Стан ринку мистецтва: аналіз глобальних аукціонних продажів у 2018-2022 році

Онлайн-видання Artnet поділилося останніми данними з аукціонів, які допоможуть краще зрозуміти арт ринок. Оригінальну версію статті можна переглянути тут, ну а ми пропонуємо ознайомитися з перекладом на українську 🙂

В листопаді 2022 року, на вечірньому розпродажі Paul G. Allen, співзасновника Microsoft, який відбувався в Christie’s було продано колекцію за більш ніш 1,5 млрд дол (за оцінками). Це зробило розпродаж не лише найбільш прибутковим серед усіх single-owner аукціонів (колеції належать 1 людині), а й поставило жирну крапку в річних звітах глобального ринку аукціонів. Взагалі попередній рік можна вважати роком продажу мистецтва одним власником. Разом зі звичайними аукціонами в Christie’s, Sotheby’s та Phillips, ці розпродажі приносять арт ринку постійний потік з ТОП арт творів щороку. Здається, покупці реагували знову і знову, допомагаючи ізолювати ринок fine art аукціонів від криз, спричинених ринком акцій у США та іншими макроекономічними проблемами за кордоном.

Після року історичних продажів Morgan Stanley (автор оригінальної статті) співпрацює з Artnet News і Artnet Price Database, щоб дослідити стан світового ринку fine art аукціонів з 2018 по 2022 рік, як показано на всіх діаграмах у цьому документі.

Вечірні аукціонні продажі від одного власника

Спочатку графік, потім роз’яснення 🙂 

Продажі fine art мистецтва (у дол.) під час Традиційних (сині стовпчики) та Єдиного-власника (червоні стовпчики) вечірніх аукціонів в Christie’s, Sotheby’s та Phillips. Джерело: Artnet Price Database та Artnet Analytics

Отже, що ми бачимо:

  • Продажі на вечірніх аукціонах від єдиного власника зросли до приблизно 2,7 млрд дол (в Christie’s, Sotheby’s та Phillips)
  • Зараз сума продажів на близько 1,3 млрд дол більша ніж у 2018 році, коли на вечірньому аукціоні Christie’s було розпродано колекцію Peggy and David Rockefeller за 646 млн дол (і це була перша найбільш дорога колекція від єдиного власника). До речі, загальні продажі колекції Рокфелерів у Christie’s склали 835,1 млн дол, тоді як Paul G. Allen (про якого писалося на початку статті), виявився ще більш крутим чуваком, адже загальний результат розпродажів його колекції склад 1,6 млрд дол. Рокфелери кусають лікті (але це не точно) (жарт про лікті від ред.)))
  • Також варто звернути увагу на те, як зменшується різниця в грошових результатах традиційних розпродажів та розпродажів від єдиного власника в еру пост-пандемії. Розпродажі від єдиного власника в 2021 році лише наздогнали показники 2018 року, але, тим не менш, склали 22,7% від всіх продажів fine art на аукціонах взагалі. В 2018 році цей % складав всього 20,7% від загальних продажів. В 2022 році цей тренд продовжився і % продажів на аукціонах від єдиного власника склав вже 36,8%.

Чи продовжиться ця тенденція і надалі? На думку перекладача цієї статті, ще рано робити висновки, адже трьох років недостатньо для побудови правильної естимації. Окрім того, варто пам’ятати, що такі показники формуються за рахунок максимум кількох великих розпродажів ( і вага кожного з них, як-от розпродаж від співзасновника Microsoft, дуже велика). Тобто, якщо наступного року ніхто не розлучатиметься не вирішить продати свою колекцію – циферки посипляться. Тож, мабуть, лише час покаже до якого моменту продовжуватиметься зростання продажів на ринку аукціонів від єдиного власника. Час і інсайдерська інформація приватного характеру :)))) 

Продовжуємо далі, поглянемо тепер на найбільш відомі аукціони від єдиного власника, починаючи з 2018 року та вже згаданої колекції Рокфелерів. Надіюся, шапка таблички і так зрозуміла, але на всяк випадок назви колонок: Рік, Дата, Аукціонний дім, Місто, Ім’я єдиного власника розпродажу, Лотів продано, Лотів запропоновано, Загальні продажі (в дол.)

Відомі вечірні аукціони від єдиного власника, 2018-2022. Джерело: Artnet Price Database та Artnet Analytics

Цікаве знайомство з найбільшими колекціонерами та їхніми колекціями, якщо хтось когось не знав (я, наприклад, не знаю тут більшість, але, сподіваюся, це не назавжди))))

Здоров’я ринку аукціонів

Загальні продажі fine art мистецтва (в дол.) в порівнянні з проданими лотами (синя лінія) та запропонованими лотами (зелена лінія). Джерело: Artnet Price Database та Artnet Analytics

Деякі з висновків, які запропонував автор статті:

  • Загальні продажі fine art мистецтва досягли позначки в 15,9 млрд дол в 2022 році і це приблизно на 4% менше, ніж було у 2021 (16,4 млрд дол). І тим не менш, 2022 рік перевищив продажі у 2018 (до пандемії). Аналогічна ситуація для показників к-ті проданих та запропонованих лотів. 
  • Середня ж ціна продажу натомість підвищилася в 2022 році (43,473 дол), в 2021 році вона складала 43,118 дол. Це невелике збільшення ціни, ймовірно, пояснюється надзвичайно великою кількістю трофейних лотів, які потрапили на аукціонний ринок у 2022 році, оскільки великі аукціонні будинки забезпечили партію численних цінних колекцій, деякі з яких були продані на вечірніх аукціонах з одним власником.

Цінові діапазони аукціонів

Загальні продажі fine art мистецтва (в дол.) за ціновими діапазонами. Джерело: Artnet Price Database та Artnet Analytics

Що нам підказує ця діаграма:

  • В 2022 році аукціонні продажі творів мистецтва вартістю понад 10 млн дол кожен зросли до найвищого рівня за останні п’ять років, не дотягнувши до 5 млрд дол менш ніж на 14 млн дол. 
  • Зростання ринку топових творів на аукціонах можна простежити через низку виняткових продажів від одного власника, головною основою яких стала вищезгадана колекція співзасновника Microsoft Paul Allen вартістю 1,5 млрд дол в Christie’s у Нью-Йорку в листопаді. На вечірньому аукціоні «біла рукавичка» (тобто 100 відсотків проданих за лотом) були представлені роботи Жоржа Сера, Вінсента Ван Гога та Поля Сезанна, які знайшли покупців за ціною понад 100 млн дол.
  • Загальний обсяг продажів трофейних лотів у 2022 році був більш ніж на 1 млрд дол США вищим, ніж у 2018 році, коли маєток Peggy та David Rockefeller у Christie’s встановив на той час рекорд як найдорожчий вечірній розпродаж одного власника за всі часи (646 млн дол).
  • Тож, мабуть, не дивно, що у 2022 році лоти образотворчого мистецтва, продані на суму понад 10 мільйонів доларів, були єдиними в рейтингах, оскільки всі чотири менш дорогі діапазони цін зменшилися в продажах.
Загальні продажі fine art мистецтва (в дол.) за ціновими діапазонами. Джерело: Artnet Price Database та Artnet Analytics

Регіональні відмінності аукціонних ринків

Загальні продажі fine art мистецтва (в дол.) за країнами. Джерело: Artnet Price Database та Artnet Analytics

Що ми тут бачимо:

  • Загальні продажі на аукціонах на ринку США виросли на 25% в 2022 році порівняно з 2021, досягнувши позначки в 7,9 млрд дол. За останні 5 років це найкращі показники для цього ринку. Драйвером цього росту стали аукціони від єдиного власника, проведені у Нью-Йорку.
  • Натомість продажі у Китаї впали аж на 43% у 2022 році.
  • Великобританія, яка знаходиться на третьому місці, показує невеликий приріст за останні 2 роки, проте все ще не досягла показників 2018-2019 років.
  • Франція в 2022 році трохи зменшила об’єми продажів у 2022 порівняно з 2021 роком.

Відмінності в продажах серед різних жанрів 

Загальні продажі fine art мистецтва (в дол.) за жанрами. Жанри: старі майстри, імпресіонізм та модерн, післявоєнне та сучасне, ультрасучасне мистецтво. Джерело: Artnet Price Database та Artnet Analytics

Хотілось би бачити більш детальну розбивку, але закатаємо губу і перекладатимемо що є:

  • Три роки поспіль Імпресіонізм та Модерн поступалися в продажах Послівоєнному та Сучасному мистецтву, але в 2022 році ситуація змінилася. (Для цілей цього дослідження автори визначають Імпресіонізм та Модерн як роботи художників, які народилися між 1821 і 1910 роками, а Послівоєнне та Сучасне мистецтво як роботи художників, які народилися між 1911 і 1974 роками)
  • Ситуація змінилася власне завдяки вже 100500 разів згаданому в цій статті Paul Allen та його колеції. Але окрім нього, серед інших популярних і давно затребуваних творів, які потрапили на аукціон, були «Композиція № 2» Піта Мондріана (51 млн дол) і «Гітара на столі» Пабло Пікассо (37,1 млн дол), обидві продані з колекції адвоката David Solinger в Sotheby’s.
  • Тим не менш продажі Послівоєнного та Сучасного мистецтва тримаються на високому рівні і не набагато впали порівняно з 2021 роком.
  • Продажі мистецтва Старих Майстрів (яких автори визначають як митців, які народилися між 1250 і 1820 роками), отримані у 2022 році, стали найкращими результатами жанру за останні п’ять років.
  • Стрімке зростання ультрасучасного жанру (до якого відносять митців, народжених після 1974 року) змінило свою траєкторію. Продажі досягли лише 668,2 млн дол у 2022 році, що приблизно на 10% менше порівняно з 741,4 млн дол у 2021 році. І це єдиний випадок за останні 5 років, коли продажі лотів Ultra-Contemporary були нижчими, ніж у попередньому році. Зменшення продажів цього жанру з року в рік не повинно дивувати, оскільки рівень спекулятивних інвестицій у молодих, неперевірених художників на аукціоні має тенденцію до падіння під час сповільнення у великій економіці.

Більш детальний погляд на продажі Ультрасучасного мистецтва

Загальні продажі fine art мистецтва (в дол.) для Ультрасучасного мистецтва. Джерело: Artnet Price Database та Artnet Analytics

Дещо про Artnet Price Database. База цін Artnet містить інформацію від малюнків Мікеланджело до картин Уорхола, стільців Ле Корбюзьє та гравюр Бенксі, ви знайдете понад 14 млн кольорових ілюстрованих записів про аукціони мистецтва, починаючи з 1985 року. Artnet охоплює понад 1800 аукціонних будинків і 385 000 художників, і кожен лот перевірено командою багатомовних фахівців Artnet. Незалежно від того, чи ви оцінюєте колекцію, досліджуєте історію ринку художника чи встановлюєте ціну на твір мистецтва для продажу, база даних цін допоможе вам визначити цінність мистецтва.


Автор статті: Morgan Stanley Smith Barney LLC
Переклад: Каріна Данильчук
Переклад створено в рамках підтримки української арт-спільноти UARTIST 83.