Щодня мистецький світ відкриває перед художниками безліч можливостей: виставки, конкурси, резиденції, шлях до яких, як правило, пролягає через open call. На перший погляд здається, що для вдалого проходження відбору достатньо подати класну роботу, але не завжди це так. Часто причиною відмов стають оформлені неналежним чином заявки. Дуже прикро, чи не так? Давайте розглянемо, як уникнути типових помилок і максимально підвищити свої шанси на успіх.
Про буденне
Почнемо з технічних умов. Від вас вимагається певний формат підпису файлу? Чітко дотримуйтесь інструкцій. Просять біографію від третьої особи? Ні, та що у вас на сайті від першої особи не згодиться, і так, це принципово, треба переписати. Якщо у вас є якийсь особистий бекграунд, який перегукується із темою — додайте кілька доречних речень, аби продемонструвати, наскільки вдумливо і відповідально ви ставитеся до роботи. Організатор чітко вказав вимоги до якості зображення — значить файл має бути саме таким і не треба намагатися хитрувати, чаклуючи із параметрами.
Опис картини (якщо такий вимагається) краще підготувати перед тим, як почнете заповнювати безпосередньо онлайн-форму. Бо інколи не знаєш, про що взагалі написати, а іноді думок дуже багато і їх складно з першої спроби доладно висловити. Тому уважно прочитайте вимоги, напишіть чернетку, відкладіть. Через певний час перечитайте, структуруйте думки і дайте відповідь на два питання: чи відповідає текст очікуванням (вимогам) і чи ви сказали усе, що хотіли? Якщо відповіді позитивні, можна вважати, справу зроблено, та коли лишилися сумніви — ліпше допрацювати. І не забуваємо: якщо зазначено, що опис має бути до 200 слів, значить межа 200, ані словом більше 🙂
Усе, що стосується технічного боку подачі заявки можна охарактеризувати так — робіть настільки добросовісно, наче мова йде про важливі документи, які треба оформити у державній установі. Забороніть собі раз і назавжди сприймати цю частину як другорядну, бо якщо заявка не відповідатиме формальним вимогам — то все, ви вже не пройшли відбір. Ви ж не хочете, щоб ваша кропітка праця над картиною пішла нанівець тільки тому, що ви неуважно прочитали кілька абзаців або вирішили не зважати на правила? Отож, завжди ставтеся до адміністративної роботи настільки ж сумлінно, як і до живопису, це вам дуже допоможе у карʼєрі.
З цим розібралися? Добре, рухаємось далі.
Про високе
Поговоримо власне про мистецтво. Не варто навіть нагадувати, наскільки це субʼєктивна річ, тому перейдемо одразу до практичної сторони питання. Перед тим, як ви розпочнете роботу над картиною для виставки, добряче зважте на контекст. Проведіть невеличке дослідження: погугліть сайт і соцмережі організаторів, подивіться, як вони позиціонують свій захід (формат, стилістика), передивіться звіти попередніх виставок. Це допоможе налаштуватись на одну хвилю і правильно поставити перед собою творче завдання. Мова не про те, щоб постійно підлаштовуватись, а скоріше навпаки, про тверезу оцінку ситуації. Якщо ви розумієте, що ваша творчість категорично не впиcується в проєкт — значить це просто не ваша виставка і треба шукати інші можливості.
Про страшне
А тепер наймоторошніше — відмова. Одразу налаштуйтесь, що це невідʼємна частина конкурсного процесу, і ажніяк не особиста трагедія. Відмови трапляються навіть з найкращими і це цілком нормально, тому ставитися до них слід професійно.
Дивіться, більшість опен колів влаштована таким чином: митці надсилають заявки, а куратори їх розглядають. Оплата участі — це зазвичай платня саме за те, щоб запросити фахівців і провести селекційну роботу (звісно, коли мова не йде про цілком комерційні проєкти). Робити відбір завжди не просто. З великої строкатої кількості робіт (усі художники зі своєю технікою, стилістикою, колоритом, форматом) треба зібрати цільну експозицію, де кожна картина буде на своєму місці і підтримуватиме загальну ідею виставки. Тому треба розуміти, якщо приміщення може вмістити, наприклад, 50 картин, а сильних заявок було більше, то відмову отримають навіть ті, хто все оформив правильно і надіслав чудову роботу. Просто зважайте, це конкурентна сфера і існують певні обʼєктивні фактори, які впливають на кінцевий вибір. Ніхто не буде звітуватися, чому сталося саме так, а не інакше, але майте на увазі, що кураторам завжди видніше, оскільки саме вони, як ті диригенти, бачать ситуацію зусебіч і керують процесом.
Що робити, коли отримали відмову? Самостійно проаналізуйте, чому це могло трапитися (не достатньо пропрацьована тема, не підготовлені якісно матеріали, усе було відкладено на останню мить і, можливо, десь поспіхом нароблено помилок), зробіть висновки і рухайтесь далі! Не дозволяйте образі чи зневірі узяти верх, вчіться на помилках і зовсім скоро ви помітите якісні зміни.
Наостанок
Мало хто любить нудну адміністративну роботу, але відчутно спростити собі життя все ж таки можна. Коли матимете час і натхнення, підготуйте українською та англійською мовами ключові матеріали, які надалі будуть вашою паличкою-виручалочкою: біографію (від першої та третьої особи), artist statement, перелік виставок і конкурсів (повний і скорочений, де зазначені лише найважливіші події). Не забувайте вчасно оновлювати інформацію і цей файлик неодноразово станеться вам у нагоді. Також дуже корисно вести календар опен колів, аби планувати роботу і не проґавити дедлайни. Одним словом, станьте для себе уважним менеджером і успішно будуйте карʼєру!
Авторка: Юлія Устименко
Інстаграм