Друзі, продовжуємо публікувати переклади досліджень арт ринку. В цей раз в полі нашої уваги опинилася стаття The Art Newspaper, яку надіслала Маріанна Маслова. Ця стаття, в свою чергу, є аналізом ось цього звіту на 200+ сторінок (перегляньте!) який ми вчасно піддивилися у Ольги Штейн 🙂 Що ж, подивимося куди котиться цей світ за версією однієї з найвпливовіших та найбільших арт-ярмарок світу.
Арт ринок часто крокує поруч з життєвими реаліями: війна, інфляція, рецесія та інші політичні чи економічні кризи, тож, згідно з даними Art Market Report, в 2022 році цей ринок почав давати тріщини. Глобальні продажі виросли лише на 3% (приблизно до 67,8 млрд дол) і відбулося це значною мірою завдяки жменьці топ дилерів, які зробили більше багатомільйонних продажів. Продажі деяких сегментів ринку, зокрема аукціонів, дещо скоротилися.
Зокрема, до кінця 2022 року ринок виявився «надмірно стимульованим і почав охолоджуватися, повідомлялося про більш низькі ціни та покупки на івентах», повідомляє Clare McAndrew, авторка звіту та засновниця консалтингової компанії Arts Economics. Вона малює суперечливу картину ринку, і ця суперечливість стає дедалі більшою, коли США та Великобританія публікують позитивні результати, але показники Китаю затьмарені жорсткою політикою щодо COVID-19. Загалом, зростання було «більш приглушеним […], ніж очікувалося», каже Clare McAndrew.
Тим не менш, відновлення ринку перевищило його падіння. Продажі у 2022 році були вищими, ніж до пандемії, і являють собою другу найвищу точку, досягнуту на ринку на сьогоднішній день, хоч об’єм ринку трохи нижчий за пік 2014 року.
США утримують перше місце у світовому рейтингу, частка їхніх продажів зросла на 2% (у порівнянні з минулим роком) аж до 45%. Завдяки значному підйому на найвищих щаблях аукціонного сектора продажі зросли на 8% до 30,2 млрд дол. Для Китаю (включно з материковим Китаєм і Гонконгом) 2022 рік був значно гіршим. Тут продажі впали на 14% до 11,2 млрд дол, найнижчого рівня з 2009 року. У результаті частка Китаю скоротилася (на 3%) до 17% і в світовому рейтингу він займає зараз 3-тє місце.
Великобританія замінила Китай опинившись на 2-му місці світового рейтинга з часткою продажів у 18% (зростання на 1% у порівнянні з минулим роком). Великобританія зберегла свою динаміку зі зростанням об’єму ринка на 5% до 11,9 млрд дол. Clare McAndrew каже, країна розраховувала на гірші результати, оскільки Brexit все ще є скалкою в оці для торгівлі Великобританії — об’єм ринку у Великобританії впав на 7% між 2013 і 2022 роками, — але, хоча торгівля з Європою постраждала, було виявлено, що Великобританія є найбільшим міжнародним ринком, де 60% дилерських продажів припадає на закордонних покупців.
Продажі на аукціонах падають
А Sotheby’s буквально на днях казали, що ростуть 🙂 Але є нюанс. Читати переклад
На перший погляд, 2022 рік видався успішним для аукціонних будинків: вперше продаж перевищив 1 мільярд доларів на розпродажу в Christie’s. Коли аукціонні будинки опублікували свої результати за кінець року, які включали аукціони елітної нерухомості та класичних автомобілів, що дещо спотворило картину (а от і нюанс – ред.), було ще більше хайпу.
Але все було не так, як здавалося. Згідно зі звітом, продажі на аукціонах фактично впали минулого року: знизилися на 2% до 30,6 млрд дол як у публічних, так і в приватних продажах (хоча це і на 11% більше, ніж у 2019 році до пандемії). Це сталося в основному через низьку ефективність ринку аукціонів у Китаї, що призвело до падіння ринку на 22% у 2022 році.
І хоча в найдорожчих сегментах аукціонного ринку відчувається певний застій, дорогоцінні товари все ще знаходяться в обороті. Саме вони і показали найвищі результати для сектору аукціонів у 2022 році. Причому єдиним сегментом, вартість якого зросла (на 12%), стали роботи вартістю понад 10 млн дол. Як це зазвичай буває в часи економічної нестабільності, заможні покупці, як правило, звертаються до найвідоміших художників і робіт, які, на їхню думку, є менш ризикованими.
США повернули собі лідерство на аукціонах у 2022 році. Більшість найдорожчих творів мистецтва були продані в Нью-Йорку протягом року, включаючи 41 з 50 найкращих лотів fine art. Китай повернувся на друге місце (частка ринку 26%, падіння на 7%), а Велика Британія була третім за величиною аукціонним ринком зі стабільною часткою в 13%, випереджаючи Францію з 9%.
У той час як онлайн-продажі Christie’s, Sotheby’s і Phillips становили 7% від загального обсягу продажів на відкритих аукціонах, що на 4% менше, ніж у минулому році, важливість цифрових технологій у підтримці продажів продовжує зростати. Sotheby’s повідомляє, що 91% ставок, розміщених на їхніх аукціонах у 2022 році, були онлайн (порівняно з лише 44% у 2017 році та лише 18% у 2012 році). Подібним чином у Christie’s 75% ставок були онлайн, порівняно з 45% у 2018 році.
У звіті також висвітлюються деякі потенційні проблеми для аукціонного сектора, які, можливо, вже вплинули на його частку в глобальних продажах. Наприклад, такі фінансові інструменти, як гарантії, стають все більш заплутаними; У травні минулого року Нью-Йорк скасував правила, запроваджені 30 років тому для регулювання аукціонної індустрії, які, на думку експертів, можуть скаламутити воду.
Як сказав один анонімний дилер у звіті: «За останні два роки ми знову спостерігаємо відродження інвестиційних схем і використання невідповідних фінансових інструментів на ринку мистецтва. Коли ці речі починають поширюватися, це завжди свідчить про неприємності попереду». (трясця, а можна без світових криз найближчими роками під час і після війни плз, бо ну шо ж ви за люди такі їй-богу – ред.)
Поляризація серед дилерів
Дилерський сектор зріс на 7% до 37,2 млрд дол у 2022 році, хоча зростання та прибутки спостерігалися лише на найвищому рівні з дорогоцінними товарами. Ті, хто має найвищий оборот в понад 10 млн дол, спостерігали найбільше зростання середніх продажів (на 19%). Дилери відзначають, що багато з їхніх найбагатших покупців висловили перевагу купувати приватно, щоб брати участь у більш «продуманій угоді» та зберегти можливість вести переговори з більшою непрозорістю.
Як сказав один дилер: «ТОП сегмент ринку живий-здоровий, і, здається, цього року є більший апетит для приватних покупок. Хоча раніше мова йшла про конфіденційність, тепер ми виявили, що колекціонери такого рівня хочуть уникнути маніпуляцій гарантіями та залучення третіх сторін до транзакції та віддають перевагу більш простому підходу приватного продажу».
Частково зростання продажів у 2022 році відбулося завдяки збільшенню кількості транзакцій. Середня кількість проданих робіт за рік зросла з 65 до 75. Найбільші дилери з оборотом понад 10 млн дол продали в середньому 225 робіт протягом 2022 року порівняно з 15 у тих, хто має оборот менше 250 тис дол.
Найменші бізнеси боролися з обережними покупцями, різко збільшуючи витрати на виставці та стагнуючи продажі, що призводило до більших знижок. Ті, хто має оборот менше 250 тис дол, повідомили про зниження продажів на 3%. Дилери в цьому сегменті відзначили, що, на відміну від покупців вищого класу, які, можливо, більш несприйнятливі до загальних економічних умов, у 2022 році їхні покупці мали менший бюджет і загалом були більш уважними до витрат.
Зростаючі витрати на арт бізнес також значно вплинули на прибутки дилерів. У звіті зазначається, що, наприклад, вартість доставки різко зросла, і деякі дилери вважають, що вона тепер становить 40% витрат, порівняно з 20% у 2021 році. (то-то артфайндер в своєму опитувальнику так про доставку допитувався нещодавно. Здається, це торкнулося не лише ТОП дилерів, а й звичайних художників – ред.)
Мистецькі ярмарки також стали яблуком розбрату: деякі дилери відзначають, що у 2022 році вони витратили на художні ярмарки та пов’язані з ними витрати щонайменше на 15–20% більше, ніж у допандемічний період. Як сказав один з дилерів: «Після пандемії витрати на участь у мистецьких ярмарках різко зросли, і для нас стає невиправдано дорого робити виставки, оскільки вони не залучають достатньо бізнесу, щоб виправдати високу вартість стенду». (ну, такі заяви від експонентів на будь-яких ярмарках – не новина, насправді, завжди є невдоволені і до цього варто ставитися критично, але якщо це голос більшості, то, звісно, варто прислухатися – ред.)
Інший дилер каже, що модель мистецького ярмарку зазнає зараз випробувань «частково через зміни звичок і купівельних уподобань, спричинені пандемією, частково через проблеми, пов’язані з транспортом і подорожами, а також через загальне зростання витрат».
Що стосується ширших тенденцій, то, схоже, спостерігається зрушення влади в бік художників, які працюють безпосередньо з колекціонерами, значною мірою завдяки прогресу в технологіях і більшій зосередженості на соціальних мережах. Коли дилерів первинного ринку запитали про рівень їх занепокоєння щодо художників, які обходять їхні галереї, 35% сказали, що вони «надзвичайно або помірно» стурбовані, і лише 20% не стурбовані. Майже 40% дилерів на первинному ринку прогнозують зростання прямих продажів художниками в наступному році.
У результаті, зазначає Clare McAndrew, деякі дилери «відчувають тиск на свої плани як зверху вниз з боку великих галерей вищого рівня та ризики браконьєрства художників, так і знизу вгору з боку самих художників у міру розвитку їхньої практики». (про браконьєрство я нічого не зрозуміла, там була вжита фраза “of artists being poached”. Думаю, мається на увазі “poach paintings” – незаконні картини, добуті якимсь шахрайським способом, шахраювання.)
Ринок живопису висихає
Однією з найбільших тенденцій за останні кілька років є ринок ультрасучасних (або “червоних фішок”) митців, що швидко зростає. Ця тенденція, здебільшого викликана шаленим аукціонним ринком, нині виглядає зворотною. У 2021 році продажі як сучасного мистецтва (створене художниками, які народилися після 1945 року), так і роботи, створені за останні 20 років, подвоїлися на аукціонах, головним чином завдяки високим продажам ультрасучасних художників. Однак у 2022 році старший (за віком) сегмент післявоєнного мистецтва був більш успішним, його продажі зросли на 3%, проти падіння на 26% для сучасного мистецтва та 17% для творів, створених за останні 20 років.
Під час опитування деякі дилери прокоментували, що, на їхню думку, у 2021 році певні частини первинного ринку стали «надмірно роздутими», а продажі не йшли такими ж темпами у 2022 році. Коментарі були особливо спрямовані на так званих «живих митців знаменитостей», чиї ціни вже досягли рівня понад 1 мільйон доларів на відносно ранньому етапі їх кар’єри.
Деякі дилери зазначали, що «популярність на аукціонах заміняла придбання музеїв як маркетингову техніку для художників», коли роботи надходили з майстерень художників на аукціон із дуже швидким обертом. Іінші дилери звинувачували приплив «занадто великої кількості нових галерей, які не мають цілісності чи знань, і які піднімають ціни.»
Гендерний паритет — коли він настане?
Незважаючи на гучні заяви на словах про гендерну рівність, представництво жінок-художниць залишається нижчим, ніж їх колег-чоловіків. Паритет цін також розвивався повільно. Згідно зі звітом, частка художниць, представлених галереями, становила 39%, порівняно з 37% у 2021 році. Тільки на первинному ринку прогрес, схоже, зупинився за останні два роки, частка художниць зараз становить 42 %, що незначно нижче 44%, досягнутих у 2019 році.
Переклад: Каріна Данильчук
Переклад створено в рамках підтримки української арт-спільноти UARTIST 83.