Один з гігантів аукціонного ринку мистецтва пропонує річний грант для випускників (аспірантів) на дослідження культурних артефактів, що були конфісковані нацистами в період між 1933-1945 рр. Грант отримають 3 людини.
Чому я перекладаю цю новину? Мені здається, слід відслідковувати такі речі, щоб розуміти, що коли-небудь подібні програми будуть надаватися і на підтримку України (адже скільки всього краденого з наших музеїв зараз знаходиться в росії, за усі часи наших “взаємовідносин”). А якщо не будуть, то українська спільнота митців може сама стимулювати надання таких грантів чи хоча б підняття таких питань, апелюючи до світового досвіду у цьому. Тож в цей раз давайте ознайомимося зі статтею The Art Newspaper, оригінал якої ви можете знайти тут і побачимо що ж пропонують на вершечку ринку.
Наразі арт ринок та музейний сектор проходить крізь все більшу кількість перевірок на приналежність колекцій до колоніального “надбання” та грабунків за часів нацистів. В свою чергу, Christie’s вирішив підтримати нових дослідників походження предметів мистецтва, надавши грантову програму трьом відібраним випускникам. Окрім фінансової підтримки в £5000, вони також отримають ментора від Christie’s.
До речі, якщо ви раптом працюєте над дослідженнями в цій темі і готові поборотися за участь в грантовій програмі, можете спробувати подати заявку тут до 31 травня. Нехай щастить! Відібраних учасників оголосять аж 3 грудня.
Цю дослідницьку програму анонсували на тлі постійного потоку судових позовів щодо предметів мистецтва, які або не мають чіткого походження з періоду, пов’язаного з Другою світовою війною, або задокументовано пройшли через руки дилерів, пов’язаних з нацистською Німеччиною. В США (у Нью-Йорку) був навіть прийнятий закон, який змушує музеї та інституції окремо позначати такі роботи (на видному місці), але він виявився неефективним. Основна причина – неможливість його виконання (через відсутність або малу кількість подібних досліджень). До речі, в подкасті Псяча Буда є кілька випусків про Індіану Джонс від світу мистецтва – послухайте, там якраз про історію з нацистською скульптурою (улюблені коні Гітлера), вийшов надзвичайний справжній детектив. Але слухаючи такі історії розумієш, наскільки важко дослідити шлях кожного окремого витвору мистецтва. Все, що пов’язане з незаконним вивезенням, нацистами і тд дуууже важко дослідити і тим паче потім довести причетність конкретних людей до грабунку чи злочину. Що ж, в українців по поверненню вивезених творів російських пограбувань теж чекає багато роботи. Добре, коли вся колекція музею була оцифрована і зафіксована (до речі, не дарма УКФ фінансують багато проектів з діджиталізації, ой не дарма, шкода тільки, що не почали того робити ще раніше, але хто ж знав…)
Взагалі, чому Christie’s вирішили запустити цей грант саме зараз? Все тому, що в грудні 2023 відбудеться 25 річниця Вашингтонських Принципів (Washington Principles). Їх було складено в 1998 році між 44 країнами та 13 різними недержавними організаціями, вони включають в себе 11 різних стратегій та шляхів повернення речей жертвам і спадкоємцям нацистської конфіскації. «Ці нові гранти поглиблюють постійне зобов’язання Christie’s займатися поверненням творів часів нацизму, розширювати наукові дослідження їх походження та забезпечувати постійну увагу до цієї життєво важливої теми, надаючи підтримку новому поколінню дослідників», – йдеться у стейтменті.
Що ж, після перемоги ініціюватимемо і свої гранти на повернення культурної спадщини. А поки що – слідкуємо за тим, що робиться у світі.
Переклад: Каріна Данильчук