Автор звіту розбиває стереотипи, починаючи від гендерного поділу до цінових показників і пояснює чому купівля мистецтва стає більш бажаною серед покупців молодших за 40 років. Цю статтю опубліковано в The Art Newspaper, оригінал ви можете знайти тут.
Багато було написано про зростаючий молодий клас колекціонерів Південної Кореї, який народився після 1980 року, відомий місцевим як MZ, щось середнє між міленіалами і Gen-Z.. Тепер, нарешті, це предмет всебічного дослідження за підтримки уряду, який допоможе нам дізнатися як і чому вони витрачають гроші. У нещодавно опублікованому звіті «Аналіз корейських колекціонерів мистецтва покоління міленіалів і покоління Z», створеному на замовлення Korea Art Management Service (KAMS), було опитано 1361 колекціонера, а також опитано галереї, аукціонні будинки, консультанти з мистецтва.
Хто вони?
Опитування показує, що колекціонери MZ – це переважно вихідці з цифрових технологій із високим рівнем освіти, вільним володінням англійською мовою та такими ж стратегічними знаннями щодо інвестицій. Вони вирощені в Інтернеті, схильні старанно досліджувати мистецтво, використовуючи джерела інформації, починаючи від уроків музейного мистецтва й закінчуючи YouTube, соціальними мережами та онлайн-контентом, орієнтованим на впливових людей. Вони перебувають під сильним впливом відомих колекціонерів мистецтва, серед яких найбільш відомі RM з BTS, співак G-Dragon і актор Yoo Ah-In. Більшість колекціонерів MZ добре виховували освічені батьки, які мали від одного до двох дітей.
Серед опитаних колекціонерів MZ близько 60% мали ступінь бакалавра, а 30% — ступінь магістра. Серед колекціонери вікової групи XB Generation (поєднанням покоління X, яке народилося між 1965 і 1979 роками, і бебі-бумерів, які народилися з 1946 по 1964 рік) 54% складали жінки, тоді як у MZ жінки становлять вже 63,1% колекціонерів.
У звіті визначено, що 20% колекціонерів — з річним доходом понад 300 мільйонів корейських вон (218 000 доларів США), кожен з яких витратив принаймні 100 мільйонів корейських вон (72 550 доларів США) на купівлю мистецтва за останні три роки, купуючи в середньому 20,8 творів. Для покоління MZ, що входило в цей ТОП, характерна більша представленість серед жінок — 53,6%, порівняно з 39,2% для покоління XB.
Чому вони купують мистецтво?
Серед опитаних колекціонерів покоління MZ 88,6% стверджують, що купують витвір мистецтва насамперед тому, що він їм подобається — це найпопулярніша відповідь. Другою за популярністю причиною є привабливість мистецтва в дизайні інтер’єру. За словами 34,6% респондентів, ця причина пов’язана з неодноразовими суворими карантинами по всій Азії, які змушують людей залишатися вдома. Стільки ж % говорять про те, що мистецтво стало більш привабливою інвестицією на тлі зростання інфляції в усьому світі.
Однак, якщо дивитися на мотиви ТОП клієнтів, причини покупки мистецтва трохи зміняться. Наприклад, інвестиції мотивували 67,9% респондентів (серед ТОП колекціонерів). Спекулятивні інвестиції залишаються нестримними на корейському арт-ринку, як і на більшості світових та азіатських ринках. Але, що обнадійливо, колекціонери MZ були дещо менш схильні до перепродажу робіт за останнє десятиліття – 15,6% збиралися цим зайнятися, порівняно з XB – 19,3%. Причому половина продавців MZ робила це для того, щоб придбати нові роботи.
Як вони витрачають ці гроші?
ТОП колекціонери витрачають в середньому від 10 000 до 50 000 доларів США на роботу. З них 41% стверджують, що їхня остання покупка була в цьому діапазоні, тоді як 18% витратили від 50 000 до 100 000 доларів США, і лише 1,79% витратив від 500 000 до 2 мільйонів доларів США. Лише один колекціонер MZ витратив понад 3,6 мільйона доларів на мистецтво за останні три роки. Ці покупки є частково «блакитними фішками» (blue-chip), як із корейськими видатними представниками покоління Dansaekhwa, як-от Lee Ufan і Hyong-Keun Yun, так і з великими західними іменами, до яких гравці MZ більш сприйнятливі, ніж їхні старші XB.
Незважаючи на те, що молоді корейці мають репутацію прихильників західних художників, колекціонери MZ також частіше купують нових корейських художників, здебільшого через їхній низький бюджет і частково з прагматичних причин, таких як вартість доставки, міжнародні банківські перекази та відсутність досвіду купівлі дорогих робіт у міжнародних галереях. Опитування виявило, що 46,3% колекціонерів MZ нещодавно придбали роботи корейських художників-початківців (у порівнянні з лише 22,7% колекціонерів XB). Крім того, вони цінують митців, які поділяють їхні почуття, рекомендації та, іноді, соціальні кола. Мультимедійний художник Heejoon Lee, який повернувся з навчання у Великій Британії, знайшов кардинально змінені вуличні пейзажі Кореї в часи швидких міських змін. Його робота, яка стосується зміни пам’яті, поєднує фотографію з геометричною абстракцією.
Зростаючі можливості для молодих художників
Інші emerging та mid-career митці, яких колекціонери MZ вважають бажаними, – Sangho Noh, який поєднує яскраву змішану техніку та картини з модними брендами, та художник-графік Kwangsoo Park, який співпрацював із гуртом Hyukoh. Обидва тепер представлені визнаними південнокорейськими комерційними галереями: Sangho Noh від Arario та Kwangsoo Park від Hakgoje. Цим митцям спочатку не вистачало підтримки з боку музеїв і великих галерей через їхній вік, а галереї середнього рівня їх прийняли через низькі ціни та більш експериментальні твори мистецтва. Однак ще п’ять-шість років тому все більше молодих галеристів почали відкривати простори для emerging митців, а після буму 2020 року кола колекціонерів покоління MZ, що розширювалися, почали проводити заходи та шоу для молодих художників, часто за підтримки KAMS.
У результаті з’явилася різноманітна група все більш успішних художників, включаючи скульптора Haneyl Choi, чиє чуття корейської маскулінності є предметом двох комерційних виставок у сеульських галереях P21 і Gallery2. Картини Jonghwan Jang, здебільшого на шкурах тварин, мають карикатурний сюрреалістичний вигляд. Аніме та інші мультфільми також свідчать про роботи Seungcheol Ok, який використовує зображення поп-арту, щоб поставити під сумнів визначення оригінальності. Опитування виявило, що купівля цих художників є стабільною та не ризикує створити бульбашку, оскільки корейські галереї, з якими вони співпрацюють, мають достатньо досвіду, щоб підтримувати ціни стабільними.
Зрештою, колекціонерам покоління MZ все ще потрібна додаткова освіта, щоб зрозуміти соціальні та історичні цінності мистецтва та залучитися до них. Але глибинний культурний ентузіазм цих розумних інвесторів і тих, хто швидко навчається, сприятиме більшій зрілості, яка приходить лише з додатковим часом і досвідом.
- Henna Joo — доцент Вищої школи мистецтв і культурного менеджменту в Університеті Хонгік і головний автор «Аналіз корейських колекціонерів покоління M та Z». Раніше вона була директором Arario Gallery.
Переклад створено в рамках підтримки української арт-спільноти UARTIST.
Переклад: Каріна Данильчук