Арттерапія як метод

Арттерапія як метод

Мабуть, ви не раз чули про арттерапію. Одні стверджують, що це суперпсихологічний засіб, для інших це всього лише спосіб провести дозвілля. То що ж криється за цим поняттям?

Що таке арттерапія?

Для початку треба сказати, що арттерапія – це метод самопізнання, який допомагає через творчість зазирнути в себе, розкрити внутрішні сили та справлятися з психологічним тиском. Арттерапія буває різною: музика, танці, читання творів чи їх написання, малювання пензлями чи олівцями тощо. Ба навіть споглядання артобʼєктів подекуди використовують як терапію.

А лікар - хто?

Так, при слові арт ми відчуваємо теплі емоції, щось, що захоплює та лікує, занурює кудись глибоко наші думки та дістає потаємні бажання. Іноді так і хочеться сказати: “Малюй, тебе це заспокоїть, відверне від нескінчених страхіть та тривог. Мистецтво зцілює!”. Але є одне “але”: використовувати цей метод психіатрії мають виключно кваліфіковані фахівці.

Психологи у своїй практиці застосовують різні заходи. Вони й ретельно аналізують намальоване, і дають додаткові завдання, і можуть попросити прокоментувати намальоване. Цього вчаться роками! А написати на рекламному флаєрі свого майстер-класу з живопису, що за три години ви отримаєте картину і психологічну допомогу – як мінімум недобросовісно.

Практика для кожного

У мене був випадок, коли на одному з художніх майстер-класів одна учасниця розплакалась. Самодостатня жінка, років 30-35, розплакалася. Я злякалась, що зробила щось не так чи підібрала складний референс, хоча у неї все добре все виходило. А виявилось, що вона до цього була на сесії у психолога і, малюючи, заглибилась у свої думки та проблеми, які пропрацьовувала. Мʼяко кажучи, я була шокована і тоді вперше осягнула, який вплив на людей має творчість.

По правді сказати, з початку війни живопис і для мене став цілющою пігулкою. Іноді фарба аж на стіни летить від злості, іноді плачу, та поки намалюю – заспокоюсь. Буває, що намальоване перетворюється на літопис сучасних подій, коли побачені кадри ніби самі на папір лягають. Кожен мазок, штрих, змішаний колір – то емоція. Мене фарба лікує. Певна, багатьох із вас також.

Майстер-клас із живопису Ольги Назаренко. Фото авторки
Майстер-клас із живопису Ольги Назаренко. Фото авторки

Арттерапія успішно використовується сучасними психологами та може бути дійсно доволі дієвою, адже дозволяє зануритися у підсвідоме та переосмислити внутрішні конфлікти, тривогу чи страхи. Головне – знайти кваліфікованого провідника, який екологічно проведе через територію травми.

Авторка – Ольга Назаренко