Азія. Про Шанхайські ярмарки Art021 і West Bund (дилери повідомляють про гідні продажі)

Колекціонерів було менше, серед них було більше місцевих, але помірний успіх деяких галерей свідчить про тривалий комерційний потенціал міста, говорять в The Art Newspaper. Оригінал статті можна знайти тут, ну а я пропоную вам переклад.

Закриття, карантин і обмеження на подорожі не повністю зірвали продажі на останніх мистецьких ярмарках Art021 та West Bund Art & Design Fair у Шанхаї. Заходи, заплановані на 10-13 листопада, були призупинені 11 та 12 листопада відповідно через новий спалах епідемії Covid-19 в Китаї.

Напруження щодо Covid-19 напередодні ярмарків вже було високим, після того як нові правила вимагали від відвідувачів Шанхаю здавати ПЛР-тести на Covid-19, що загрожувало відлякувати колекціонерів від міста.І хоча це навряд чи був один із найвидатніших років у місті з точки зору продажів, помірний успіх деяких галерей, що працюють переважно з натовпом колекціонерів із Шанхая, свідчить про тривалий комерційний запас заможного міста.

«Кількість колекціонерів, які прийшли на ярмарок цього разу, була набагато меншою, ніж очікувалося», — каже Celine Zhuang, власниця галереї Shanghai’s Studio, яка виставлялася цього року на West Bund. «Колекціонери, яких ми зустріли на стенді, були в основному з Шанхаю, а також кілька з них з Уханя, Шеньчженя та Ханчжоу. Було кілька нових облич, і вони були дуже молодими».

«Я вважаю, що більшість колекціонерів були з Шанхаю, деякі з них — з інших міст», — каже Yinting Ting, супервайзер шанхайської та гонконгської галереї Leo, яка виставлялася на обох ярмарках. «Ми провели групову виставку наших головних художників на Art021. У день відкриття були деякі покупки, як від нових, так і від старих клієнтів. Деякі старі клієнти домовилися з нами про зустріч, щоб побачити роботи протягом наступних кількох днів. Але, на жаль, Art021 був закритий з другого дня». За словами Yinting Ting, закриття безпосередньо вплинуло на їхні продажі. «Наш стенд у West Bund був закритий на третій день ярмарку, оскільки наші співробітники стали «тісними контактами» в Art021, і їм не дозволили потрапити на West Bund».

Значна кількість галеристів відмовилися обговорювати продажі цього року, лише висловивши бажання отримати кращі умови в 2023 році. Більшість з 134 галерей і компаній, які брали участь у виставці Art021, а також 78 галерей, дев’ять інституцій і компаній на West Bund висловили бажання повернутися в 2023 році.

За словами Almine Rech Ruiz-Picasso, засновника Almine Rech, закриття «безумовно вплинуло на продажі», які були представлені на обох ярмарках. Вона одна з багатьох галеристів, які кажуть, що після закриття ярмарків продовжували укладати угоди дистанційно.

Для Art021 галерея Almine Rech показала понад 30 робіт, продавши 50% у перший день і ще 20% дистанційно в наступні дні. У West Bun сольний стенд галереї бруклінського художника Genesis Tramaine був розпроданий у перший день. Rech Ruiz-Picasso зазначає, що більшість колекціонерів, які купували роботи або відвідували стенди галереї, були з Шанхаю, але також були колекціонери з інших міст, таких як «Пекін, Шеньчжень, Нанкін, Ханчжоу тощо». Тим не менш, кількість нових колекціонерів, особливо з-за кордону чи інших міст, зменшилася порівняно з попередніми роками, каже вона.

Галерея Gaotai, розташована в північно-західному місті Урумчі та вперше представлена на Art021, продала або зарезервувала чотири роботи в перший день: дві картини Guzel Zakirova за 3600 і 7000 доларів, фотографію Hailun Ma за 4000 доларів і скульптуру Hua Wang. Вони пішли колекціонерам із Шанхаю, провінції Чжецзян і Пекіна, половина з яких вже були нашими клієнтами. «[У нас] все добре», — сказав Musa Ma Xing, власник Gaotai, у день відкриття. «Але ми очікуємо збільшення продажів на другий день, оскільки колекціонери [зазвичай відвідують] West Bund у перший день». Єдина галерея сучасного мистецтва в Сіньцзяні, Goatai, представляє молодих художників з цього регіону або з корінням у регіоні.

Навіть із скороченими днями ярмарки створюють осередок для відкриття виставок і галерей, що пожвавлює продажі, особливо в рік карантину, коли всі попередні ярмарки на материку скасовувалися або переносилися. «На мій погляд, і експозиція, і продажі важливі», — каже Musa Ma Xing. «У нас все ще була можливість познайомитися з новими колекціонерами на [ярмарках], справи йдуть усе ще недостатньо добре». Він додає, що принаймні третина його колекціонерів із Шанхаю, а решта – у Сіньцзяні, Пекіні та інших містах навколо Шанхаю та Шеньчженя.

За словами прес-секретаря, White Cube продав близько 20 робіт у перший день Art021 на загальну суму понад 2 мільйони фунтів стерлінгів. Сюди входять роботи Zhou Li, Danh Vo та Tracey Emin із групової виставки West Bund, а також сольний стенд Antony Gormley в 021. Також у 021 шанхайська галерея MadeIn продала від 60% до 70% свого стенду з роботами художників, у тому числі Lu Pingyuan, Xu Zhen і Su Yuxin. Вона також продала більше половини робіт на новій виставці в галереї Wang Jianwei.

На West Bund галерея Hauser & Wirth продала вісім робіт зі своєї персональної презентації Günther Förg на загальну суму 1,2 мільйона євро в день відкриття, переважно до приватних колекцій у материковому Китаї. Протягом усіх днів він продав 14 робіт, у тому числі картину з 30 частин за 525 000 євро приватному музею в Китаї на суму 2,4 мільйона євро.

Крім того,на West Bund галерея Studio представила двох китайських художників після 1980-х років — скульптора Ou Ming та вишивальницю Zhouzhou — обидва за ціною від 10 000 до 25 000 доларів, каже Zhuang. Вона зауважила, що молоді колекціонери з меншим бюджетом, а також дизайнери інтер’єрів представляли багатьох нових клієнтів цього року. Роботи Zhouzhou, що відображають китайську культуру селфі та є всюдисущими, зловісні працівники пандемії dabai, майже розпродані, а одна з великих скульптур Ou Ming була зарезервована. «Я справді вірю, що якби у нас був четвертий день, можливо, було б продано більше робіт».

Суміш надії, відчаю та втоми позначає настрій у Шанхаї, який все ще страждає від виснажливих карантинів у всьому місті цієї весни та триваючих спалахів хвороби та карантину. Ті кілька культурних подій, які проскочили, були сприйняті з поєднанням запаморочення та трепету.

«Чесно кажучи, я вважаю, що цьогорічний ярмарок матиме великий вплив на внутрішній ринок мистецтва» та буде особливо складним для місцевих галерей, каже Zhuang. «Очевидно, що багатьом традиційним колекціонерам зараз не вистачає довіри до ринку» через політику щодо Covid. «Навіть якщо у них є бюджет, вони все одно вирішать почекати і побачити». Тим не менш, громадський ентузіазм зберігається: вона згадує, як пропуски на ярмарки, доступні лише за запрошеннями цього року, були продані на аукціоні WeChat. «Стільки людей справді хочуть приїхати й подивитися на мистецтво. Я вірю, що в майбутньому, якщо політику можна буде пом’якшити та зв’язок із закордонними країнами розблокувати, ринок мистецтва Китаю все ще буде надзвичайно енергійним».


Переклад створено в рамках підтримки української арт-спільноти UARTIST. 

Переклад: Каріна Данильчук