Питання “як бути почутим і зрозумілим” є важливим, особливо для художників. Але майстерні візуалізатори ніколи не обмежуються однією ідеєю. Тоді як говорити на різні теми, окреслювати багатоманітні думки та емоції і водночас лишатися зрозумілими? Спробуємо розібратися.
Що таке “колекція” і з чим її “їсти”?
Уявіть: ви в незнайомому місті, роззираєтеся в пошуках місця де попоїсти. Вивіски й вітрини кафе, музика та аромати, що звідти линуть, складають індивідуальні композиції, які допомагають вам розгадати атмосферу і гастрономічні спокуси кожного закладу. Щось подібне відбувається, коли ви слухаєте виступ оркестру: кожен інструмент виконує свою роль, усі звуки гармонійно поєднуються у цілісну мелодію і музика впевнено просочується в тіло, пробуджує емоції. Внаслідок чого ж складається кожна довершена історія? Що дозволяє обʼєднувати окремі компоненти й будувати міцні та зрозумілі звʼязки з аудиторією? Річ у тім, що коли добірка страв, декору, нот та інструментів складають продуману колекцію, вони дозволяють аудиторії зрозуміти авторський задум, ухопити настрій та ідею.
Отже, колекція (серія) робіт – це група творів, об’єднаних спільною темою, фундаментальною ідеєю, стилістичним підходом. Це самостійна одиниця з єдиним логічним ланцюжком. Художньою колекцією може бути низка картин, скульптур, фотографій або інших обʼєктів мистецтва. В рамках серії можна повноцінно розвинути художнє висловлювання на ту чи іншу тему і саме у такий спосіб митець може вести змістовні діалоги з глядачами.
Правила формування художніх серій
Для створення високоякісних “розповідей” варто дотримуватися певних правил:
- твори повинні мати спільну тему/ідею;
- роботи виконані в одному стилі, техніці, колірній палітрі, стилізації;
- витвори груповані за розмірами чи пропорціями для підкреслення єдності;
- дотримана послідовність висловлювання: роботи створюються у певному порядку для взаємодії між собою та забезпечення розвитку ідеї (наприклад, Ван Гог робив по кілька етюдів щодня, зображуючи один і той самий букет в процесі засихання. Новий букет – нова ідея – інша колекція);
- певна кількість робіт: одна робота – точно не колекція, а дві – ще не виставка. Остаточна кількість залежить від підходу автора до вираження ідеї, працьовитості абощо;
- дії за планом: сюжет – колірна палітра (памʼятаємо, що колір у мистецтві – психологічний підхід, може допомогти автору підсилити думку) – визначення кількості та розміру робіт. Починати потрібно з ескізів. Швидкі замальовки без обовʼязкового наміру створення завершеного твору фіксують емоції, почуття, внутрішній стан митця. Так можна знайти глибші, навіть інтимніші погляди на звичні речі, інсайти.
Переваги серійного мистецтва
Створення серій робіт однозначно приносить певні вигоди:
- Працюючи серіями, митець глибше розвиває ідею. Серіями можна розповідати історію чи передавати повідомлення. Це чудовий спосіб відійти від прямолінійності до художнього наративу.
- З колекціями можна змінювати стиль, техніку, пробувати нові матеріали.
- Серія може відображати різноманіття стилів, технік, елементів, дозволяючи художнику продемонструвати свій творчий розвиток.
- Серія робіт служить засобом розробки, визначення власного художнього стилю, відзначаючи унікальні риси та підхід.
- Одну і ту ж ідею можна виразить кількома способами.
- І, нарешті, залучення глядача (читай колекціонера/галериста). Колекції, що логічно розмежовуються між собою, сприймаються як серйозне професійне мистецтво. Митець швидше знаходить свою аудиторію. Крім того, після знайомства з однією серією, глядачеві завжди буде цікаво подивитися інші роботи автора.
Чи повинно мистецтво бути зрозумілим? Так, але лише для тих, кому воно адресоване” – Пабло Пікассо
В решті, творчі люди завжди переповнені ідеями. Хоч колекції – це основний інструмент взаємодії художника зі світом, а створення серії творів вимагає майстерності та глибокого розуміння обраної теми, та мова художника – більше, ніж слова. Знайти спосіб зупинити глядача, викликати у нього емоції і відчуття, запустити ланцюжок роздумів… Головне на цьому шляху – не намагатися сподобатись усім. Але це вже інша історія.
Авторка – Юлія Одукалець