Art Basel 2023 – які результати?

В червні 2023 відбувся черговий Art Basel в Базелі – одна з наймасштабніших арт ярмарок світу. Ми проаналізували декілька статей з результатами виставки та цікавими моментами з неї і готові поділитися прямо тут і зараз 🙂 

Загальні спостереження

Оскільки я, перекладачка блогу, не була присутня на Art Basel, а також не маю достатньо компетенцій, щоб надавати якісну оцінку всім процесам, що відбувалися на ярмарку, подивимося що говорять про Art Basel вумні люде 🙂 Наприклад, The Art Newspaper в своїй статті стверджує, що, не зважаючи на високу відвідуваність і популярність ярмарки, покупки мистецтва були обережними і це відображає складні часи на ринку (чорт, The Art Newspaper, ви вже визначіться, то часи зараз на ринку складні чи не складні, бо в кожній новій статті вже по-іншому пишете – ред.) 

Через кілька годин після відкриття Art Basel для найцінніших колекціонерів, Noah Horowitz (новий CEO Art Basel) спостерігав «виняткову енергію». Питання полягає в тому, чи ця енергія перетворюється на продажі: деякі кажуть, що бізнес «дещо важкий» і «не такий хороший, як очікувалося».

Продажі робіт

Станом на кінець вівторка підтверджені продажі склали, за скромними оцінками, 245 млн дол (хоча ця цифра також включає роботи, попередньо продані колекціонерам за тижні до ярмарку). На 6 топ галерей припадає щонайменше 175 млн дол із цієї загальної суми, причому лише Hauser & Wirth повідомили про мінімум 57 млн дол продажів. Добре обізнане джерело з Gagosian каже, що в перший день було продано мистецтво на суму близько 70 мільйонів доларів, 30 мільйонів із яких через 102-сторінковий документ попереднього перегляду, надісланий клієнтам. У галереї відмовилися від коментарів.

Незважаючи на енергійне відкриття Art Basel, яке операційний директор Gagosian Andrew Fabricant назвав «найактивнішим за останні роки», є очевидні ознаки напруги на ринку. Буквально минулого тижня з’явилися повідомлення про те, що єврозона скотилася в рецесію, а центральний банк США минулого місяця підвищив процентні ставки до найвищого рівня за 16 років. Але вплив цих факторів на торгівлю мистецтвом важко оцінити, оскільки є багато слабо пов’язаних субринків, які утворюють «арт-ринок» і вони можуть реагувати по-різному. (Оце тільки про кризу і чую, давайте вже бистріше ваші кризи починайте, раніше почнете – раніше закінчите, а нам ще воювати – ред.)

Консервативні часи зазвичай спонукають покупців звертатися до більш перевірених художників. Як зазначає арт-консультант Nilani Trent, «зміни в довірі споживачів» призводять до того, що гроші перенаправляються в різні частини ринку. «Протягом багатьох років гроші надходили на спекулятивні ринки митців, і в моменти кризи колекціонери бачать більшу довгострокову цінність на таких усталених ринках, як Warhol».

«Загалом я відчуваю, що загальний ринок прохолодніший», — каже дилер David Nolan, який виступає на ярмарку, продовжуючи, що «це необхідна корекція, яка час від часу потрібна ринку». Тим не менш, складні часи часто є чудовою можливістю придбати мистецтво, коли галереї більше піддаються знижкам, а колекціонери прагнуть звільнити капітал. «Типи людей, які приїжджають до Базеля, дуже різноманітні, багато з яких витрачають кошти спеціально на покупки в Art Basel, і на них менше впливають фондовий ринок і коливання процентних ставок», – додає Нолан.

Вторинний ринок

Перепродаж робіт на вторинному ринку зараз займає більше часу, оскільки торгівля мистецтвом стикається з «чіткою перебудовою». За словами Nilani Trent, розміщення робіт на вторинному ринку з клієнтами займає значно більше часу. Угоди, які вона раніше укладала «протягом приблизно тижня в очікуванні перегляду», тепер «тягнуться на кілька тижнів із великою кількістю переговорів між покупцем і продавцем». (Якщо що, вторинний ринок не обмежується аукціонами чи приватними продажами. Наприклад, галереї також можуть придбати роботу на вторинному ринку і представити її на ярмарку, тож тут йдеться не лише про вторинний ринок для приватних колекціонерів – ред.)

Зростання приватних продажів

Іншою ознакою того, що ринок стає все більш чутливим до ціни, є зростання частки приватних продажів над публічними аукціонами. На ярмарку галерея David Zwirner оголосила, що більше не публікуватиме ціни для продажу на вторинному ринку. «Я вважаю, що галерея зобов’язана піклуватися про інтереси наших відправників», — каже Zwirner. «Ми зобов’язані перед нашими клієнтами цінувати їх конфіденційність і цінувати, коли вони вирішують продавати через галерею, а не виносити роботи на аукціон». Прес-секретар галереї каже, що її бізнес у перший VIP-день зріс більш ніж на 30% порівняно з минулим роком; обсяг продажів склав мінімум 17,8 млн дол.

Попит на молодих митців також присутній

Щодо первинного ринку є привід для оптимізму. Nilani Trent каже, що молоді художники з відомих галерей «все ще мають надійні списки очікування, де немає місця для знижок». Вона додає: «Я підозрюю, що галереї попередньо продають виставки раніше, ніж зазвичай, щоб забезпечити грошовий потік».

Розмови про попередній продаж особливо доречні після сезону весняних аукціонів у Нью-Йорку, який відзначений стриманими торгами, викупом робіт і зниженням резервів. «Інфляція, відсоткові ставки, політика та триваюча війна — усе це впливає на довіру споживачів, спричиняючи уповільнення ринку мистецтва», — каже консультант із питань мистецтва Nilani Trent в статті.

Liza Essers з галереї Goodman Gallery побачила «загострений фокус» серед колекціонерів на придбанні мистецтва, «яке забезпечує якість і цінність». Клієнти «охоче інвестують у таланти, які починають розвиватися, а іноді й у тих, хто знову з’являється наприкінці кар’єри», — каже вона. 

Фотографія проникає на Art Basel

Довгі роки цей медіум не користувався загальною увагою ні галерей, ні колекціонерів, його можна було сміливо назвати недопредставленим. Проте цьогоріч все почало змінюватися і колекціонери виявили більший інтерес до фотографів, хоча великі галереї все ще віддають перевагу митцям, які вже зробили кар’єру на ринку (типу не фотографам). Принаймні так стверджує стаття The Art Newspaper.  

Можливо, частково до цих змін призвели мегагалереї, які почали надавати більшого значення фотографії. Презентація Cindy Sherman від Hauser & Wirth у 2021 році стала визначною подією для фотографії як медіуму. Cindy Sherman почала працювати в 1970-х роках і часом цілком справедливо відчувала, що її ігнорують основні мистецькі ярмарки. Раптом її роботи стали продаватися нарівні з Louise Bourgeois, Hans Arp, Philip Guston та іншими. 

В березні галерея Gagosian анонсувала свою співпрацю з Nan Goldin. Вони також представили на ярмарку оригінальні принти Francesca Woodman та неофіційну серію Richard Avedon. Це все фотографи минулого століття. Проте нові імена були також представлені на ярмарку. Наприклад, галерея Thomas Zander представляла молодої польської фотографині Joanna Piotrowska, а галерея Jacky Strenz Galerie присвятила стенд американській фотографині Lynne Cohen. 

І хоча збільшена представленість і підвищений інтерес вилився у продажі (в тому числі, не за малі гроші, були сейли за 120 та 75 тис. дол.), більшість колекціонерів (та й галерей також) все ще надають перевагу відомим іменам митців з усталеними кар’єрами.

Що відомо про Liste Art Fair?

The Art Newspaper присвятив змінам на цій частині ярмарки окрему статтю. В першу чергу через переосмислення вікових рамок для представлених митців. 

З моменту заснування в 1996 році Liste Art Fair рекламували як молодшу та крутішу альтернативу Art Basel, де колекціонери можуть відкривати нові галереї та художників. З цією метою Liste спочатку заборонив галереям показувати художників старше 40 років. У 2013 році це правило було послаблено, дозволивши галереям привозити роботи художників старше 40 років, якщо вони сплатять більші ціни: SFr15 000 ($16 500) за сольні стенди і SFr16,000 ($17,500) для групових презентацій. Але в міру того, як розмови про старіння у світі мистецтва розвиваються, а ринок художників, які ледве закінчили навчання, розвивається, здається, що вікове обмеження Liste може збільшуватися.

Митці можуть стартувати в кар’єрі в будь-який момент свого життя. Я хотів би, щоб це обмеження Liste змінилося», — каже Damîen Bertelle-Rogier, засновник брюссельської галереї Super Dakota. Він серед півдюжини експонентів, які цього року демонструють роботи художників старше 40 років.

Окрім запобіганню ейджизму для жінок та інших категорій населення, зміна вікових рамок також мала б сенс, враховуючи нинішній ринковий ажіотаж навколо художників у віці 30 і навіть 20 років, які дедалі частіше збирають приголомшливі суми на аукціонах і спостерігають, як їхні основні ціни відповідно підвищуються. Молодість не є перешкодою для комерційного успіху, як колись. На розпродажі Sotheby’s The Now минулого місяця в Нью-Йорку була представлена велика абстрактна картина 30-річної Джаді Фадоджутімі A Toast to..? (2020) за 952 тис дол — ця цифра ледве подолала її рекорд на аукціоні Phillips у Лондоні у 2021 році в 1,6 млн дол, коли їй було 28 років.

Хоча зараз спостерігається невелике охолодження цього «ultra-contemporary» ринку, «ціни практично на всіх молодих художників зросли», — каже Sibylle Rochat, швейцарська консультантка із мистецтва та колекціонерка. «Навіть для художників без великого резюме чи підтримки великої галереї невелика картина легко може коштувати 30 000 дол, чого раніше не було. Їх частка в загальному ринку більша».

Щодо атмосфери, яка панувала на Liste є хороша стаття на Artsy (з прикладами робіт), в якій йдеться про загальний напрям роботи молодих митців: вони поєднують особисте та політичне.

Більше 100 художників представлені на ярмарку, який складається в основному з сольних стендів. Від технологічних тривог до зміни клімату, політики та тіла, роботи тут торкаються цих ідей у вражаючий, цікавий спосіб. «Ми помічаємо різке спостережливе покоління митців, які все частіше використовують медіа, орієнтовані на час, такі як відео, звук, аромати та перформанс, щоб робити соціально-політичні заяви. Мистецтво знову стає більш політичним», – каже Joanna Kamm, директор ярмарку.

Додаткові статті, які можна почитати про цьогорічний Art Basel в Базелі:

  • Amy Cappellazzo ділиться художниками, які привернули її увагу тут  
  • 10 найкращих стендів Art Basel 2023 тут  
  • 10 найкращих робіт Art Basel 2023 тут  
  • Найкращі стенди на Liste Art Fair 2023 тут  
  • ТОП проданих робіт на Art Basel 2023 тут  
  • Інвестор Art Basel James Murdoch про те, чому його приваблює модель мистецьких ярмарків і його плани щодо розвитку культурного бізнесу тут  

Переклад: Каріна Данильчук