медіум, тему та мотив, які вони активно використовують. Робіть мистецтво інакше, вдосконалюйте вашу унікальність, робіть це радикально. В результаті ви досягнете впізнаваності. Після цього ви почнете виділятися та станете помітними в міру зростання вашої кар’єри.

З точки зору CAI як онлайн галереї та як платформи, що оцінює сучасне мистецтва, це ключовий аспект, якого шукають галереї та колекціонери (з візуальної перспективи). 

  1. Непослідовність: радикальна зміна свого стилю та бачення

З точки зору виробництва мистецтва, немає нічого болючішого для вашої кар’єри, ніж радикальне переключення на інші речі під час розвитку вашої кар’єри. Галереї та колекціонери шукають постійних митців. Безперервність вашої творчості є ключовим фактором. 

Галерея розглядає можливість співпраці з вами, колекціонер купує роботу, адже вірив у вас та бачив великий потенціал в зростанні вашої кар’єри/цінності ваших робіт. І якщо ви непередбачувано повністю зміните свій стиль, гарантуємо, ваш арт куратор і колекціонер втратять до вас довіру та зацікавленість у вас як у митці. В результаті ви будете змушені розпочинати все спочатку.

Навіть більше, ви ризикуєте вгробити свою мистецьку кар’єру назавжди. Якщо ваша творчість змінюється занадто часто, ви виглядатимете як непередбачуваний, і, як наслідок, не вартий довіри в довгостроковій перспективі (співпраці чи інвестицій). Тоді і колекціонери, і власники галерей почнуть стримуватися, не вкладатимуть гроші у вас, а підуть до більш постійного митця.

Так, ви маєте розвиватися в мистецтві як з точки зору покращення кар’єри, так і з точки зору своїх творів. Але розвиток повинен відображатися постійною лінією і, перш за все, вашим баченням. Так, можна почати залучати різні техніки чи медіуми, або змінити вашу загальну візуальну мову, якщо це підтверджує ваше бачення або artist statement (заява митця). Найбільш важливо залишатися постійним в історії, яку ви розповідаєте.

Тож CAI наполегливо рекомендує всім митцям таки написати (той клятий 🙂 ) artist statement та використовувати його як компас, звіряючись з ним щонайменше раз на рік. Це може виглядати формальністю або навіть безглудою задачею, але це дійсно корисна вправа, яка поєднує вашу практику з вашим баченням. Це допомагає визначити чи є ваша робота релевантною. Це ваша філософія та це дозволяє вам створити необхідну постійність у ваших творах. Це спонукає до рефлексії над створеним, що для митців є необхідною справою.

Не використовуйте цей artist statement як щось, що ви просто постите на своєму сайті чи надсилаєте колекціонерам та галеристам. Використовуйте його як особистий інструмент, який підтримуватиме вас під час усієї вашої кар’єри. Коли вас запитають про ваші роботи під час розмови, у вас вже будуть готові слова і ви розповідатимете суть своєї історії однаково від розмови до розмови.

  1. Не мати системи відліку: пізнавайте історію мистецтва та сучасне мистецтво.

Звичайно, ви не можете написати релевантний artist statement чи мати потужний фундамент для створення переконливих витворів, чи мати професійну кар’єру без хорошого бекграунду, коли йдеться про мистецтво. Як результат, споконвічно важливо сперші знати історію мистецтва та розумітися на сучасному мистецтві, перш ніж ви заявите про себе як митець.

Як митець, ціллю якого є розвиток своєї кар’єри, ви можете бути абсолютно впевнені, що ваші знання щодо історії мистецтва (включаючи сучасне), загальний інтелект чи критичне мислення будуть перевірятися галереями, критиками, колекціонерами та, зрештою, інституціями. Було б наївно вірити в те, що можливо вирости як митець без необхідності занурюватися в мистецтво.

Як ми вже згадували, арт світ є високо конкурентним з численною кількістю митців, які змагаються за одні й ті ж галереї та колекціонерів. Тож вимоги до успішного митця досить різноманітні та прискіпливі. Від вас очікують, що ви, як митець, маєте потужні знання в історії мистецтва. Своїм мистецтвом, з тієї самої миті як ви зробити перший мазок, ви взаємодієте з історичним тисячолітнім діалогом тисяч митців. Тож ви вже повинні знати і сучасне мистецтво, і його історію.

Ви мусите навчатися самостійно, мати певний ступіть в мистецтві (навчання), бути поінформованим читаючи сучасні арт журнали, підписуватися на арт платформи, слідкувати за відомими митцями, відвідувати арт виставки, головні музеї, бути присутнім на найголовніших арт івентах (таких як бієналє) та взагємодіяти з арт світом з перших рук, приходячи в галереї. Лише так ви можете дізнатися тонкощі мистецтва та зрозуміти як функціонує арт світ.

  1. Непослідовне та нескромне ціноутворення: дотримуйтеся стандартів ринку.

Дуже поширена помилка, яка зупиняє зростання кар’єри – це неправильно ставити ціни на роботи. Помилкове уявлення, коли йдеться про сучасне мистецтво, що ви можете поставити яку-завгодно ціну на роботу. Як і в будь-якій галузі, тут є досить чіткі ринкові стандарти для митців, які залежать від їхнього CV та співвідношення попиту та пропозиції.

Правильні ціни призводять до хороших продажів. І лише вибудовуючи стійку історію покупок ваші твори та кар’єра можуть зростати в цінності.

Коли ви початківець (new/beginning artist, це означає, що у вас немає виставок в комерційних арт галереях, ви не виграли жодних визнаних арт конкурсів та ваші роботи не виставлені в жодних публічних/інституційних колекціях) – ваші ціни коливаються в межах від $200 до €2.000. В такому випадку ваші роботи цінні, головним чином, за рахунок декоративних якостей.

Коли ви зростаючий митець (emerging artist, це означає, що ви все ще на ранньому етапі кар’єри, виставлялися в деяких комерційних галереях за запрошенням, але ще не стали помітними на арт ринку і вас ще не колекціонують інституції) – ваші ціни коливаються між €1.000 та $10.000. Зараз ви вже переступили через декоративні якості ваших робіт та маєте додаткову мистецьку цінність, стаючи об’єктом колекціонування та інвестування з потенційним ROI та зростаючими цінами на роботи.

Коли ви в середині кар’єри (mid-career artist, це означає, що ви починаєте отримувати справжнє визнання від арт світу у вигляді інституційних виставок, колекціонування у відомих приватних та публічних колекціях) – ваші ціни коливаються в межах від $10.000 до  $50.000. 

Коли ви стаєте дійсно визнаним митцем (established artist), ваші ціни стартують з $50.000 до приблизно $500.000 в деяких випадках. 

Коли доходить до встановлення цін на картини, це дуже проста формула визначити їх коректність для ваших робіт. 

Сума розмірів картини (висота + ширина), помножена на індекс митця – це і є формула для розрахунку ціни.

(Висота + Ширина) х Індекс = Ціна картини

Ще раз, індекс митця залежить від визнання, яке ви отримуєте на арт ринку. Для початківців індекс становить між 5 та 10. Отже, картина 100х80 см може бути оцінена від $900 до $1800. 

Як тільки ви починаєте виставлятися більш часто та стаєте більш серйозними відносно своєї кар’єри художника, ваш індекс становитиме від 10 до 15. Отже так сама роботи розміром 100х80 см повинна бути оцінена від $1.800 до $2.700.

Коли ви стаєте дійсно зростаючим митцем, вас часто запрошують в комерційні арт галереї взяти участь в групових та індивідуальних виставках, ви починаєте генерувати зацікавленість колекціонерів (що базується на вашій історії продажу), ваш індекс митця повинен бути в межах 15 та 25. Та ж робота 100х80 см в такому випадку досягне стандартів галерей для зростаючих митців і буде оцінена в межах від $2.700 до $4.500.

Якщо ви починаєте перевищувати ці цифри через зростаючий попит на ваші роботи, ви матимете стабільну та гідну представленість у галереї, яка зможе порадити щось та використає свою експертизу у ціноутворенні. З цього моменту, ціноутворення більше не питання, яке ви вирішуєте самостійно. Тому вкрай важливо знайти правильну галерею для вас і справді інвестувати в довгострокову синергетичну співпрацю.

Як висновок, ми маєте бути стриманими з цінами. Не показуйте їх на своєму сайті та на численних онлайн маркетплейсах. Якщо ви продаєте дешевше онлайн та напряму клієнту, це може відлякати власників галерей. Крім того, якщо колекціонер одного дня купить вашу роботу через галерею, а потім побачить, що ви продаєте свої роботи на сайті чи на Саачі, чи ще десь онлайн з нижчими цінами, він справедливо відчуватиме, що його надурили, довіра до вас похитнеться, скоріше за все, він більше ніколи не купить ваші роботи знову (або навіть інші роботи в галереї, яка вас представляла).

  1. Марнославні арт галереї та конкурси: сфокусуйтеся на взаємовигідній співпраці

Як вмотивований митець, який вже зробив практично все, щоб розвивати свою кар’єру, ви, можливо, були спокушені співпрацею з марнославними арт галереями. Ці галереї беруть оплату з митця за можливість виставитися та обіцяють, що будуть просувати ваші роботи і продавати своїм клієнтами. Однак правда в тому, що їхні основні клієнти якраз не колекціонери, а ви, митці.

Тисячі митців, якщо не більше, шукають свій шлях в арт світ та мріють про виставку в арт галереї. Марнославні галереї побачили в цьому комерційну можливість підзаробити грошенят та трішки пограбувати кишені початківців. Фактично вони не є справжніми арт галереями, адже вони не мають жодних курованих галерейних виставок. Вони виставляють митців, базуючись не на якості їхніх робіт, а на ширині їхніх гаманців. Митці повинні заплатити, щоб їх включили у виставку.

Такі галереї вже заробили, в той самий момент коли ви погодилися співпрацювати з ними. З такою бізнес-моделлю вони більше сфокусовані на пошуку нових митців, які згодні платити за наступну виставку, ніж на представлені та просуванні тих художників, які вже з ними співпрацюють під час поточної виставки. Як результат, такі галереї, найчастіше, не мають якісної галерейної програми, за ними слідкує лише кілька колекціонерів, тож шанси на продаж для митця вкрай малі.

Тож ми наполегливо рекомендуємо уникати співпраці з галереями такого типу. Якщо одного дня ви отримаєте запрошення до галереї, але вони просять оплату просто за те, щоб ви виставилися, подумайте двічі та будьте дуже критичні до услесливих запрошень, так як це може бути приманкою, щоб ви стали їхнім клієнтом (з дуже низькою ймовірністю якоїсь віддачі).

Замість цього сфокусуйтеся на пошуку взаємовигідних співпраць. Ось чому комерційні арт галереї є найкращим варіантом для митців (навіть враховуюзи дещо негативне звучання фрази “комерційна арт галерея”).  Комерційні галереї заробляють, коли продають ваші проботи. Враховуючи це, вони дуже вмотивовані продати ваші роботи. Все що добре для них, стане таким же і для вас.

Також існують онлайн конкурси, які мають схожу марнославну бізнес модель. За платну подачу заявки ціною близько $25 ви можете приєднатися до конкурсу, в якому організатори обіцяють запросити покупців, колекціонерів та галереї. Однак правда в тому, що єдиними зацікавленими особами в такого роду змаганнях є такі ж митців як і ви, які лише починають кар’єру. Так, існує можливість отримати грошовий приз, але найчастіше, можливість виграти в таких конкурсих дуже схожа на казино. В кінці-кінців, саме казино завжди у виграші.

Головною ціллю таких онлайн конкурсів є зароблляння коштів. Вони не інвестують у запрошенні визнаних незалежних журі, тому що це зменшує їхні прибутки. Як результат, виграш в такому конкурсі означатиме приблизно аж нічого на арт ринку, і ніяк не відобразиться на вашій кар’єрі.

Тим не менш, загалом арт конкурси – важлива можливість для початківців. Щоб відрізнити справжній конкурс від марнославного, ми рекомендуємо звертати увагу на такі, що мають довгу історію та зазвичай фінансуються публічними інституціями. Шукайте арт конкурси, в яких брали участь вже визнані митців, в яких журі та експерти є відомими фігурами в арт світі (наприклад, куратори, критики та відомі митці).

Такі конкурси найчастіше пропонують також офлайн виставку для всіх вибраних митців чи фіналістів конкурсу. Тож таких конкурс це не лише можливість виграти грошовий приз, а також отримати значущу виставку, якщо вас оберуть, а це крутий пункт у вашому резюме. На такі виставки, організовані відомими арт конкурсами, приходять директори галерей та колекціонери, що можуть вам відкрити двері для нових співпраць в майбутньому.

  1. Непрофесійні власні сайти: обов’язкова структура для сайтів митців

Коли йдеться мова про неписані правила арт світу, існують дуже специфічні правила щодо сайтів митців. Якщо ви їх не дотримуєтеся та структура вашого сайту написана аматором, більшість галерей та колекціонерів втратять свій інтерес до вас як до митця. 

Менше – значить більше, коли ми говоримо про сайт для митця. Використовуйте мінімалістичний дизайн з білим фоном та чорним чи сірим трендовим шрифтом (такі як helvetica чи roboto). Існує лише 3 must-have сторінок на сайті митця:

  • сторінка з вашими найкращими вибраними роботами та описом (назва, рік, медіум, матеріал та розміри);
  • сторінка з вашим резюме (рік та місце народження, поточне місце проживання, історія виставок, колекції, нагороди, публікації та резиденції);
  • сторінка з email чи контактною формою, щоб з вами могли зв’язатися. 

Деякі митці можуть додавати також цитати арт критиків, сторінки з новинами про виставки, а також інші сторінки, наприклад з монографіями.

Якщо ви відвідаєте багато сайтів визнаних митців, ви помітите, що всі вони використовують цю структуру. Більше того, ви знайдете найбільш популярний шаблон для презентації вибраних робіт та свого резюме. 

Речі, які ви абсолютно точно повинні уникати:

  • непрофесійні домени (наприклад, www.amazingpaintingsforsale.com);
  • безкоштовні хостинги, які показують рекламу на вашому сайті.

Як було вже згадано вище, ціни на вашому сайті заборонені. Також не пишіть занадто багато тексту про свої роботи. Використовуйте лише тексти арт критиків та безумовно не починайте вести блог на своєму вебсайті, тому що це також сприймається з несхваленням. Ви виглядатимете непрофесійно та надто егоцентрично, коли розмовлятимете самі про себе чи продаватимете себе світу.

  1. Холодні дзвінки/листи до арт галерей: агресивний маркетинг не працює

І хоча багато хто вірить в те, ключова складова успіху митця сьогодні це лише маркетинг, правда в тому, що активний агресивний маркетинг самого себе сприймається вкрай несхвально ви ми матимете абсолютно протилежний ефект (агресивний маркетинг взагалі мало на яких ринках працює, хіба що на барижних і практикується сумнівними компаніями – ред.). Одна з найбільш поширених помилок, яку роблять тисячі митців щодня – це тонни холодний дзвінків та листів арт галереям. Підтверджено, що це одна з найнеефективніших стратегії маркетингу.

Існує більше митців, які шукають галереї, ніж галерей, які шукають митців. В результаті, галереї отримують тисячі однакових імейлів та візитів в галерею практично щодня, де митці розповідають про себе або намагаються потрапити на виставку. Оскільки їх бомбардують цими листами, самі листи стають неймовірно дратівливими для галерей, їх практично неможливо всі розглянути. В результаті всі такі листи прямують одразу до кошика без перегляду ваших робіт навіть на секунду.

Це може звучати суворо, але в дійсності це логічна реакція. Галереї повинні розчаровувати митців щодня. І якщо ви подумаєте про це, запитаєте чи запропонуєте галереї репрезентувати вас абсолютно несподівано (що означає, що вони мають інвестувати в вас багато часу та грошуй), то зрозумієте, що тут особливо немає на що розраховувати. Вони нічого вам не повинні, вони не захотіли познайомитися з вами, митець сам це вирішив, що галерея мусить розглянути його роботи.

На арт ринку, агресивні стратегії самопросування просто не працюють. Навіть більше, вас сприйматимуть як неуспішного митця, оскільки ви не запрошені іншими галереями, і це тільки зменшує ваші шанси для представленості. В результаті митець з більш тонкою та більш ввічливою стратегією матиме більше можливостей для співпраці з галереєю.

Головна ціль чи привід для потенційної колаборації з галереєю – це коли директор галереї ознайомлюється з вашими роботами. Якщо ви просто надішлете своє портфоліо листом чи покладете його на стіл галереї, я гарантую, що вони навіть не глянуть на ваші роботи, адже вони не в правильному контексті.

Замість цього, ви повинні максимізувати шанси галереї побачити ваші роботи самостійно – через соц. мережі, інші виставки, на випускних показах чи виставках після арт конкурсів. Якщо їм сподобаються ваші роботи, вони зв’яжуться з вами. І коли вони зв’яжуться з вами, ви матимете набагато більш впевнену позицію щоб обговорювати можливість виставки.

Ви можете займатися нетворкінгом в непрямій манері, підписуючись на арт галереї в інстаграмі та коментуючи їхні пости. Або відвідуючи арт галереї та спілкуючись з директором чи асистентом. Будьте задіяні в арт світі, комунікуйте органічним способом, будуйте персональні зв’язки з різними гравцями ринку (такими як інші митці, колекціонери, критики і т.д).

Але не кажіть, що ви митець під час першої взаємодії, або вони негайно зроблять висновок, що ви ще один (той самий бовдур) митець, який щось від них хоче. Замість цього, будьте справді зацікавлені у виставці, яку ви відвідуєте, а лише у самому собі. Так ви скоріше доб’єтеся зацікавленості у своєму мистецтві.

  1. Переслідування прибуткових цілей: думайте про довгострокову перспективу

Ми підводимо підсумок з надважливою порадою, яка торкається ваших цілей як митця. Якщо ваша ціль це заробити на життя мистецтвом, найкращий шлях до цього це будувати потужну кар’єру, і це єдина річ, яка дійсно додає цінності вашим роботам. І хоча це вимагає часу та витримки, це єдиний спосіб мати прибуткову кар’єру.

Експертиза CAI на арт ринку показує, що люди, які переслідують мистецькі цілі матимуть більш успішну та прибуткову кар’єру. Причому це правило працює і для митців, і для галерей. Тоді як люди, що сфокусовані на зароблянні грошей в короткостроковій перспективі, досягають прибутку замість художньої майстерності, і це призводить до провалу через ці численні неписані правила арт світу.

Кар’єра успішного митця не робиться за одну ніч. Вона вимагає часу та розвивається органічно. Ви помітите, одна виставку, конкурс чи зустріч в галереї приведе вас до наступної. І до того як ви повністю це усвідомите, ви станете частиною арт світу, братимете участь в обговореннях сучасного мистецтва вже як інсайдер.


Переклад створено в рамках підтримки української арт-спільноти UARTIST83.

Переклад: Каріна Данильчук